Pişik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pişik Nedir?
Genellikle bez bağlanan bebeklerin apış yeri ve poposunda görülen kızarıklıklar pişik olarak adlandırılır. Terleme, idrar veya dışkının o bölgeyi tahriş etmesi sonucu oluşur. İsilik, popo, apış arası, koltuk altı, sırt, boyun, çene, yanak ve bacak gibi vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir.

Pişik Nasıl Oluşur?
Bölgenin uzun süre boyunca tere, idrara veya dışkıya maruz kalması cildi tahriş eder ve o bölgenin kızarmasına sebep olur. Bebeklerde en sık popoda görülen pişiğin nedeni ise pislenen bezin uzun süre değiştirilmemesinden kaynaklanır.
Bebeklerde Pişik
Bez pişiği:
En sık rastlanan pişik sebebidir. Altı bağlı bebeğin kirlenen bezinin uzun süre değiştirilmediği zamanlarda oluşur. İdrar ve dışkı içerisinde bulunan bakterilerle ve sindirim sistemi enzimleri sebep olur.

Salya pişiği:
Bebeklerin ağız çevresinde salyanın sebep olduğu kızarıklıklardır. Ağızdan akan salya uzun süre cilde temas ederse, kızarıklıklar oluşur.

İsilik (pişik):
Sıcak ve nemli havalarda çok giydirilen bebeklerin sırtında, boynunda veya başında oluşan ince pembe kabarcıklara pişik veya isilik denir. Bebeğin terlemesi, cildin uzun sıra nemli ve sıcak kalması sonucu cilt tahriş olur ve kızarıklıklar oluşur.

Pişik Belirtileri Nelerdir?

  • Cildin idrar ve dışkıya maruz kalan bölgelerinde kızarıklık
  • Salyanın aktığı yanak, çene ve boyunda kızarıklıklar
  • Vücudun herhangi bir yerinde geniş ölçekli kızarıklık ve kabartılar
  • Kızarıklığın olduğu yerlerde amonyak kokusu

Pişik Bebek Pişiği

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Pişik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde bez pişiği tedavisi nasıl yapılır:
Pişik olan bölgeyi temiz ve kuru tutmak pişiğin 3-4 gün içinde kendiliğinden geçmesini sağlar. Pişik olan bebeğin bezi pislendiğinde derhal yenisiyle değiştirilmelidir. Bebeğin altını yalnızca temiz su ile temizlemek daha faydalıdır. Ayrıca krem kullanmak gerekmez. Altını kuru tutmak için çok az pudra dökülerek yeni bir bez bağlanabilir. 3-4 gün içinde pişikte azalma olmaz ise doktora gidilmesi gerekir.

Salya pişiği tedavisi nasıl yapılır?
Salyanın aktığı bölgeyi temiz ve kuru tutmak pişiğin 3-4 gün içinde geçmesini sağlar. Bebeğin başını pişiğin olduğu tarafa yatırmamak gerekir. Diğer tarafın da pişik olmasını önlemek için yanak altına pamuklu bir bez konulabilir. Çene altında oluşan pişikleri önlemek ve tedavi etmek için salyanın ve ağızdan çıkan yemek artıklarının sık sık temizlenmesi gerekir. Yine çene altına konulacak bezle pişikler önlenebilir. 3-4 gün içerisinde geçmeyen pişikler için doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Yüzde Kızarıklık Pişik

İsilik tedavisi nasıl yapılır?
Tedavi için cildi temiz, kuru ve serin tutmak gerekir. Bebeklerin kat kat giydirilmesinden, dar giydirilmesinden, kapalı kol ve kapalı yakalı giysiler giydirilmesinden kaçınılmalıdır. Bebek uyurken üzeri terlemeye sebep verecek kadar örtülmemelidir. 3-4 gün içerisinde geçmeyen pişikler için doktora gidilmelidir.

Not: Pişikler bazen mantar enfeksiyonlarıyla karıştırılabilir. Bu nedenle 3-4 gün içerisinde azalma olmayan pişikler için muhakkak doktora gidilmelidir. En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.