Piton Yılanı

Piton

Piton yılanları her ne kadar evcilleştirilemeselerde, pek saldırgan olmadıklarından evcil olarak beslenen yılanlar arasında en çok tercih edilendir. Uzunlukları türlerine göre değişmekle birlikte 1 ile 10 metre arasında değişmektedir.

Pitonlar, boagiller ailesinden yılanlardır; tamamen birbirine benzeyen piton ve boa yılanı arasındaki fark, pitonların göz yuvalarının üstündeki kemikle ve ön çenedeki dişlerinden anlaşılır. Coğrafi yaşam alanları Afrika, Çin, Tayland, Hindistan, Avustralya ve Yeni Gine’dir.

Pitonlar, bol bitki örtüsü olan yerlerde, ormanlarda, bataklıkların kıyısında ve ağaç dallarının arasında yaşarlar. Gündüzü yaprakların arasına gizlenerek geçirir, gece özellikle pusuya yatarak küçük antilopları, kemirgenleri, maymunları avlar. Avlarını sıkarak öldürdükten sonra, kafasının 7 katı kadar büyüklükte açabildiği ağzıyla, avını bütün olarak yutar. Yuttuğu avı sindirmesi avın büyüklüğüne bağlı olarak 5-20 gün sürebilmektedir, bu süre boyunca avlanmaz ve fazla hareket etmezler.

Piton yılanları, zehirli değillerdir ama büyüklüğü ve sıkma gücüyle çok tehlikeli olabilirler. Piton yılanlarının yetişkin insanları yutabilecek boyutlarda olan bazı türleri vardır, fakat bugüne kadar böyle ihbar olmamıştır. Evde beslenen pitonlar, evdeki çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için çok tehlikelidir. Pitonlar, karada oldukça hızlı hareket edebilirler; tehlike içinde oldukları zaman, koşmakta olan bir insanı bile yakalayabilirler. Pitonlar karada iyi olduğu kadar su içinde de iyi bir yüzücüdür.

Dişi piton, yılda bir kez ve bölgesine göre değişik mevsimlerde, gölge ve nemli bir yere, 4-100 kadar yumurta yumurtlar; yumurtaların boyu 11 cm, eni 7 cm kadardır. Yumurtaları küçük bir yığın yaparak çevresine çöreklenen dişiler, 80-120 gün süren kuluçka süresince, yumurtaların gelişmesi için gerekli sıcaklık eksilmesin diye yerlerinden kalkıp beslenmezler. En iri türlerin yavruları, doğduklarında 60-75 cm boyunda ve 100-170 gr ağırlığındadır. İlk 4-5 yıl süresince her yıl 60 cm kadar büyürler. Yavrular daha çok yerde yaşar ve kemirgenlerle, kurbağalarla, kertenkelelerle, böceklerle beslenirler.

Kafesli Piton (Python reticulatus):
Pitonların en iri türüdür, ortalama 7 metre uzunluğundadır, fakat 10 metreye ulaşanlarıda vardır. Filipinler’de Suanda adalarında ve Çinhindi’nde yaşar. Tutsaklığa kolay alışan bir yılandır. 9 metre uzunluğa eriştiği zaman 70 yaşında olduğu sanılmaktadır; çünkü, ilk yıllarda hızlı olan büyüme, daha sonra giderek yavaşlamaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kaya pitonu (Python Sebae):
Afrika’da Büyük Sahra’nın güneyinde yaşar. Uzunluğu 6 metredir. Açlığa dayanıklılığı dillere destandır Bu türden bazı pitonların besin almadan iki yıl canlı kaldığı söylenir. Bu hayvanlar da tutsaklığa kolay alışır.

Kaplan pitonu (Python molurus):
Boyca birbirinden farklı iki alt türe ayrılır. Hindistan ve Seylan’da yaşayan küçüğü, büyüğünden daha açık renklidir; büyüğüyse Birmanya ve Endonezya’da yaşar ve uzunluğu 8 metreyi bulur. Kafesli piton kadar büyük olan bu tür, başının ve boynunun üstündeki mızrak biçimindeki bir işaretle ondan ayırt edilir.

Malezya Pitonu (Python Curtus):
2-3 metre uzunluğundadır. Derisi kiremit kırmızısı renginde ve üstü soluk sarı renkte yuvarlak beneklidir. Malezya ve Endonezya’da yaşar.

Şah Pitonu (Python Regius):
Sudan’da yaşar, boyları en fazla 2 metreye kadar uzayabilir. Piton yılanları arasındaki en sakin türdür.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Piton Yılanı

Piton Yılanı

Piton

Piton

Piton yılanı küçük bir timsah türünü yutuyor:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.