Piyano Nedir?

Piyano

Piyano, klavsen’in yerini almış, tam ve yarım olmak üzere 88 tuşu bulunan bir müzik aletidir.

Piyano adını, İtalyanca hafif ve güçlü anlamına gelen “piano e forte” kelimelerinin birleştirilmesiyle “pianoforte” adını almış, daha sonra ise yalnızca “piano” olarak adlandırılmıştır. Piano kelimesi de Türkçeye “piyano” olarak geçmiştir.

İlk piyano 16. yüzyıl sonlarında İtalyan mucit Bartolommeo Cristofori (1655-1731) di Francesco tarafından yapıldı. Timpanon ve klavikorddan geliştirilen ilk piyano 17. yüzyıl başlarında Silbermann, Cristofori, Marius, Schröter tarafından piyanonun bazı sorunlarını çözüme kavuşturuldu.

Tam ve yarım tonları ile değişik tonlardan oluşan bir “gam”ı bulunan piyano, müzik tarihinde “klavsen”in yerine almıştır. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuşu bulunmaktadır. İlk mekanik piyanolar, tellere vuran ucu keçeli tahta çekiçleri harekete geçirir, ayakta kumanda edilen üç pedal, sesi aynı tonda bırakır, yükseltir ya da alçaltır. Çelik tellerden oluşan armoni tablası, kuyruklu piyanolarda yatay, düz piyanolarda dikeydir.

Brahms, Çaykovski, Haydn, Beethoven, Debussy, Schubert, Chopin, Schumann, Schönberg, Ravel, Bartok, Stravinskiy gibi tarihe damgasını vurmuş bestecilerin esin kaynağı olmuştur. Piyona çalan kişilere piyanist yada piyano sanatçısı denilmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Piyano Çeşitleri

  • Mekanik (klavuzlu) piyano
  • Düz piyano
  • Kuyruklu piyano
  • Hazırlanmış piyano
  • Pnömatik piyano
  • Elektrikli (elektronik, dijital) piyano
Kuyruklu piyano

Kuyruklu piyano

Düz duvar tipi piyano

Düz duvar tipi piyano

Elektronik dijital piyano

Elektronik dijital piyano

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kuyruklu Bir Piyano İle Çalınan Notalar:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.