Papaya Faydaları

Zengin besin içeriği ve çok sayıda faydaları ile papaya yenilmesi gereken en iyi meyvelerden biridir. Papaya meyvesinin içeriğinde bulunan yüksek antioksidan oranı ciddi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Meyvenin içerisinde oldukça bol lif, bakır, folik asit, pantotenik asit, magnezyum, A vitamini, C vitamini, riboflavin ve tiyamin bulunur. Sağlık uzmanları tarafından günde bir tane orta boy papaya yenmesi önerilmiştir. Papayanın bilinen en büyük faydaları aşağıdaki gibidir.

Papaya Meyvesi

1. Papayanın bağışıklık sistemine faydaları:
Orta boy bir papayada günlük ihtiyacın iki katına eş değer miktarda C vitamini bulunur. C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için mutlaka alınması gereken vitaminlerden biridir. Bağışı

2. Papayanın gözlere faydaları:
Papaya içeriğindeki A vitamini ile göz sağlını korur ve yaşa bağlı makula dejenarasyonunu önlemeye yardımcı olur. A vitamini yeterli alınmadığında gözlerde kızarıklık, göz kuruluğu, yanma-batma hissi gibi şikayetler görülür. A vitaminin çok azalması durumunda kör olmaya kadar gidebilecek göz hastalıklarına sebep olur. Papaya içeriğindeki A vitamini çok fazla olmadığından tek başına tüketilmek yerine, A vitamini bakımından çok zengin olan havuçla birlikte tüketilmesi daha yararlıdır.

3. Papaya kanser riskini azaltır:
İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan özelliği sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır. Flanovoidler ve diğer bitkisel besinleri, antioksidan etkileri sayesinde serbest radikalleri tutar ve hücrelerin sağlıklı kalması sağlar. Özellikle kolon kanseri ve prostat kanseri riskini azalttığı gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bu etkileri gösterebilmesi için meyvenin düzenli ve uzun süreli tüketilmesi gerekmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Papaya Nedir Ağacı

4. Papayanın cilde faydaları:
İçeriğindeki vitamin, mineral ve yağlar cildin erken yaşlanmasını önler ve daha sağlıklı bir görün kazanmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde beslenme uzmanları tarafından anti-aging meyvesi olarak tavsiye edilir. Cildin kırışmasını, kurumasını ve zarar görmesini önlemeye yardımcıdır. Cilde doğrudan etki için, meyveden bir parça kesip cildinize sürebilirsiniz.

5. Papayanın saçlara faydaları:
Papaya, saçı yumuşatmaya, doğal parlaklık kazandırmaya, kepek önlemeye ve saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu faydası için saça papaya ve yoğurt karışımından elde edilen maskeyi sürmelisiniz. İki yemek kaşığı yoğurt ve yoğurdun iki katı hacminde papaya kabuğuyla birlikte iyice ezilip püre haline getirilir. Saç diplerinize ve saçınıza maskeyi iyice sürüp 45 dakika kadar bekleyin ve sadece ılık suyla durulayın. Bu maskenin haftada iki kez yapılması tavsiye edilir.

6. Papayanın sindirim sistemine faydaları:
Papaya sindirim sistemini oldukça faydalı bir meyvedir. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler. İçeriğinde bulunan papain adlı enzim sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.

Papaya Faydaları

7. Payanın adet sancılarına faydası:
Papaya adet sancılarını hafiflemeye yardımcı olabilir. İçeriğinde bulunan papain adlı enzim adetin düzenli akışını sağlar ve krampların hafiflemesine yardımcı olur.

Papaya çok kullanışlı bir meyvedir. Salata, meyveli kek, tatlı, meyve suyu, cips yapılarak kullanıldığı gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Papaya alırken meyvenin olgun olanlarından almanız daha faydalı olacaktır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.