Orkinos (Ton Balığı)

Orkinos (Tonbalığı)

Orkinos (Tonbalığı)

Asıl adı orkinos olan balıklar ülkemizde ton balığı olarak da bilinmektedir. Orkinoslar, palamut ve kılıç balığı gibi bir çok türü barındıran uskumrugiller (scombridae) familyasından balıklardır. Sıcak denizlerde yaşayan açık deniz balıklarıdır; yetişkinlerin uzunlukları en az 1 metre olmakla beraber, uzunluğu 6 metreyi ağırlığı ise 900 kilograma erişen orkinoslar da vardır.

Orkinoslar dünyanın en hızlı yüzebilen balıklarındandır; saatteki hızı ortalama 40 kilometredir, avlanacakları zaman ise saatteki hızlarını 80 kilometrenin üzerine çıkarabilirler. Orkinoslar göçücü balıklardır; bazısı uskumru gibi dipten yüzeye, bazısı da açıktan kıyıya doğru ve bazısı da (kızıl orkinos, bayağı orkinos) binlerce kilometre yol kateder.

Ton balığının bedeni mekik biçiminde, hızlı yüzmeye çok elverişlidir; sırtı mavi-siyah, böğürleri gümüşü gri, karın bölümü beyazdır ve bedeninin her yanı, küçük değirmi pulludur. Kuyruk yüzgeci derinlemesine yarıktır ve dibinde üç ibik bulunur. Sırt ve anüs yüzgeçleri, tıpkı çift yüzgeçler gibi oyuk çizgilere bitişiktir ve bu çizgilerin içinde gizlenebilir. Birbirinden çok ayrık iki parçadan oluşan kuyruk, hem dümen, hem motor görevi görür. Omurganın her iki yanındaki kaslar, kan damarlarının bolluğu dolayısıyla koyu kırmızıya yakın renktedir. İç sıcaklıkları bazen, çevre sıcaklığından bir kaç derece yüksek olur. En yaygın türleri kızıl ton balığı (Thunnus thunnus) ve beyaz ton balığıdır (Thunnus alalunga). Her ikisine de sıcak ve ılık denizlerde, yüzeysel sularda rastlanır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

En büyük tür olan kızıl ton balığının uzunluğu yaklaşık 6 metre, ağırlığı ise 900 kilogramdır. Akdeniz, Marmara, Karadeniz, Norveç, Amerika ve Atlas Okyanusu kıyalarında yaygındır. Uskumru, ringa, lüfer, palamut, sardalye, hamsi gibi balıklarla beslenir. Orkinosların en büyük düşmanı falyanos cinsi yunus balıklarıdır; orkinosun ense kısmından yakalar ve boyun omurgasını kırarak öldürürler.

Ton balıkları, üreme dönemine bağlı olarak göç ederler. Üreme dönemi bitinceye kadar aylarca avlanmazlar. Yumurtlama alanları Akdeniz kıyılarıdır; Haziran ayında sürüler halinde bu kıyılara gelerek yumurtalarını dökerler. Yumurtalardan 2 gün içinde 4 cm büyüklüğünde yavrular çıkar.

Ülkemizde en büyük orkinos türleri yaşamaktadır. İlkbaharın gelmesiyle Karadeniz’e göç eden orkinoslar, sonbaharın gelmesiyle birlikte Akdeniz’e göç ederler. Ülkemizde avcılığı yapılan balıklar ağlarla ve zıpkınlarla avlanmaktadır. Orkinoslar ağır ve güçlü olduğundan oltayla yakalanması en zor balıklardır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

550 KG ağırlığında Kızıl Tonbalığı

550 KG ağırlığında kızıl ton balığı

Orkinos Belgeseli:

İstanbul Boğazında Kıyıdan Orkinos Avı – YouTube Videosu:

Gırgırla Orkinos Avı:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.