Poliüretan Köpük Elden Nasıl Çıkarılır?

Poliüretan Köpük Nedir?

Polyol ve MDI adı taşıyan iki kimyasal bileşenlerin karışması sonucu hacminin 30-40 katı genleşerek sertleşen dolgu malzemesine poliüretan denir.

Poliüretan Köpük Nasıl Temizlenir?

Poliüretan köpüğü temizlemesi oldukça zordur. Bu yüzden kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Tiner, benzin, aseton, alkol, boya sökücü vb. hiçbir kimyasal madde poliüretan köpüğü çıkartamaz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ele bulaşan poliüretan köpüğün elden tamamen çıkması 1-3 gün kadar sürecektir. Elinize köpük bulaştığında köpüğü temizlemeye çalışırken elinizin tamamına yaydırmamaya çalışın. Elinizi köpük kuruyuncaya kadar yıkamayın. Köpük kurumadan ince bir metal yardımıyla (yağ bıçağı gibi) elinize bulaşan fazla köpüğü iyice temizleyin. Elinizde kalan köpük tamamen kuruduktan sonra elinize bol bol krem sürün. Krem emildikten sonra işlemi defalarca tekrarlayın. Krem deri tarafından emildikçe köpük artıkları kendiliğinden çıkacaktır. Krem yerine zeytinyağı veya ayçiçek yağı da kullanılabilir.

Göze ve ağıza gelmesi durumunda en yakın hastaneye gidiniz.

Poliüretan Köpük Temizleyicilere Dikkat!
Bu kimyasalı çözen köpük temizleyici spreyler satılmaktadır. Ancak bu spreyler kesinlikle elde kullanılmamalıdır. Aksi halde elinizde kimyasal tahribat yapabilir, deriden emilerek iç organlara zarar verebilir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız meraj@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

20 comments to Poliüretan Köpük Elden Nasıl Çıkarılır?

 • Onur

  ben 11 yaşında bir çocuğum yerde bulduğum pöliüretan köpüğü elime sürdüm sonra olan oldu elimi topraağa sürttüm daha kötü oldu elimden çıkmıyo keseyle babam elimi keseledi sıcak suyla elimden biraz silindi ama hala elimde var köpük napacam şimdi elime krem sürdük geçeceğini umuyoruz.

 • muammer

  Hanıma dedimki ben usta getirtiyim su kapilari duzeltek dedim hanimda dediki 30 40 lira aliyorlar ne gerek var dedi o kadar paraya. Biz 8 liraya bir kopuk alir kendimiz sıkarız. Sonra kendimiz sıktık iki elimde mahvoldu 2 sattir ugrasiyorum tiner krem vazelin hic biri ise yaramiyor insallah 2-3 gune cikar.baska yolu varsa lutfen yardimci olu.

 • filiz inan

  Teşekkürler Caner bey
  gül vazeline kullandım elimdeki tüm köpük kalıntıları çıktı bence işe yaradı

 • Zakir

  Banada aynısı oldu siirt fıstığını ağızda iyice çiğneyip elime döktüm birkaç defa ovaladım geçti siirt fıstığı yoksa antep fıstığıylada deneyin

 • yakup

  Arkadaslar suan iki elimde mahfolmus bismis tavugun basina boyle bisey gecmemis yardim lutfen.

 • Yaren

  Binamızın dış cephesini yapan ustalar nasıl becerdilerse binadan baya uzakta olan aracıma köpük bulaştırmışlar kurumuştu kabasını aldım ama yüzeyde pembe pembe duran artıklar var ve kaya gibiler çıkmıyorlar :(((( ne yapacağım.

 • Jessica

  Hamama gidin taşa elinizi sürtün başka türlü çıkmıyor inanın bana!

 • caner akar

  Arkadaşlar merhaba;
  Bende kapı için kullandım. Fazlaları eşim can havliyle silmeye kaltı eline bulaştı. Daha ne olduğunu anlamadanda elini yıkadı. Sonuç felaketti. Ancak arkasından krem benzeri bilgiler okuyunca internetten bizde gül vazelini sürdü. ovaladı 2-3 dk. Sonra yıkadı. Neredeyse hiç birşey kalmadı elinde tavsiye ederim.

 • Eda k

  Sızma zeytin yağıyla ovmak baya işe yaradı elin derisi yağı içince poliüretan köpük elden hızla çıkıyor, beyaz yerler beliriyor çıkarıp atıyorsunuz, geçmiş olsun berbat bir şey panikledim baya.

