PLC Hastalığı Nedir? Pityriasis Lichenoides Pleva

Pityriasis Lichenoides Chronica ( PLC ) Hastalığı Hakkında Bilgi

Pitriazis likenoides varioliformis akuta (PLEVA, Mucha-Haberman hastalığı) ve pitriazis likenoides kronika (PLK) olmak üzere iki varyant içeren pitriazis likenoides, hastalık ilk kez 1894 ve 1925 yılları arasında tanımlanmıştır.

Pitriazis likenoidesin etyolojisi bilinmemektedir. Enfeksiyöz ajan ya da ilaç gibi bir yabancı antijene yanıt olduğu varsayılmaktadır.

PLEVA’lı hastalarda lezyonlar, aşırı dermal hasar olduğunda varioliform skarla iyileşebilen krutlar, ülserler, vezikül ve püstüllerdir. Lezyonlar genellikle asemptomatiktir ve tipik olarak haftalar içinde iyileşir. PLK’da papüller kırmızımsı kahverengi ve skuamlıdır. Pitriazis likenoides haftalar, aylar sonra kendiliğinden iyileşebilir ya da kronik tekrarlayıcı bir seyir sürdürebilir.

PLEVA histopatolojik olarak lenfositik vaskülit özellikleri gösterir.
Endotelyal hücre şişmesi, eritrosit ve lenfositlerin ekzositozu ile beraber birkaç nötrofil ekzositozu görülebilir ancak nukleer döküntüler yoktur. Eritrositlerin bazısı retiküler dejenerasyon ve nekrozisin de görülebildiği epidermise kadar uzanabilir.

PLK’da ise lenfositik vaskülit görülebilir ancak PLEVA’da görülenden daha az belirgindir. Dermo-epidermal bölge boyunca likenoid lenfosit infiltrasyonu görülür. Eritrositlerin ekzositozu, spongioz, minimal akantoz görülebilir.

PLEVA için klinik ve histopatolojik ayırıcı tanıda başlıca guttat psoriasis, sekonder sifiliz, lenfomatoid papülozis, ilaç erüpsiyonları, artropod reaksiyonları, kutanöz küçük damar vasküliti ve varisella düşünülür. PLK için ayırıcı tanı guttat psoriasis, liken planus, sekonder sifiliz, lenfomatoid papülozis, ilaç erüpsiyonları ve pitriasis rosea’yı içerir.

Pitriazis likenoides için tedavi seçenekleri topikal kortikosteroidler, topikal coal tar, tetrasiklin, eritromisin ve fototerapinin çeşitli tiplerini içerir. Tetrasiklin ve eritromisin antibakteriyel etkilerinden çok antiinflamatuar etkileri için kullanılırlar. Çok şiddetli vakalarda düşük doz haftalık metotreksata ihtiyaç duyulabilir. Antihistaminler belirgin kaşıntı olduğunda yardımcı olabilir.

Pityriasis Lichenoides Chronica ( PLC ) Hastalığı Nedir?

Pityriasis lichenoides (kısa adıyla PLC) nadir rastlanan bir cilt hastalığına verilen addır. Hafif formu pityriasis lichenoides kronika (PLC) olarak bilinir. Daha şiddetli formu pitriasis likenoides varioliformis akuta (PLEVA) veya Mucha-Haberman hastalığı olarak bilinir.

Hastalık neden oluşur?

Pityriasis lichenoides muhtemelen bir organizmaya karşı kişide gelişen aşırı reaksiyondur. Bununla beraber spesifik bir bakteri veya organizma henüz saptanamamıştır. Bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir.

Pityriasis Lichenoides Hangi Yaşlarda Görülür?

Pityriasis Lichenoides sıklıkla ergenlik döneminde ya da genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde biraz daha sık görülür. Bebeklerde ve yaşlılarda daha nadirdir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Hastalığın Etkileri?
Hastaların genel durumu iyidir, fakat ara sıra deri bulguları ile birlikte baş ağrısı, halsizlik ve ateş görülebilir. (özellikle PLEVA´da) (Pleva hastalığın ileri seviyesinin adıdır.)

Belirtileri Nelerdir?

Deri döküntüleri 3-18 mm çapında kırmızı beyaz noktacıklar şeklindedir. PLC de döküntü mum benzeri bir kabukla kaplıdır ve bu kabuk kazındığında parlak ve kahverengi bir yüzey ortay çıkar. Bu döküntüler bir kaç haftada kahverengi bir iz bırakarak solarlar ve bir kaç ayda tamamiyle ortadan kalkar.

