PLC Hastalığı Nedir? Pityriasis Lichenoides Pleva

Pityriasis Lichenoides Chronica ( PLC ) Hastalığı Hakkında Bilgi

Pitriazis likenoides varioliformis akuta (PLEVA, Mucha-Haberman hastalığı) ve pitriazis likenoides kronika (PLK) olmak üzere iki varyant içeren pitriazis likenoides, hastalık ilk kez 1894 ve 1925 yılları arasında tanımlanmıştır.

Pitriazis likenoidesin etyolojisi bilinmemektedir. Enfeksiyöz ajan ya da ilaç gibi bir yabancı antijene yanıt olduğu varsayılmaktadır.

PLEVA’lı hastalarda lezyonlar, aşırı dermal hasar olduğunda varioliform skarla iyileşebilen krutlar, ülserler, vezikül ve püstüllerdir. Lezyonlar genellikle asemptomatiktir ve tipik olarak haftalar içinde iyileşir. PLK’da papüller kırmızımsı kahverengi ve skuamlıdır. Pitriazis likenoides haftalar, aylar sonra kendiliğinden iyileşebilir ya da kronik tekrarlayıcı bir seyir sürdürebilir.

PLEVA histopatolojik olarak lenfositik vaskülit özellikleri gösterir.
Endotelyal hücre şişmesi, eritrosit ve lenfositlerin ekzositozu ile beraber birkaç nötrofil ekzositozu görülebilir ancak nukleer döküntüler yoktur. Eritrositlerin bazısı retiküler dejenerasyon ve nekrozisin de görülebildiği epidermise kadar uzanabilir.

PLK’da ise lenfositik vaskülit görülebilir ancak PLEVA’da görülenden daha az belirgindir. Dermo-epidermal bölge boyunca likenoid lenfosit infiltrasyonu görülür. Eritrositlerin ekzositozu, spongioz, minimal akantoz görülebilir.

PLEVA için klinik ve histopatolojik ayırıcı tanıda başlıca guttat psoriasis, sekonder sifiliz, lenfomatoid papülozis, ilaç erüpsiyonları, artropod reaksiyonları, kutanöz küçük damar vasküliti ve varisella düşünülür. PLK için ayırıcı tanı guttat psoriasis, liken planus, sekonder sifiliz, lenfomatoid papülozis, ilaç erüpsiyonları ve pitriasis rosea’yı içerir.

Pitriazis likenoides için tedavi seçenekleri topikal kortikosteroidler, topikal coal tar, tetrasiklin, eritromisin ve fototerapinin çeşitli tiplerini içerir. Tetrasiklin ve eritromisin antibakteriyel etkilerinden çok antiinflamatuar etkileri için kullanılırlar. Çok şiddetli vakalarda düşük doz haftalık metotreksata ihtiyaç duyulabilir. Antihistaminler belirgin kaşıntı olduğunda yardımcı olabilir.

Pityriasis Lichenoides Chronica ( PLC ) Hastalığı Nedir?

Pityriasis lichenoides (kısa adıyla PLC) nadir rastlanan bir cilt hastalığına verilen addır. Hafif formu pityriasis lichenoides kronika (PLC) olarak bilinir. Daha şiddetli formu pitriasis likenoides varioliformis akuta (PLEVA) veya Mucha-Haberman hastalığı olarak bilinir.

Hastalık neden oluşur?

Pityriasis lichenoides muhtemelen bir organizmaya karşı kişide gelişen aşırı reaksiyondur. Bununla beraber spesifik bir bakteri veya organizma henüz saptanamamıştır. Bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir.

Pityriasis Lichenoides Hangi Yaşlarda Görülür?

Pityriasis Lichenoides sıklıkla ergenlik döneminde ya da genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde biraz daha sık görülür. Bebeklerde ve yaşlılarda daha nadirdir.

Hastalığın Etkileri?
Hastaların genel durumu iyidir, fakat ara sıra deri bulguları ile birlikte baş ağrısı, halsizlik ve ateş görülebilir. (özellikle PLEVA´da) (Pleva hastalığın ileri seviyesinin adıdır.)

Belirtileri Nelerdir?

Deri döküntüleri 3-18 mm çapında kırmızı beyaz noktacıklar şeklindedir. PLC de döküntü mum benzeri bir kabukla kaplıdır ve bu kabuk kazındığında parlak ve kahverengi bir yüzey ortay çıkar. Bu döküntüler bir kaç haftada kahverengi bir iz bırakarak solarlar ve bir kaç ayda tamamiyle ortadan kalkar.

