Orangutan Hakkında Bilgi, Orangutan Nasıl Bir Hayvandır?

Orangutan

Türü: İnsansı maymungiller / memeli
Yaşadığı bölge: Orta Asya (Endonezya, Malezya)
Fiziksel özellikler boy: Erkek 150 cm, Dişi 110 cm
Fiziksel özellikler kilo: Erkek 90 kg, Dişi 75 kg
Yaşam süresi: Ortalama 40 yıl
Beslenme: Ot, yaprak, ağaç kabuğu, meyve, böcek, yumurta

İnsansı maymungiller (Pangoidae) ailesinden memeli bir hayvandır. Orangutan, goriller ve şempanzeyle birlikte günümüzde insandan sonra en gelişmiş primatları temsil eder.

Asya’da yaşayan orangutan çok küçük boyda bir maymundur. Erkeği 1,50 metreye, dişisi ise 1,10 metre boya ulaşabilir. Bu hayvan sarsak görünümü ve uzun kollarıyla, kendi gibi Güneydoğu Asya’nın tropikal ormanlarında yaşayan jibonları (yakın akraba olan uzunkollu maymungilleri) anımsatır. Çok seyrek olarak yere inen orangutan, yürümek için bükülen ellerinin sırtına dayanır; yavrularsa ellerinin ayasını destek yapar. Tüm bedeni uzun kıllarla örtülü olan orangutanın yüzünde masumane bir ifade vardır. Kafatası yüksektir ve tüyler başın tepesinde oldukça kısa kalır, ön taraf çıplaktır, yani bu bölge tüysüzdür; kaş kemerleri çıkıntılı değildir.

Orangutan Resimleri 3

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Orangutanlarda, özellikle de yaşlı erkeklerde, yüz şişkin, yüzün yanlarından sarkan ve deri kıvrımları yapan yanaklar mavi renkli ve kabarcıklıdır. Hayvan aşk çığlığı attığında, çenenin altında sesi kuvvetlendirmeye yarayan bir çift gırtlak kesesi sarkar.

Doğal yaşam alanları yok olan orangutanlar günümüzde yalnızca Sumatra ve Borneo ormanlarında yaşamaktadır. Yaşam alanlarının insanlar tarafından işgal edilmesiyle birlikte insansı maymun nesilleri yok olma tehlikesi altına girmiştir. Orangutanın tutsak halde bakımı ve gözetimi çok nazik bir iştir; bu iş yalnızca özel bir biçimde donatılmış çok büyük birkaç hayvanat bahçesinde gerçekleştirilebilmiştir. Huyları çok iyi bilinmeyen bu maymunu asıl doğada iyi tanımayı öğrenmek gerekir. Orangutan, goriller gibi, tropikal ormanların ortasında, büyük dalların çatallandığı yerde, çok büyük yuvalar yapar. Bu tür, öbür üstyapılı maymunlar gibi, ne küçük gruplar, nede aile halinde yaşar. Erkeğin, cinsel birleşme zamanı dışında, yalnız başına yaşadığı sanılır. Bu olaya, normal olarak toplu halde yaşayan insansı maymunlar arasında, tek orangutan da rastlanır. Dişide, kadındakine çok benzer, ritmi 29 günlük olan sürekli bir yumurta çevrimi vardır; dişi uzun süre yavrularıyla yalnız kalır.

Orangutan Hayvanat Bahçesine Gelen Ziyaretçinin Tişörtünü Çalıp Giyiyor (Video):

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.