PLEVA´da daha fazla kaşıntılı kabuklu yaralar ve su toplamaları gelişebilir ve bu döküntüler su çiçeğindekine benzer izler bırakırlar. PLEVA ağız içinde ülserler neden olabilir.

Döküntüler sıklıkla gövde, kalça ve üst kolların iç kısmındadır. Nadiren yüz ve saçlı deri ve vücudun diğer alanları tutulabilir. Hastalık aylarca veya yıllarca sürebilir.

Tanı Nasıl Konulur?

Kesin tanı deriden alınan biopsi ile konulur.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Pityriasis lichenoides genellikle tedaviye cevap vermez ve tedavi kesilince tekrar eder. Döküntü rahatsızlık vermiyorsa tedavi gerekli olmayabilir.

 • Kortizonlu kremler tahrişi azaltır.
 • Doğal güneş ışığı, Güneş banyosu.
 • Fototerapi: yapay ulltraviyole A veya B
 • 2-3 aylık süre ile eritromisin veya tetrasiklin gibi antibiyotiklerin kullanımı.
 • Şiddetli olgularda ağızdan kortizon kullanımı gerekebilir. (Kortizon dışardan alınan bir hormon ilacıdır. Normalde bu hormanu böbrek üstü bezler salgılar, ancak yetersiz salgılanması durumunda dışardan kortizon alınması gerekir.)
 • Us vulgaris, pemfigus vulgaris

4 comments to PLC Hastalığı Nedir? Pityriasis Lichenoides Pleva

 • ufuk güngör

  Selam fatih bey bende yıllardır çekmekteyim, ara sıra alevleniyor bir süre sonra geçiyor ,yaklaşık 15 yıl oldu foto terapi yi nerede yaptırdınız, bilgi verirseniz memnun olurum. saygılarımla.

  • denis

   Merhabalar
   Ben bizzat gittim kendim tedavi olmak için. İstanbul da Medipol Üniversitesi hastanesinde Cilt doktoruna görünüp onun kontrolünde fototerapı cihazına giriyorsunuz.Bu hastanede var. 2 ay falan gittim yanlış hatırlamıyorsam . Onun yanında cildi nemli tutmak gerekıyor doktor kremler veriyor. baya düzelme oldu cildim de. birsüre çok mutlu oldum. ama gene onu bırakınca tekrarlıyor. Kesin çözüm değil yanı. Hiç bir zaman kesın geçmiyor. Geçmiş olsun. Acil şifalar

 • Fatih CAN

  Bu hastalık bir nevi otoimmun hastalık grubuna girmektedir. Fototerapi (UVB ışık tedavisi) tedavisinde genellikle Rabbim şifa nasip etmektedir. Hasta arkadaşlara tavsiyem kesinlikle kortizonlu krem kullanmasınlar. Kortinlu hap içmesinler.Hele mesleğinden bihaber bazı doktorların yazdığı antibiyotik ilacını asla kullanmasınlar! Sadece yumuşatıcı normal krem kullansınlar. Fototerapi tedavisi sırasında güneşten mümkün olduğunca kaçınsınlar. Mümkünse dışarı çıkmasınlar. Çıkmak zorunda olanlar en az 30 faktör güneş kremi kullansınlar. Rabbim şifa nasip edecektir. Daha olmadı Ozon tedavisi ya da sülük tedavisi yani alternatif tıp tedavilerini de yabana atmamak gerekir. Sedef tarzı hastalıklarından bile bu tedaviler sayesinde şifa bulanlar var. Bir de dua çok önemli arkadaşlar. Rabbim herkese şifa nasip etsin. Ben fototerapi tedavisi alıp da şifa bulan bir kardeşinizim. Dua etmeniz yeter. Sağlıcakla kalın…

  • asu

   Fatih bey selam kızımda bu rahatsızlıktan var dediğiniz gibi antibiyotik ve kortizonlu krem yazıyorlar hep ama sonuç hüsran, götürmediğimiz dr. kalmadı kızım 9 yaşında bu fototerapi her yaşta uygulanabiliyormu geçince bi daha tekrar ediyormu bi bilgi verirseniz gözü yaşlı bi anneyi çok sevindirmiş olacaksınız…

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.