Pamukçuk (Ağız Mantarı) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pamukçuk yada diğer bilinen adıyla “ağız mantarı” ağız içi sağlığının bozulması sonucu ağız içerisinde oluşan bir enfeksiyondur. Latince ismi Candida albicans bilinen mantar türü aynı zamanda vücudun çeşitli yerlerinde görülen mantar enfeksiyonudur. Ağız içerisinde kontrolsüz üremesi sonucunda; dil üzerinde, iç dudaklarda, yanak içlerinde ve boğazda beyazımsı yaralara sebep olur.

Ağız ne kadar temizlenirse temizlensin içerisinde her zaman çeşitli türden mikroplar bulunmaya devam eder. Çoğu zaman tükürük salgısı bu mikroplarla baş edebilecek güçtedir. Tükürük salgısının azalması veya diğer ilaçların kullanımına bağlı olarak, ağız içindeki mantarların kontrolsüz üreyebileceği ortam oluşabilir.

Pamukçuk (Ağız Mantarı) Belirtileri

  • Ağız içerisinde beyazımsı renkte ağrılı yaralar

Pamukçuk Ne kadar Ciddidir?
Pamukçuk genellikle tehlikeli bir durum yaratmaz. Meme emmeyi kesen iki yaşından büyük bebeklerde ve yetişkinlerde çoğu zaman tedavi gerekmeden kendiliğinden iyileşir. Pamukçuk hastalığı meme emen bebeklerin emmesine engel olabilir, bu durumda bebeğin sağlığı açısından iyileşmeyi hızlandıracak tedaviler uygulanması gereklidir. Bunun yanı sıra pamukçuk ağız içinde geniş alana yayılmışsa tedavi gerekebilir. Bu durumda bir kulak burun boğaz (KBB) doktoruna görünmenizde fayda vardır.

Pamukçuk Tedavisi?

Pamukçuk çoğu zaman tedavi edilmeye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Eğer ağız içinde ve boğazda geniş bir alana yayılmamışsa, kişiye fazla rahatsızlık veriyorsa tedavi gerekebilir. Pamukçuk, meme emen bebeklerde, meme emmeye engel oluyorsa tedavi gereklidir. Tedavide genellikle mantar ilaçları ve antibiyotikler kullanılır.

Evde doğal yöntemlerle pamukçuk tedavisi nasıl yapılır?

Pamukçuk 1-2 günde geçen bir hastalık değildir, tam iyileşme genellikle 12 gün veya daha fazla sürebilir. Ağız hijyeni sağlamak iyileşme sürecini hızlandıracak ve daha kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Her yemekten sonra dişler, diş etleri ve dil fırçalanmalıdır.

Gün içerisinde birkaç kez bol tuzlu suyla, 1 dakika kadar ağız çalkalamak mantar enfeksiyonunun yok olmasını hızlandıracaktır.

Karanfil çiğnemek ağız içindeki mantarın daha kolay yok olmasını sağlar. Ayrıca 1 bardak kaynar suyun içine 12 tane kadar karanfil atılır, soğuduktan sonra süzülür ve elde edilen suyla ağız sık sık çalkalanır.

Limon, sirke, limon tuzu, karbonat pamukçuk tedavisinde kullanılmamalıdır.

Pamukçuk Hakkında Soru – Cevap:

Ağzımda sık sık pamukçuk oluşmasının sebebi nedir?
Bunun çok fazla nedene vardır. Örneğin; sert bir besin tüketirken ağız içine zarar vermesi, sakız çiğnerken dudağın ısırılması, bir dişin yanak içini veya dudağı sürekli tahriş etmesi pamukçuk oluşması için yeterli sebeplerdir. Bunların yanı sıra az su tüketmek, tükürük salgısını azaltacak ilaçlar kullanmakta gösterilebilir.

Pamukçuk bulaşıcı mıdır?
Evet tüm mantar enfeksiyonları gibi pamukçuk da bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle hasta kişilerle aynı bardak, çatal, kaşık vb. gibi mutfak malzemeleri kullanılmamalıdır.

Pamukçuk kaç günde geçer?
Pamukçuk ağız içindeki yayılma genişliğine göre 7-12 gün kadar sürede iyileşir. Eğer çok küçük bir alanda varsa alınabilecek hijyen önlemleriyle 3-5 gün içinde iyileşme sağlanabilir.

Pamukçuk tehlikeli midir?
Pamukçuk genellikle tehlikeli değildir, çoğu zaman tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir. Ancak bebeklerde beslenmesini engelleyecek düzeyde olması durumunda tedavi gereklidir.

Pamukçuk için hangi doktora gitmeliyim?
Aile hekimine gidilebilir
Çocuklar için çocuk hastalıkları uzmanına gidilebilir
Diş doktoruna gidilebilir
Kulak burun boğaz doktoruna gidilebilir

Not: Bu sayfadaki yazılar tamamen ön bilgilendirme amaçlıdır. En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

1 comment to Pamukçuk (Ağız Mantarı) Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • zehra üstün

    Az önce 1 yaşındaki kızımın dilinde beyazlıklar fark ettim ama oldukça az çok belirgin değil. Bebekli arkadaşlarıma sordum aynı olay onlarında başına gelmiş eczaneden ağız içi krem alıp kullanmışlar ama ismini hatırlayamadılar. Ben yinede birazdan aile doktoruna götüreceğim. Siz bebeğinizin sağlığı için doktordan şaşmayın arkadaşlar. Herkese geçmiş olsun.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.