Omuz Emarı MR Nasıl Çekilir?

Omuz emarı nasıl çekilir sorusunu yanıtlamadan önce kısaca EMAR nedir onu açıklayalım.

Emar Nedir?

İngilizce adı MR veya MRG olarak adlandırılmıştır. İngilizce MR harflerinin okunuşu M (em) ve R (ar) olarak telafuz edilmektedir. MR veya MRG’nin açılımı ise Manyetik Rezonans Görüntüleme’dir. Emar radyoaktif değildir, dolayısıyla radyasyon yaymaz ve sağlığa zarar vermez. Devasa güçlü mıknatıslar yardımıyla ve radyo dalgaları kullanarak vücudun tüm kesitlerini, ayrıntılı olarak tarar ve görüntüler.

Omuz Emarı Nasıl Çekilir?

Hasta, raylı bir sedye üzerine yatırıldıktan sonra teknisyen, hastaya çekim esnasında omuz bölgesinin oynatılmaması gerektiği yönünde telkinde bulunur. Bazı hastalarda çekim esnasında omuz hareket ettirilmesin diye aparatlar yardımıyla omuz sabitlenebilmektedir. Son olarak gözlerin kapatılması istenir. Teknisyen kumanda odasına geçerek çekim işlemine başlar. Kızak sürekli hareket ederek emar cihazının manyetik görüntüleme kısmına girip-çıkar. Çekim esnasında 1-2 dakika süren gürültülü sesler çekim boyunca duyulur. Yaklaşık 10 dakika sonunda çekim işlemi sonlanır.

Omuz Emarı Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Acil emar değilse çekim sonuçları 1 hafta kadar sonra verilebilir. Görüntülerin çıktıları alındıktan sonra radyologlar tarafından emar sonuçları değerlendirilir ve sonuç raporu yazılarak hastaya teslim edilir.

Emar Çekilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Emar öncesi vücudunuzdaki çivi, platin, kalp pili ve protezlerden doktorunuza bahsedin.
  • Çekimden önce üzerinizde tüm metal eşyaları çıkartın.
  • Kredi kartları gibi tüm kartlarınızı üzerinizde bulundurmayın.
  • Cep telefonu ve elektronik eşyaların tümünü çıkartın.
  • Emar esnasında çekilen bölgenizi kımıldatmamaya çok dikkat edin.

Beyin Emarı Nasıl Çekilir Resim 1

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Beyin Emarı Nasıl Çekilir Resim 2

Emar Çekim Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak çekilmektedir. Bazı hastanelerde emar cihazı olmadığı için anlaşmalı kurumlara yönlendirilir ve ücretsiz çekilmesi sağlanmaktadır.

Özel hastanelerdeki SGK (SSK, BAĞKUR, GSS, Emekli Sandığı) emar fiyatları ise hastanenin lüxlüğüne göre değişmektedir. Bir çok özel hastanede emar çekim ücretleri 50 ila 200 TL arasında değişirken, bazı özel hastanelerde bu rakam 2.000 TL’ye ulaşabilmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Omuz Emarı Sonuçları İle İlgili Resimler:

Omuz Emarı Nasıl Çekilir? Resmi

Emar Çekimini A’dan Z’ye Anlatan Bir Video (Yabancı Dil):

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.