Plankton Nedir? Nekton Nedir?

Plankton Nedir?

Yunanca kökenli olan “plankton” kelimesinin Türkçe karşılığı “başıboş” anlamına gelmektedir. Denizlerde başıboş sürüklenip duran hayvansal ve bitkisel nesnelerin tümünü içeren büyük kütleyi belirtir. Mikroskopik büyüklükteki bu nesneler, bütün derinliklerde ve bütün denizlerde bulunur. Planktonlar denizlerdeki balıkların, kabukluların, mercanların ve bazı balina türlerinin besin ihtiyacını karşılarlar.

plankton örneği

Nekton Nedir?

Plankton adı altında toplanan nesnelerin bir türüdür. Denizlerde bacaklarıyla ya da yüzmeye uygun bir yapı kazanmış çeşitli uzuvlarıyla kendi başlarına yer değiştirebilen canlılara nekton adı verilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

nekton örneği

Bentos ise denizin dibinde yaşayan hayvanlardan oluşur; perifition, sudaki bitkilere ya da başka nesnelere bağlı ya da asılı yaşayan hayvanları ve bitkileri belirtir. Planktonun hayvanlardan ya da bitkilerden oluşmasına göre fitoplankton‘dan ya da zooplankton‘dan söz edilir. Zooplankton yalın hücre bölünmesiyle sonsuza kadar çoğalabilen bir hücreli bitkilerle (fitoplankton) beslenir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.