Pigmeler

Pigmeler - Dünyanın en küçük insanları

Pigmeler – Dünyanın en küçük insanları

Pigmeler ve yaşadıkları evler

Pigmeler ve yaşadıkları evler

Orta Afrika’da yaşayan, fiziksel özellikleriyle dünyanın dikkatini çeken yerli bir halktır.

Pigmeler Afrika’nın Atlas Okyanusu kıyıları ile Tanzanya arasında kalan ormanlık alanlarda yoğun olarak yaşamaktadırlar. Pigmeler bölgede üç ayrı ırk olarak bilinmektedirler. Bunlar; Zaire’nin doğusunda yaşayanlara “Bambutiler” (Ormanlılar), Zaire’nin batısında ve Kango Cumhuriyeti’nde yaşayan “Merkez Pigmeleri”, Gabon’da ve Kamerun’da yaşayan “Batı Pigmeleri”dir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Pigmeler, tüm dünyada fiziksel özellikleriyle dikkat çekmiş bir yerli halktır; bu yerli halkın boyları ortalama 130 cm’dir ve en fazla 150 cm boya erişebilmektedirler. Her biri kısı boylu olduğu gibi, aynı zamanda zayıf yapıdadırlar; saçları kısa ve kıvırcıktır.

Pigmelerin dikkat çeken başka bir özellikleri ise yaşantılarıdır. Oturdukları evleri yarım daire biçiminde yapılmış şirin kulübelerdir.

Pigmeler tarımsal faaliyetlerde bulunmazlar. Geçimlerini ormanlık alanlarda topladıkları, meyveler, bitki kökleri, kurt, salyangoz, böcek, karınca, balıkçılık ve avcılıkla yaparlar. Yiyecek bulmak için bölgelerinden 50 kilometre kadar uzaklara gidebilmektedirler. Avcılıkta kendi yaptıkları mızrak ve zıpkınları kullanırlardı; fakat uygarlığın buraya sürekli ziyaretleri sonucunda daha modern olan sapan, ok ve yay gibi silahlarıda kullanmaktadırlar. Bitkilerden elde ettikleri çok zehirli karışımı zıpkınlarının ucunu sürerler ve bu sayede domuz gibi iri hayvanlar av olmaktan asla kurtulamaz. Erkekler daha çok avcılıkla uğraşırlarken, kadınlar meyve, böcek, karınca, bitki gibi yiyecekler toplamakla görevlidir. Bölgelerinde yiyecek miktarı azaldığında başka yerlere göç ederek yaşantılarını sürdürürler.

Günümüzde Pigmeler, uygar insanların bölgeye ziyaretleri nedeniyle yerli yaşamlarından uzaklaşarak turistik faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Pigmelerin Turistler İçin Yaptığı Bir Tören – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.