PLEVA´da daha fazla kaşıntılı kabuklu yaralar ve su toplamaları gelişebilir ve bu döküntüler su çiçeğindekine benzer izler bırakırlar. PLEVA ağız içinde ülserler neden olabilir.

Döküntüler sıklıkla gövde, kalça ve üst kolların iç kısmındadır. Nadiren yüz ve saçlı deri ve vücudun diğer alanları tutulabilir. Hastalık aylarca veya yıllarca sürebilir.

Tanı Nasıl Konulur?

Kesin tanı deriden alınan biopsi ile konulur.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Pityriasis lichenoides genellikle tedaviye cevap vermez ve tedavi kesilince tekrar eder. Döküntü rahatsızlık vermiyorsa tedavi gerekli olmayabilir.

 • Kortizonlu kremler tahrişi azaltır.
 • Doğal güneş ışığı, Güneş banyosu.
 • Fototerapi: yapay ulltraviyole A veya B
 • 2-3 aylık süre ile eritromisin veya tetrasiklin gibi antibiyotiklerin kullanımı.
 • Şiddetli olgularda ağızdan kortizon kullanımı gerekebilir. (Kortizon dışardan alınan bir hormon ilacıdır. Normalde bu hormanu böbrek üstü bezler salgılar, ancak yetersiz salgılanması durumunda dışardan kortizon alınması gerekir.)
 • Us vulgaris, pemfigus vulgaris

11 comments to PLC Hastalığı Nedir? Pityriasis Lichenoides Pleva

 • Yaşar Kalemci

  2000 Yılında benden alınan materyalin tahlili sonucunda PLEVA teşhisi kondu. 3-4 sonra da PLK olduğu söylendi. 4 süreli PUVA tedavisi ile geriledi. Fakat her sürenin bitimine doğru yani tedavinin son dozlarına yaklaşınca kırmızı lekeler çoğaldı. Ağızdan haftada bir aynı ilaçtan 5 tane almam önerildi. Yok denecek kadar azaldı fakat bir süre sonra tekrar çoğaldılar. Tahminime göre tedavi yöntemi ne olursa olsun ilk başta geriliyor, sonra tedavi sürecince tekrar eski halini alıyor. Yaşım 52 ama bir türlü kurtulamıyorum. Önerisi olan var mı?

 • Özlem

  Allahtan gelen herşeye razıyız.Derdi veren de o şifasınıda veren de .Bende 5 yıldır doktor doktor gezdim bana Roza hastasın dediler roza kremi verdiler gönderdiler en son bir doktora gittim bana biyopsi yaptı kan tahlili yaptı ve plc hastası olduğumu söyledi doktorun ismini şimdilik vermek istemiyorum çünki tedavi olarak fototerapi uygulanıyor dönüş iyi olursa söylicem ama hiç umutlu değilim fototerapi diye bir kabine giriyorum solaryum makinası gibi esmerleştimde hiç sevmiyorum esmer olmayıda insanlar solaryumamı giriyorsun ne gerek var zaten esmersin kapkara oldun diyorlar hastalık için tedavi görüyorum diyorum ama kimse inanmıyor bu fototerapi bronzlaştırıyormu yoksa ben kandırılıyormuyum birde fototerapiden sonra tüm vücudumu kırmızı kırmızı lekeler sarıyor kaşıntı yapıyor İnan’ın çok sıkıntı yapıyorum kendime kızıyorum ne hastalar var seninki dert mi diyorum ama herkesin hastalığı kendide büyük işte rabbim şifasını versin inşallah her hastalığın.Lütfen bu hastalık için uygulamalar varsa tedavi için olumlu olumsuz yazın İnan’ın ben dahil herkesin doğru ve dürüst olarak yorumlarınıza ihtiyacımız var.Özellikle şifalı bitkiler falan varsa araştırdım bulamadım yazarsanız çok sevinirim.

 • melek

  merhaba ,bu hastalık bana da geldi. önce ense de başladı.bitlendim zannettim…bit şampuanı kullandım…sonra yayılmaya başladı…egzama ilaçları kullandım…yayılmaya devam etti…doktoro gittim pleva dedi…kortizon lu ilaç verdi….şu an ilaçları kullanıyorum biraz geriledi….ne olacağı belli değil ama çok pis ve sinir bozucu bir hastalık mış….hepimize geçmiş olsun…

 • ferhan

  benim oğlum 13 yaşında ankarada pek cok doktora götürdüm yalnız hacettepede tam teshisi koyabildiler çünküsedef ile karıştırılabiliyor.ilk olarak iki aylık antibiyoti daha sonra fototerapi alacak. ben 1,5ayda başka doktorları gezerken hastalığı arttı yeni hastaneye gidecek olan varsa tavsiyem hacettepeye gidın allah herkese şifalar versin.

