Pomza Taşı (Ponza) Nedir?

Pomza Taşı (Ponza) Gerçek adı pomza taşıdır, halk arasında ponza taşı da denmektedir. Volkanik, süngerimsi dokulu, hafif ve yumuşak bir kayadır. Genelde doğada beyaz, bej ve krem renkli olan ponza taşının griye çalan daha koyu renkleri de bulunmaktadır. Volkanik patlamalar sonucu oluşarak yeryüzüne yayılır.

Pomza Taşının Kullanım Alanları:

Kullanım alanları çok fazla olan bir taştır. Bunlardan bazılarını sıralayalım. Halk arasında topuk ve kalın tabaka deriyi törpülemek amacıyla kullanılmaktadır. Bazı sabunların veya kremlerin içine katılarak cilt soyucu (peeling) etki sağlanmasında kullanılır. Diş macunlarında kullanılır. Diş beyazlatma tozu olarak kullanılır. Su arıtma malzemesi olarak kullanılır. Kedi kumu olarak da kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe hafif beton bloklar yapımında ve dış cephe kaplaması olarak kullanılmaktadır. Bahçe ve parklarda çevre süsü olarak kullanılır. Tarlada bitki toprağı olarak kullanılır. Kot giysilerin taşlanmasında kullanılır. Çelik, gümüş vb. metallerin parlatılmasında da kullanılmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Pomza taşı, Filipinler, Yunanistan, Amerika, İtalya gibi bir çok ülkede bulunmaktadır. Türkiye’de dünya pomza rezervlerinin %45’i bulunmaktadır. İzmir, Ankara, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Kars, Ağrı ve Van illerinde üretimi yapılmaktadır.

Pomza taşları, doğada küçük parçalar halinde veya büyük kaya tabakaları halinde bulunur.

Pomza taşları, doğada küçük parçalar halinde veya büyük kaya tabakaları halinde bulunur.

Pozma kaya tabakaları, yumuşak ve kırılgan olduklarından çekiç, balyoz gibi el aletleriyle kolaylı kırılır ve işlenmek üzere fabrikalara gönderilir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Pomza Taşı İle İlgili Haber ve Belgesel Niteliğinde Bir Video – YouTube

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.