Pablo Picasso Kimdir? Kısaca Hayatı

Pablo Picasso:
Adı: Pablo Ruiz Balsco y Picasso
Mesleği: Ressam, desinatör, gravürcü, heykelci, seramikçi, şair ve oyun yazarı.
Doğum: 25 Ekim 1881, Malaga – İspanya
Ölüm: 8 Nisan 1973, Mougins – Fransa

Pablo Picasso Resmi

Pablo Picasso, XX. yüzyıl resminin en büyük temsilcisi ve ressamıdır. İlk resim derslerini ressam olan babası José Ruiz y Blasco’dan alan Pablo, yeteneğiyle kısa sürede babasını şaşırttı. O kadar başarılıydıki 13 yaşında yaptığı resimler, babasının resim malzemelerini oğluna bırakıp ressamlıktan vazgeçmesini neden oldu. 14 yaşına geldiğinde Barselona Güzel Sanatlar Okulunun düzenlediği yarışmaya katılarak okula girmeye hak kazandı. 16 yaşında, Madrid Güzel Sanatlar Sergisi için hazırladığı “Bilim ve İyilikseverlik” adlı kompozisyonuyla mansiyon aldı. Aynı yıl geçirdiği ağır kızıl hastalığı nedeniyle kariyerine geçici süre ara vermek zorunda kaldı.

1900’de Paris’e gidip bir süre orada yaşadıktan sonra, tekrar Madrid’e geri dönme karar aldı. Arte Joven adında günlük sanat dergisi çıkarmaya başladı ancak başarılı olmayınca, 1902’de tekrar Paris’e dönmeye karar verdi. Paris’te oldukça yoksul bir hayat mücadelesi verdi, hatta soğuk kış günlerinde ısınmak için bir çok eserini yakmak zorunda kaldı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Tanıştığı kişilerin yardımıyla Paris’te sergiler açmaya başladı ancak istediği başarıyı elde edemedi. Yeni yaptığı çalışmalarına P. Ruiz Picasso yerine yalnızca Picassa imzasını atmaya başladı. 1904’te Montmartre’deki Bateua-Lavoir’in atölyesine yerleşti ve 1909’a kadar çalışmalarını burada sürdürdü. Pablo bu atölyede kendini değerlendirerek “mavi döneminden”, “pembe dönemine” geçtiğini söyledi. Bu dönemde bir çok yazarla ve tüccarla arkadaşlık kurdu. Ünü giderek yayılan ve tablolar satmaya başlayan Pablo’nun mali durumu da giderek düzeldi. Almanya, New York ve Londra’da büyük sergiler düzenledi.

Sanatçı daha sonra Braque ile birlikte kübizm akımını geliştirdi ve geometrik şekilleri resimlerde kullanılmasına öncülük eti. Nesnelerin görüldüğü gibi değil, sezildiği biçimde çizilmesi gerektiği görüşünü savundu. Analitik Kübizm, Sentetik Kübizm, Rokoko Kübizmi, Yuvarlak Kübizm olarak adlandırılan yapıtlar yaptı.

1924’ten sonra gerçeküstücülüğe de yönelen sanatçı, aynı zamanda heykeltraşlıkla da uğraştı. 1958’de Paris’te bulunan Unesco binası için İkaros’un Düşüşü adlı duvar resmini yaptı. 1963’te Barcelona’da kendi adını taşıyan Picasso Müzesinde bini aşkın yapıtı halen sergilenmektedir.

Bunların yanı sıra, yaşamı boyunca şiir ve sahne yazıları da yazmıştır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.