Özel Öğrenme Güçlüğü Bozukluğu Disleksi Nedir?

Özel Öğrenme Güçlüğü

Özel Öğrenme Güçlüğü, bir çocuğun doğumuyla başlayıp yaşam boyu süren zihinsel bir rahatsızlıktır. Bu sorun kişinin zekası normal veya normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma, yazma veya matematiksel becerilerinde kendi yaşıtlarına oranla düşük başarı göstermesine yol açar.

Matematik Bozukluğu, Okuma Bozukluğu, Yazılı Anlatım Bozukluğu veya Başka Türlü Adlandırılamayan Öğrenme Bozukluğu alt gruplarını içerir.

Hastalıkla İlgili Videolu Anlatım:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Özel Öğrenme Güçlüğü - Bozukluğu

Öğrenme güçlüğü ömür boyu süren gelişimsel bir sorundur. Öğrenme ve algılama sorunu çocuğun doğumu ile başlar. Eğitim süreci süreci ve yaşam tarzı bu rahatsızlığa neden olamaz. Dil gelişimi ve kullanımı, konuşma, okuma, yazma, matematik becerilerini etkileyen bir sorun olduğu için, bireyin eğitimini, mesleğini, sosyal ilişkilerini, günlük aktivitelerini, benlik saygısını etkiler.

Özel Öğrenme Güçlüğü Neden Kaynaklanır:

  • Beyin gelişimindeki bazı farklılıklar nedeniyle öğrenme yetilerinin bir veya bir kaçında aksama olmasıyla ortaya çıkar.
  • Genellikle genetiktir. Anne veya baba da aynı sorunun olma olasılığı yüksektir.
  • Her çocuğun iyi olduğu yada zorlandığı alanlar vardır.
  • Görme işitme sorununa bağlı değildir.
  • Her çocuk kendine özgüdür.

Öğrenme Güçlüğünün Görülme Sıklığı:

Öğrenme Güçlüğü Görülme Sıklığı Farklı tanı ölçütleri nedeniyle çeşitli ülkelerde bildirilen oranlar çok farklıdır. Bu oranlar ülkeden ülkeye, yüzde 1 ile yüzde 30 arasında değişmektedir.

Ayrıntılı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.


1 comment to Özel Öğrenme Güçlüğü Bozukluğu Disleksi Nedir?

  • Nadire

    Kızımda özel öğrenme güçlüğü yani disleksi varmış ama çok zeki herşeyi leb demeden anlıyor sadece bazen çabuk sıkılıyor istemediği şeyi öğrenmek istemiyor.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.