Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları

Ömer Hayyam’ın matematiğe katkılarından önce, hayatı hakkında kısaca bilgi verelim.

Ömer Hayyam’ın Mini Biyografisi

Gerçek Adı: Gıyaseddin Ebu’lfeth Bin İbrahim El-Hayyam
Doğum Yeri: Nişabur, İran
Doğum ve Ölüm Tarihi: 1048 / 1131 (83 yaş)
Etnik Kökeni: Fars
Mesleği: Yazar, şair, matematikçi, filozof, gök bilimci, öğretmen

Ömer Hayyam Matematiğe

Not: Ömer Hayyam’ın hayatı konusunda çok az bilgiler mevcuttur. Ölüm ve doğum tarihi de kesin olarak bilinememektedir. Ömer Hayyam hakkında elde edilen tüm bilgiler kendi eserlerinden ve yaptığı çalışmalardan elde edilmiştir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yazdığı eserlerden edinilen bilgilere göre; 1044’de İran’ın Nişabur şehrinde dünyaya geldi. Gerçek adı Ebül Feth Ömer Bin İbrahim’dir. Ailesinin mesleği çadırcılık olduğundan, çevre halkı tarafından lakapları Hayyam olarak bilinirdi. Bu sebeple ismi tarihe Ömer Hayyam olarak geçmiştir. Zeki biri olan Ömer Hayyam o dönemin bilgelerinden matematik, mantık, felsefe, gök bilim ve öğretmenlik eğitimi aldı. Çevresinde genellikle bilim adamı olarak tanınmaktaydı. Sonrasında usta bir ozan ve rubai türünün kurucusu olarak değerlendirilecek eserler bırakmıştır.

Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları Nelerdir?

Hayyam, matematik konusunda çok başarılıydı. Matematik konusuna ağırlık vermiş ve bir çok çalışma yaparak yeni öğretiler kazandırmıştır. Üçüncü dereceden 13 farklı denklem bulmuştur. Denklem çözümlerinde bilinmeyen sayılara “Şey” demiştir ve sonraları bunun yerine bilinmeyen anlamına gelen X sembolü kullanılmasını kazandırmıştır. Binom Açılımını bulan ve kullanan ilk bilim insanıdır. Pascal Üçgeni olarak bilinen matematik konusu bir Fransız matematikçi Blaise Pascal’ın soy ismiyle anılsa da gerçekte bu matematik öğretisini bulan ve kullanan ilk kişi Ömer Hayyam’dır. Ayrıca cebirle ilgili bir kitap da yazmıştır. Matematikle ilgili yazdığı eserleri bir çok dile çevrilerek derslerde kullanılmıştır. Bu nedenle dünya matematik tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.

Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları Kısa Video Anlatım:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.