 • afghjklş

  Bende azıcık yere döktüm onu elimle alıyım derken parmaklarıma bulaştı yıkamaya çalışırken de tüm elime bulaştı ellerim mahvoldu bebe pudrası pamuk su sabun aseton el kremi kullandım ama işe yaramadı :( şuan ellerim hala köpüklü çok lanet birşey kuruyan yerleri soyulmaya başladı ben de soyuyorum ama biraz çıktı parmak aralarım kurudu oralar çabuk kuruyor umarım tamamı çıkar.

 • mustafanht

  Çiçek yağı ile bir süre yumuşattıktan sonra tuzla ovalayın kabasını baya aldı az bir şey kalıyor.

 • taner mercan

  Bende kullandıktan sonra elime yapışanları temizleyeyim derken her yere yayıldı su, sabun işe yaramadı. Poliüretan köpük temizleyicilerinin içeriğinde aseton ve bütan gazı olduğunu internetten okudum. Asetonla sildim. Sadece son yapışan henüz çok kurumamış olanlar biraz temizlendi. Kalanlar için mekanik uzaklaştırmadan başka çare bulamadım. Benim mekanik uzaklaştırma taktiğim ise sıcak suyla yıkayarak 3 bıçaklı traş bıçağı ile tüm parmak içlerimi ve avuç içimi traş etmek oldu. Traştan sonra yaklaşık % 80 – 90 dolayında temizlendi. Herkese geçmiş olsun.

 • Burhan Turanlı

  Teknoloji güzel fakat bizler galiba her işi basit görerek ve yeterince bilgi edinmeden bazı uygulamaları bilinçsizce yapıyoruz. Bende galiba onlardanım. Ben elime yüzüme bulaştırmadım ama yeni bir pantolonumun paçasına bulaştırdım tabii ki çıkmadı. Bende pantolonun paçalarını keserek kısa pantolon yaptım. İyimi.

 • byka

  Kombi borusu duvardan geçiyor benim evin arasından soğuk girmesin diye köpük sıktım. Sıkmaz olaydım elime koluma bulaştı lanet şey. Kimyasal tiner filan fayda etmiyor. Bilmiyosan bi b.ku git mektebinde oku derler ya o misal bizde bilmediğimiz şeyi elimize aldık elimizde patladı. Uğraşmayın bence benim gibi çare arayan arkadaşlar kurumasını bekleyin üç beş gün sonra kendiliğinden çıkar. Sık sık elinizi kremleyin en azından çaresizliğinizi unutturur biraz.

 • mehmet

  Ustaya 20 TL veriyoruz diye küfür ediyordum. Köpük işini kendim yapayım dedim hayattan soudum. Nalburlarda hiç uyarmıyor arkadaş.

 • okan

  Öncelikle bu durumu yaşayanları okuyunca epey bir güldüm. Birileriyle aynı deneyimi yaşamak bu kadar mı komik olur anlayamadım. Sinirlerim bozulduğu için gülüyorum galiba… Elimle fazla köpüğü sıyırırken sonra başıma gelecekleri hesaplayamadım. Tiner falan işe yaramıyor. Dişlerimle koparıp çıkarmaya çalışıyorum. Krem sürüp sonuçlarına bakacağım.

 • Can A.

  Ben bilinçsizce kullanım sonucu, elimle köpüğün fazlasını alayım dedim, iki elim birden mahvoldu. Bir de yıkadım, iyice fena oldu. Bulaşık teli ile elinize çok zarar vermeden çıkarabilirsiniz, sonrası kremler ile eli nemlendirmekten geçiyor.

 • taner

  Aynı hatayı bende yaptım çıkar diye elimi poliüretan köpüğe bulaştırdım denemediğim yöntem kalmadı ama çıkmadı aksine elimin her yerine yayıldı. Ellerim şu an berbat durumda kurudu hareket ettirmekte bile zorlanır oldum :) Krem sürmek mantıklı geldi krem deriden emilecek poliüretan köpük tutunamayacak ve çıkacak. Deniyorum sonucu haber veririm.

 • uğur

  1 saat önce kapı pervazı arasındaki boşluğa poliüretan köpük sıktım ellerime bulaştı çıkar sandım önemsemedim meğer ne lanet bir şeymiş su, sabun, tiner işe yaramadı. Krem sürdüm en azından gerginliği geçti inşallah kısa sürede çıkar.

 • merve

  Elleri pedikür zımparasıyla ponzayla ovalamak biraz olsun ise yarıyor ne denediysem olmadı fakat pedikür zımparası ve alkolle hafiflettim acil ihtiyaç duyanlara tavsiye.
  merve

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.