  • Efe

   Merhaba malesef bendede var bu hastalık. Banada Hacettepe de teşhis koydular. Doktorları çok iyi ve bilgili.bu hastalıktan şüphesi olan varsa Hacettepe’yi tavsiye ederim.

 • ufuk güngör

  Selam fatih bey bende yıllardır çekmekteyim, ara sıra alevleniyor bir süre sonra geçiyor ,yaklaşık 15 yıl oldu foto terapi yi nerede yaptırdınız, bilgi verirseniz memnun olurum. saygılarımla.

  • denis

   Merhabalar
   Ben bizzat gittim kendim tedavi olmak için. İstanbul da Medipol Üniversitesi hastanesinde Cilt doktoruna görünüp onun kontrolünde fototerapı cihazına giriyorsunuz.Bu hastanede var. 2 ay falan gittim yanlış hatırlamıyorsam . Onun yanında cildi nemli tutmak gerekıyor doktor kremler veriyor. baya düzelme oldu cildim de. birsüre çok mutlu oldum. ama gene onu bırakınca tekrarlıyor. Kesin çözüm değil yanı. Hiç bir zaman kesın geçmiyor. Geçmiş olsun. Acil şifalar

 • Fatih CAN

  Bu hastalık bir nevi otoimmun hastalık grubuna girmektedir. Fototerapi (UVB ışık tedavisi) tedavisinde genellikle Rabbim şifa nasip etmektedir. Hasta arkadaşlara tavsiyem kesinlikle kortizonlu krem kullanmasınlar. Kortinlu hap içmesinler.Hele mesleğinden bihaber bazı doktorların yazdığı antibiyotik ilacını asla kullanmasınlar! Sadece yumuşatıcı normal krem kullansınlar. Fototerapi tedavisi sırasında güneşten mümkün olduğunca kaçınsınlar. Mümkünse dışarı çıkmasınlar. Çıkmak zorunda olanlar en az 30 faktör güneş kremi kullansınlar. Rabbim şifa nasip edecektir. Daha olmadı Ozon tedavisi ya da sülük tedavisi yani alternatif tıp tedavilerini de yabana atmamak gerekir. Sedef tarzı hastalıklarından bile bu tedaviler sayesinde şifa bulanlar var. Bir de dua çok önemli arkadaşlar. Rabbim herkese şifa nasip etsin. Ben fototerapi tedavisi alıp da şifa bulan bir kardeşinizim. Dua etmeniz yeter. Sağlıcakla kalın…

  • asu

   Fatih bey selam kızımda bu rahatsızlıktan var dediğiniz gibi antibiyotik ve kortizonlu krem yazıyorlar hep ama sonuç hüsran, götürmediğimiz dr. kalmadı kızım 9 yaşında bu fototerapi her yaşta uygulanabiliyormu geçince bi daha tekrar ediyormu bi bilgi verirseniz gözü yaşlı bi anneyi çok sevindirmiş olacaksınız…

   • YILDIZ

    ASU HANIM MERHABA BENDE BU HASTALIKTAN MUZDARİPTİM BÜSSÜRÜ DR GİTTİM OLMADI HERKEZ GEÇMEZ DEDİ DAHA SONRA MEDİCİNE BAĞCILAR HASTANESİNDE ESRA HANIM DİE BİR BAYAN VAR ÇOK İYİ DEDİLER UMUTSUZCA BİRKAÇ AY SIRA BEKLEDİKTEN SONRA ONA GİTTİM ONA GEÇMİĞCEKMİ DEDĞİMDE ALLAHIN İZNİYLE GEÇİÇEK DEDİ VE BANA ÖNCE KORTİZON SONRA SÜRMEM İÇİN JELLER VERDİ JELLERİ KULLANMADIM İĞNE OLDUM BİKAÇ HAFTA SONRA BİR KAÇ AYDA BİR SOLARIUMA GİRDİM 2 YIL BOYUNCA TAMAMEN YOK OLDULAR ŞİMDİ BAZEN SIKILINCA BİRKAÇTANE PATLIYOR BİLGİNİZ OLSUN ALLAH ACİL ŞİFA VERSİN

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel