Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları

Ömer Hayyam’ın matematiğe katkılarından önce, hayatı hakkında kısaca bilgi verelim.

Ömer Hayyam’ın Mini Biyografisi

Gerçek Adı: Gıyaseddin Ebu’lfeth Bin İbrahim El-Hayyam
Doğum Yeri: Nişabur, İran
Doğum ve Ölüm Tarihi: 1048 / 1131 (83 yaş)
Etnik Kökeni: Fars
Mesleği: Yazar, şair, matematikçi, filozof, gök bilimci, öğretmen

Ömer Hayyam Matematiğe

Not: Ömer Hayyam’ın hayatı konusunda çok az bilgiler mevcuttur. Ölüm ve doğum tarihi de kesin olarak bilinememektedir. Ömer Hayyam hakkında elde edilen tüm bilgiler kendi eserlerinden ve yaptığı çalışmalardan elde edilmiştir.

Yazdığı eserlerden edinilen bilgilere göre; 1044’de İran’ın Nişabur şehrinde dünyaya geldi. Gerçek adı Ebül Feth Ömer Bin İbrahim’dir. Ailesinin mesleği çadırcılık olduğundan, çevre halkı tarafından lakapları Hayyam olarak bilinirdi. Bu sebeple ismi tarihe Ömer Hayyam olarak geçmiştir. Zeki biri olan Ömer Hayyam o dönemin bilgelerinden matematik, mantık, felsefe, gök bilim ve öğretmenlik eğitimi aldı. Çevresinde genellikle bilim adamı olarak tanınmaktaydı. Sonrasında usta bir ozan ve rubai türünün kurucusu olarak değerlendirilecek eserler bırakmıştır.

Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları Nelerdir?

Hayyam, matematik konusunda çok başarılıydı. Matematik konusuna ağırlık vermiş ve bir çok çalışma yaparak yeni öğretiler kazandırmıştır. Üçüncü dereceden 13 farklı denklem bulmuştur. Denklem çözümlerinde bilinmeyen sayılara “Şey” demiştir ve sonraları bunun yerine bilinmeyen anlamına gelen X sembolü kullanılmasını kazandırmıştır. Binom Açılımını bulan ve kullanan ilk bilim insanıdır. Pascal Üçgeni olarak bilinen matematik konusu bir Fransız matematikçi Blaise Pascal’ın soy ismiyle anılsa da gerçekte bu matematik öğretisini bulan ve kullanan ilk kişi Ömer Hayyam’dır. Ayrıca cebirle ilgili bir kitap da yazmıştır. Matematikle ilgili yazdığı eserleri bir çok dile çevrilerek derslerde kullanılmıştır. Bu nedenle dünya matematik tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.

Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları Kısa Video Anlatım:

8 comments to Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları

 • ferhat

  çok güzel saol ödevime yardımcı oldu

 • Talut Yavuz

  Çok işime yaradı sağol

 • çok güzel

  Hayatımda gördüğüm en güzel bir site

 • qwewqeqwe

  PROJE ODEVİME YARDIMCI OLDU

 • Bilinmeyen ad

  Oradaki video çok güzelmiş…

 • Koroboson

  Bilinmeyen X in Adını ‘ŞEY’ Koymuş Daha Ne Diyim

  13 farkı denklem bizim hoca 4 tane çözdü

 • Beni bilen bilir

  İşime çok yaradı

 • kullanıcı

  güzel bi site ödevime yardımcı oldu

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel