Okul Servis Ücretleri İstanbul 2015-2016 UKOME

İstanbul’da okul servislerinin zorunlu ücretlerini belirleyen Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME, 2015-2016 yılı servis ücretlerini 21 Ağustos 2015 itibariyle belirlemiştir.

2015-2016 yılına ait servis ücretleri 21 Ağustos itibariyle belirlendi. Bu tarifeye göre zorunlu okul servis ücretlerine geçen yıla oranla %5 oranında bir zam yapılmış oldu.

Dikkat: 2013 yılı itibariyle fiyatlara, tavan fiyatları geçmemek koşuluyla serbestlik getirilmiştir. Tavan fiyatlar aşağıdaki tabloda sunulmuştur. Fiyatlar bu rakamların üstünde olamaz.

2014-2015 İstanbul servis ücretleri belirlendi. Zorunlu servis ücretleri her yıl UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi – İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafından belirlenmektedir. UKOME’nin belirlediği ücretler öğrenci taşımacılığı  yapan tüm servisler (özel okullar, devlet okulları, vakıf okulları, vb) için geçerlidir.

İstanbul için yeni okul servis ücretleri 2015 – 2016 yılı fiyatları belirlendi.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında geçerli olan tavan (en yüksek) okul servis ücretleri aşağıdaki gibidir.

Buna göre en kısa mesafe 160 TL, en uzun mesafe ise 390 TL oldu.

2015-2016 Tavan Fiyat Servis Ücretleri (KDV Dahil)
MESAFE ÜCRET
0-1 KM ARASI 160
1-3 KM ARASI 175
3-5 KM ARASI 190
5-7 KM ARASI 195
7-9 KM ARASI 205
9-11 KM ARASI 245
11-13 KM ARASI 285
13-15 KM ARASI 305
15-17 KM ARASI 315
17-19 KM ARASI 340
19-21 KM ARASI 360
21-23 KM ARASI 380
23-25 KM ARASI 390
25 KM’den sonraki her KM için 3.36 TL ödenir.

Hostes ücreti, bu fiyatlara dahil değildir.

Alınan UKOME kararına uymayan ve yarıyıl tatilinde öğrencinin okula gitmediği günler için ücret talep eden ve ücret tarifesinin üzerinde fiyat uygulayan okul servis araçları için ise ilgili cezai işlem yapılacaktır. Bilgi ve şikayet hattı: 153 (Alo Beyaz Masa)

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Taşımacı, ücret tarifesini servis aracının görünür bir yerinde bulundurmak zorunludur. Öğrenci Servis Taşımacılığı Ücret Tarifesi Uygulama Esasları maddesinde belirtilen kuralların ihlal edilmesinin Trafik Zabıtası veya Belediye Zabıtası tarafından tutanakla tespiti halinde Güzergâh Kullanım İzin Belgesi iptal edilerek 1 ay süre ile düzenlenmez.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

1- Servislere faturasız ödeme yapmayınız.

2- Yıllık ödeme yapacaksınız yıllık fatura alınız (en az %5 peşin ödeme indirimi uygulanır), aylık ödeme yapacaksanız aylık fatura almalısınız.

3- Servis ve Veli bu sözleşmeyi yapmak zorundalar. Sözleşmeyi yapmaya yanaşmayan servisleri UKOME’ye şikayet ediniz.
UKOME Servis-Veli Sözleşmesi

Ücret tarifesinde belirtilen fiyatların dışında ücret talep eden ya da ilgili UKOME kararında belirtilen hükümlere uymayan ve vatandaşa/müşterisine gerektiği gibi davranmayan okul servis araçları ile şoförler hakkında tüm şikâyetleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo Beyaz Masa 153’e ya da Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne iletebilirsiniz. Vatandaşlar şikayetlerini topluulasim@ibb.gov.tr mail adresine yapabilirler.

Şikayetlerinizi“153” Alo Beyaz Masa ya da topluulasim@ibb.gov.tr e-posta adresine yapabilirsiniz.

Mesafe Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tarifedeki ücretlere KDV dahildir. Ücret belirlenirken mesafe olarak ev ve okul arasında ulaşılabilir en yakın otobüs ve minibüs güzergah uzunluğu dikkate alınacaktır. Ancak hat üzerinde otobüs,minibüs güzergahı yok ise ev ile okul arasındaki en yakın mesafe dikkate alınacaktır. Ücret hesaplanması km olarak tek gidiş üzerinden hesaplanır, dönüş için ayrıca km hesabı yapılmaz. Ortaya çıkacak anlaşmazlıklar durumunda mesafenin belirlenmesi için yetkili kurum İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’dür.

Tarifde Geçerli Ek Şartlar:

1 – 25 Km’nin üzerindeki her bir km için 3.36 TL ücret ilave edilir.

2 – Tarifede belirtilen mesafe dilimlerine ait KM’nin 400 metre aşılması halinde bir üst dilim ücreti ödenir.

3 – Köprü geçiş ücreti varsa fiyatlara ilave edilir.

4 – Etüt için yapılan taşımalarda servis ücretinin en fazla %30′u ilave edilir.

5 – Kardeş indirimi; gerekli belgeler ibraz edilmesi ve aynı okula gitmeleri halinde birinci çocuk tam ikinci çocuk %10 üçüncü çocuktan itibaren % 20 indirim olarak uygulanır.

6 – Öğretim yılı boyunca resmi ve idari tatiller ücrete tabidir. Yarıyıl tatili ücreti alınmaz.

7 – Öğrenci taşımacılığı yapan her araç, Okul Aile Birliği tarafından onaylanmış ve servis aracı kiralama komisyonunca yazılı olarak bildirilen, maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi bir öğrenciyi ücretsiz taşıyacak.

8 – Bu tarifede yer alan ücretler azami hadleri gösterir.

9 – Taşıma Ücretinin her ay sonunda ödenmesi esastır, ancak yıllıkta ödenebilir. Yıllık peşin ödemelerde tarife üzerinden en az % 5 indirim uygulanır.

10 – 4+4 sistemindeki rehber personel ücreti bu tarifeye dahil değildir.

85 comments to Okul Servis Ücretleri İstanbul 2015-2016 UKOME

 • Osman Topal

  Okul ile evim arası 11 km. Bu mesafe için tavan ücret 285 TL. Hostes ücreti yukarıda yazılanlara göre 65 TL. Yani toplam aylık 350 TL alınması gerekiyor. Firmanın benden istediği ücret 485 TL.

  UKOME bu konuda taşımacı firmaya nasıl bir yaptırım uygulayabiliyor?
  Şikayet mi edelim?
  Şikayet etsek de talep edilen haksız yüksek ücreti ödemeden bize hizmet verilmeyecek. Bu durmda ne yapalım?

  Bir UKOME yetkilisi cevap verebilirse sevinirim.

 • tolga uner

  merhaba ev ile okulumun arası 2.5 km dir. servisle konuştum ve çocuğumu sabahları kendimin bırakacağını sadece öğleden sonra eve servisin bırakmasını istedim. ücrette indirim yapamayacaklarını iletti. sormak istediğim böyle bır uygulamada indirim olur mu olmaz mı, tecrübesi olan veya bu şekilde bir çalışma yapan var mı acaba?

 • Guray

  Merhaba,

  Cok kisa bir sorum olacak: Ogrenci servisi yapan sirket, ‘Ben senin ogrencini almak isyemiyorum’ deme luksune sahip mi ? Arkadaslar Cekmekoy’e servisleri yok dediler ve isin icinden ciktilar. Veli olarak bizim bir yaptirim gucumuz var mi? Okul ‘ustaca’ hareketlere aradan cikti ve biz servis sirketi ile basbasa kaldik.

  Saygilar & Selamlar,
  Guray Vatansever

 • fatih

  Merhaba,

  UKOME kararlarında rehber personel ücreti konusunda bir düzenleme aradım fakat bulamadım. İzmir’de mesafe ücretinin %10’u diye bir karar var, fakat İstanbul için bir tavan göremedim.

  Servis hizmetini veren firma kafasına göre rehber ücreti isteyebiliyor sanırım.

 • Gul

  Kızım bahçeşehir okyanus kolejine gidiyor okul ve ev arası mesafe 1,5 km bize verilen fiyat aylık 285 tl yıllık 2430 tl 8 aylık alınması gerekirken 8,5 aydan hesap yapıyorlar koltuk sigortası cprs gezi parasi içinde diyorlar koltuk sigortası,cprs zorunlu diyorum gezi parasını servis kullanmayan öğrenciden aliyomusun diyorum yanıt veremiyo … 285 begenmiyorsan 153 beyaz masayı ara diyecek kadarda terbiyesizce davranıyorlar hareketleri tavrı zaten hiç söylemiyorum parasını da geçtim bu tarz insanlar nasıl çocuk emanet edilir bilemiyorum OFEL TUR yetkililerini gereğini yapmaya davet ediyorum..dolayısıyla çocuğumu servise kayıt ettirmedim ama mağdur oldum kendim yeni ameliyatliyim rahatsızım ve çocuğumu mecburen kendim götürüp getiriyorum..beyaz masaya okul müdürüne sikayetimi bildirdim ama ne sonuç çıkar biliyorum …beyaz masanın bu tür şikayetleri nasıl sonuclendirdigini bilen ne gibi yaptırımlar uygulanabileceği hakkında bilgisi olan varmı ? Eğer elle tutulur bir sonuç alamazsam alana kadar ugrasicam bu işin peşini bırakmayacağım…

 • Cem

  Benim cocugum bu sene krese basliyacak. Devlet okulu oldugu icin aylik aidat i 100 tl, servis ucreti ise 160 + 20 tl hostes ucreti yani 180 tl. Ayrica okul ile evimizin mesafesi 1 km. Bile degil.Servis ucretleri neden bu kadar pahali

 • Biro

  Arkadaşlar ben servis kullanmak istemiuorum işallah fiyat ailrmin düşündüğünden fazladır dedim ama değil 245 tl buna ek ücretler var mı varsa ne kadar

 • dogukan

  Ben lise 1 e gectim bizim evle lisem arasinda 7.7 km gosterirken diger haritalarda14 15 km gosteriyor ne yapmaliyim

  • metin

   Toplu taşıma araçlarıyla okula ulaşım kaç KM hesaplanıyorsa o kilometre baz alınarak hesaplanıyor.

  • Deniz

   ukame yide boşverin şikayet te etseniz bir sonuç alamıyorsunuz…adamların hepsi tavan fiyat uyguluyor..ukamede diyor ki tavan fiyat uygulYBilirsin…ben ne anladım bu işten …işte beyaz masa iş yapıyor gözüksün…cevre koleji 2 km ara yok tavan fiyat artı hostesi koymuş..cevre kolejide bu sene %14 zammı koymuş..kim kime korsa artık..servis için alternatif yokki..okul yönetimlerinin adiliği hepsi …bu sistemi besleyen de aslında yine biziz ..yurtdışında yAşasam okula verdiğim para beni gecindirir..bizse ne var ne yok bu adi okul yönetimlerine veriyoruz

  • temel

   Selam doğukan senin evin ile okul arası mesafe toplu ulaşım arac yolundan hesaplaman lazım onu da konturol et ona göre ödeme yaparsın

 • Arif Uçan

  Öğrenci servislerinde bulunan hostes hanımlar için servis (taşıma firması)ek bir ücret taleb edebilirmi. Km fiyatına ek olarak. örneğin 12 km okul ile bulunduğum ev arasındaki mesafe, belirlenen resmi rakam 270 tl. Ben 270 tl mi ödeyeceğim yoksa 270 tl + hostes ücreti 65 tl’mi ödeyeceğim. Teşekkür ederim.

 • Banıu

  Cocugum için kredi kartından 9×311₺ çekildi gecen sene. Mesafe 5-8 km.
  Bu yıl 3040₺ den actilar tekliflerini. 9taksit yapacaklarmiş. Eylul ayına kalirsak fiyat 3500₺ olacakmis. Henuz 2015-2016 ücretleri resmi olarak duyurulmadı. Bu özel şirketler bu keyfi uygulamayı nasil yapıyorlar. Ust kat komsumun da cocugu aynı servisi kullaniyor, o da kaydını yaptırmıs gelecek yil icin ve 2500₺. Baska bir öğrencinin 2600₺, bir digerinin 2800₺. Tum bu öğrencilerin birbirlerine olan uzakliklari maksimum 1km. Aracta servis ablasi,gps,sigorta fiyatı yukseltir mi? Evet ise, ne kadar fark olur?
  Haklarimiz neler. Bilgi vermenizi rica ederim. Tesekkurler.

  • Metin

   Servisin belli koşulları taşıma mecburiyeti var. Standartlara zaten uyması gerekiyor. Fazladan donanım sunması fiyatları değiştirmez. Verilen fiyatlar tüm okul servisleri için geçerli olan tavan yani en yüksek fiyatlardır. Özel veya devlet okulu servisi olması hiçbir şeyi değiştirmez. 153 Alo Beyaz Masa’ya şikayet edebilirsiniz. Oradan da sonuç çıkmazsa Başbakanlığın internet sitesi Bimer’den http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx şikayetinizi iletebilirsiniz. Muhakkak geri dönüş yapacaklardır.

   9 KM mesafe için ödemeniz gereken servis ücreti aylık KDV dahil 195 TL’dir.

 • Gönül

  Sancak servis taşımacılığı adresi: uğur mumcu mahallesi fatih sultan mehmet caddesi no 10g /10 kartal İstanbul

  Çocuklarımın okul servisini yüklenen firmadır. Ocak ayının 23 ünde yarı yıl tatile giriyoruz.bir hafta eksik göndermem gerekmiyor mu?şubat ayının 9 unda yarıyıl tatili bitiyor. Bu ayında bir haftalık bölümü kesilmesi gerekmiyor mu? Sorumlu şahısı aradığımda bana 15 gün tatili haziran ayına saydıklarını ve bu yüzden ocak ve şubatı tam ödemem gerektiğini söylüyorlar.peki ben haziran ayını şimdi ödemek zorunda mıyım? Hizmetini almadığım bir servisin parasını neden erken ödemem gerekiyor?

  • Beste Gökalp

   Siz yazın tatile gittiğinizde evinizin kirasını ödememezlik yapıyormusunuz ? Bunu çok merak ediyorum.Ben bu evi 10 gün kullanmadım kiradan 10 gün düşelim diyormusunuz ? Yada öğretmenler çocuklarınıza 15 tatilinde ders vermiyor …O zaman ben size özel okul parası şubat ayında aylık 1000.00 değil de 500,00 tl vereyim diyebiliyormusunuz ?

 • Esra

  Okul servisimde 3 kişilik koltuk sırasına 4 öğrenci oturuyor. Serviste koltuk sayısından çok fazla öğrenci var. Şikayetimizi nereye yapmamız gerekir?

 • Buse

  Ben lise 2 öğrencisiyim okulla evim arasında hesaplarıma göre 12,8 km. 11-13km de 270 TL alınıyor. Sorum şu evler okul arasında 12,8 km var 270’den daha az mı bir fiyat veriliyor yoksa sabit fiyat 270 midir?

  • murat

   sevgili buse;
   eğitim hayatında ilk önce başarılar sen lise 2 öğrencisi olduğun için senden hostes parası temin edemezler onun için senin aylık fiyatın 270 TL dir
   saygılar.

 • kaan solmaz

  Bende servisciyim özel okullar neye göre fiat cıkartıyor anlamıs degilim turun dedigi paraya itiraz etmeden fazla fazla para ödüyor bu insanlar ama. devlet okulunda da calısıyorum 10 tl nin hesabını yapıyorlar bunuda anlamıs degilim ötekiler paralı okula gidiyor diyeceksiniz ama belediyenin verdigi fiat var km bakın 1,5 katı fazla para alıyorlar veliden servisciyede yarınısını veriyorlar belediye yetkililerinden üçret konusunda denetim istiyoruz servisciler olarak işi biz yapıyoruz turlar paraları alıyor.

  • Beste Gökalp

   Plakalara tahdit gelse , ne turcular bizi sömürebilecek…nede velileri..Şu anda turların fazla para istemesinden kaynaklı ihale servisciye kalıyor.Bırakın artık bu işleri…100.000 tl verip araç alıyoruz her sene bu araçların min.mtvsi 1500,00 tl , min trafik 1500,00 tl min kasko 2000,00 tl , vergi mükellefisin bağkurlusun servisci olarak en az 450,00 tl bağkur muhasebeye 100,00 tl her ay çıkan kdv 29,90 tl tükenme payını saymıyorum.8 ay çalışıp 12 ay ödüyorsun…küçük bi hesap yapmak gerekirse LÜTFEN HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYSUN…hostes parası artı mıdır diyorsunuz ? Tabii ki artı dır.Çocuğunla servisci hem araba kullanıp hemde nasıl ilgilenecek.Bu insan sizin çocuklarınız ile ilgileniyor. başına birşey gelmesin diye uğraşıyor.Sizler servisleri takip edeceksiniz diye gps uygulamasından ihale yine servisciye kalıyor.her ay onun parasını ödüyor.Sırf siz servis nerede bakın diye ?

 • Şenol sahin

  Hayırlı aksamlar 23 yıllık servis sorumlusu ve şoförüyüm herkes fazla alınıyor diyor fakat UKOME fit listesi açık km bazında eviniz ile okul yada okul ile ev arası en yakın toplu taşıma güzergahı üzerinden gitmek kaydı ile ücret talep edilir bunu her velimiz bilir çünkü tarifede yazar UKOME ye şikayet ettiğiniz takdirde ödemiş olduğunuz fazla ücreti alırsınız ve servisçinin veya firmanın taşıma belgesini iptal Ettirilir lütfen özel okulların aldığı ücreti baz alıp tüm servisçi arkadaşları zan altında bırakmayın günahtır yazıktır şikayetiniz i 155 beyaz masaya bildirin gereğini gerçekten yapıyorlar bilginize hayırlı aksamlar.

 • Mine

  Ben İstanbul’da bir Anadolu Lisesi 12. öğrencisiyim. Servisimi sadece akşamları bırakmak istiyorum. Yüzde kaçlık bir uygulama yapılıyor?

  Bir de 3 yıldır 15 tatil parasını vermiyoruz. Bu yıl istendi yönetmeliğe baktım. Yarıyıl tatilinde ücret talep edilemez diyor. Bilgi yanlışlığı var mıdır?

 • mehmet

  Sayın veliler;
  ben bütün yazılanlardan ve yaşadığım servis tecrübesinden de şunu söyleyebilirim ki; bu iş pazarlıkla sonuçlandırılıyor.
  pazarlık yaparsanız hiç değilse orta yolu bulma şansını yakalarsınız.
  Öbür türlü kontrol şikayet v.b. şeyler tamamen açıkçası sonuç vermiyor.

 • metin

  Bende bir servis şoförüyüm 30 senedir bu işi yapıyorum ve devamlı öğrenci taşımaktayım.Genellikle devlet okullarında çalıştım.Arada birde özel okullarda hassasiyetle üzerinde durmama rağmen gerek özel okullarda gerek devlet okullarında alınan insafsızca bu fahiş fiyatların önüne geçemedim.Maalesef çeşitli bahanelerle ücretlerin 2 katı ücret alınıyor. Bu fazla paraları nasıl çoluk çocuklarına yediriyorlar anlamıyorum.Onun içinde iki yakaları bir araya gelmiyor. Veliler uyanık olun hakkınızı sonuna kadar arayın bakın o zaman fiyatlar düşüyor mu düşmüyor mu.

  • Yavuz demir

   Öncelikle Mesajın için Teşekkür ederim.
   Bu meslekten olup da hakikati yazdığın için Senden ALLAH Razı olsun.
   Velilere Gelince Servise vermekte acele etmeyin 1 hafta kendi imkanlarınızla gidip gelin bakın o zaman servisçiler ve okul yönetimi istediğiniz meblağa inecektir. Burada en büyük menfaat okul yönetiminindir. Saygılarımla, Metin Kardeşime Tekrar Çok Teşekkür Ederim.

 • Nedret

  Evet bazı okul servisleri fahiş ücretler istiyorlarmış bakalım Etiler lisesi için kaç para isteyecekler.

 • Bir Veli

  2013-2014 için ödediğimiz servis ücreti: 3873 TL
  Okul: VKV Koç Lisesi
  Ev ve Okul arası mesafe: maksimum 7.5 km
  Araçlar: Yeni ve Hostes var
  Sözleşmeye göre 9 ay süreli hizmet alınıyor.
  Bu durumda aylık servis ücreti: 430 TL ye geliyor.
  UKOME nin bu mesafedeki tarifesi 175 TL (2012-2013 tarifesi)
  Bu yazının ilk satırlarında ifade edildiği gibi 2013-2014 için olabilecek artışın tavan oranını (%20) kullansak +35 TL ile olacak rakam 210 TL olur.

  430 TL nerede 210 TL nerede ??? İki katının üstünde…

  Buradaki yorumlarda hostes farkı+yeni araç farkı+vs. vs. farkı var diyenler ile özel okullar bu tarifeye uymak zorunda değil diyenlere sormak isterim, 430-210=220 TL fark, bu fark için bile fazla değil mi?

  Servis hizmeti vermenin zorlukları var diye, çocukları özel okula gönderiyoruz diye bu hesabı yapmayacağımız yada yapmamamız gerektiği anlamına mı geliyor sizce?

  Özveride bulunmakla enayi durumda bırakılmak ve olası haksız ve altyapısını, alt kalemlerini bilmediğimiz kazançlar arasında önemli bir çizgi vardır. Bu çizgiyi aşmayacak bir yaklaşımla hizmet vermek ve hizmet almak en olumlu en doğru davranış ve alışveriş olacaktır.

  Bunun yanısıra, Okul yönetimi ve okul aile birlikleri bunun savunucusu olacakken, bu durumu kurgulayan ve servis firmalarına “tarifeniz bu olacaktır” diyen olursa servis firmalarına da fazla diyecek bir şey kalmıyor.

  Ki anlaşılan odur ki özellikle özel okullarda bu fahiş farkların sebebi, okul yönetimlerinin ve okul aile birliklerinin de servis firmalarından çeşitli talepleri doğrultusunda yapılan fiyatlandırmalardır. (Emin olmamakla ve bilmemekle birlikte, tahminen, belki de okul öğretmenlerinin servis ihtiyaçlarının da karşılanması gibi ek taleplerin, dolaylı olarak öğrenciye yüklenmesi bu fahiş fiyatların bir sebebi olabilir)

  Buradaki yorumlarda bile bir konsensus, bir ortak dil, bir birliktelik yokken, fiyatların nasıl hesaplandığı, içinde neyin olduğu veya olmadığı bilinmiyorken, ya da net değilken; sonuçta kimi kime nasıl şikayet etmeli bilinmez… Şikayetin yaptırımı nedir ki? yaptırıma şahit olan var mı ki? velilere geri ödeme yapılacak, faydası olmadıktan sonra…

  Allah hepimize, var olana da olmayana da, kolayca ödeyene de zorlanana da sabır, kuvvet ve kolaylık versin…

  Sonuçta herşeyimizi çocuklara adamış aileler olarak ve kimbilir ne koşullarda nelerden feragat ederek çocuklarımızı özel veya devlet okullarında farketmez, okutmaya çalışıyoruz….

  O yüzden kimsenin kalkıp da cebimizden, varsa haksızlıkla çıkan paranın azını çoğunu yorumlamaya hakkı olduğunu düşünmüyorum…

  • Handan

   Koç lisesinde yıllık servis ücretini peşin ödeme zorunluluğu neden? bilginiz varmı, bu arada faturalar neden aylık geliyor, peşin ödeme indirimi konusunda bilginiz varmı? Yarım dönemi peşin ödeme teklifim geri çevirildi ve öğrenciye ödeme peşin yapılmazsa servis hizmeti vermeme insiyatifini kullanacaklarını söylemeye yetkililermi? bunca yıl baştan peşin ödemiş bir veli olarak gereksiz bir üslupla muatap olduğumdan araştırmaya başladım, bildiklerinizi paylaşmanızı rica ederim.

   • salih

    Servis ücretini taksitle veya peşin ödeme velinin elinde olan bir seçenektir. Peşin ödemek zorunda değilsiniz. Bu sorunun çözümü için yasal yetkili olan alo 153 beyaz masa telefonu arayabilirsiniz.

 • Ali

  Oğlum ilkokula yeni başladı okula servisle gidiyor. Servisçiyle pek anlaşabildiğimiz söylenemez fakat oğlum servisini değiştirmek istemiyor. Geçenlerde servisçi beni aradı ve servisten çıkaracağını söyledi böyle kafasına göre davranabiliyor mu? İstediğini çıkarabiliyor mu? Oğlumdan dolaylı servise devam etmek istiyoruz. Servisçi ne bir sözleşme nede fatura veriyor bize ben bu durumda ne yapabilirim?

 • umut

  Merhaba servis ücretlerine hostes parası ne kadar ekleniyor vermek zorunda mıyız yoksa şirketin sorumluluğunda mıdır?

 • Esra T

  Merhaba ,

  Hostes ücreti geçen sene 35 TL veriyorduk, bu sene 50 TL oldu dediler. Ukome’nin sitesinde bulamadım, servis ücreti bu sene ödemeye başlayan var mı, ne kadar hostes ücreti ödediniz, 50 TL olduğu doğru mu?
  Teşekkürler.

 • Meral

  Merhaba,
  Oğlumu okula götürürken mesafeyi iki alternatif yoldan ölçtüm, her iki yolda 10,8 km çıkıyor. Listeye baktığım zaman ölçü 9-11 KM arası tarife uygulanmalı ama bana gelen tarifede 11-13 km arası tarifedir.

  Okulun ilk günü servis sorumlusuna bu KM hesabını kendim yapabilir miyim diye sorduğumda bana; evinizin önünde KM’nizi 0’layıp en kısa yoldan ölçümünüzü yapabilirsiniz söylendi, ben öyle kısa kestirme yolda aramadım. Ama sonuç budur doğru mudur, fiyata itiraz etmeli miyim, yardımcı olabilir seniz memnun olurum.

  Saygılarımla,

  • Mustafa

   Merhaba.

   Ölçüm yapılırken en kısa minibüs veya otobüs yolu güzergahı kullanılarak yapılır.

   Ölçümü bu şekilde yaptıysanız ve 10,8 KM çıkıyorsa, 9-11 KM arasındaki ücretten fiyatlandırılması gerekir.

   KM hesabını 400 MT kadar aşabilirsiniz. 11,39 KM’ye kadar olması gereken ücret 210 TL’dir.

 • mehmet

  5 KM okul servis ücreti ne kadardır. 1. sınıfa gitmekte kızım. Ayrıca hostes parası vermem gerekiyor mu ne kadar? Toplam ne kadar tutar.

 • edot

  Servis fiyatlarına göre benim evimin okula uzaklığı 11 KM ama benden istenen ücret 280 TL bunu nasıl yetkililere bildirebilirim?

 • Nuri

  Benim çocuğum Halil Vedat Fıratlı İlköğretim etütlü beslenme okulunda Mahmutbey de okuyor. Biz Beylikdüzünde oturuyoruz Migros arkası kilometre olarak yaklaşık 21-25 km ama geçen sene de tarifeye uymadan aldılar. Bu sene de 450-480 TL dendi. Beylikdüzü servisiniz var mı dediğiniz zaman var deniyor. Sonra yok Migros arkasında oturan yok yada oraya gidip gelmek zor girişler zor öğrenci sayısı az o yüzden farklı tarife uygulanıyor gibi bahaneler üretiliyor ve ek fiyat talep ediliyor. Geçen sene de bunlar soylendi. Şimdi dedim hiç olmaz ise ben sabah götüreyim siz akşam bırakın o zaman 350 TL olur dendi. Ben bu mantığı anlamıyorum. Bu tarife kimin için belirleniyor bizim mağduriyetimizi kim dikkate alacak okul müdürüne söyleseniz siz kendiniz pazarlık edin deniliyor kime başvuracagımzı şaşırdık. Gerekli mercilerin ilgilenmesini rica ediyorum.

  • Hakan

   Kaç gün araştırıyorum. İBB’nin bu konuda kesin kararları var. Servisçinin servis iznini bile iptal edebilirler.

   25 kilometre 335 TL o da en 25 kilometreyi geçmeyen mesafe için en yüksek ücret.

   Siz önce okul müdürüne gidin yardımcı olamazsa şikayet edeceğinizi söyleyin.

   Okul müdürü de sorumlu diye biliyorum. Okul müdürünün adını, servisçinin adını, servisin plakasını alın, fazla ücret istendiği normal ücretlede servise almadıklarını söyleyin veya yazın. Yukarıda yazan yerlere şikayette bulunun.

   Şikayetlerinizi“153″ Alo Beyaz Masa ya da topluulasim@ibb.gov.tr e-posta adresine yapabilirsiniz.

   Ayrıca şunu da belirteyim Andorid işletim sistemi olan telefonlar için İBB Beyaz masa uygulaması var şikayetinizi oradan kolaylıkla yapabilirsiniz. Çok kullanışlı şikayetinizin sonucunuda takip edebilirsiniz.

 • dogu

  Servislerdeki hosteslerin ücret tarifesini bilen varsa lütfen paylaşsın.

 • Cengiz Bulut

  Servisçilerin işi zor anlıyorum. Ancak çocuklarımızı özel okula veriyorken birçok fedakarlığa katlanıyoruz ve üstüne gelecek en ufak masraf gözümzüde büyüyor. 3.5 km mesafe için benden 200 TL den fazla para istenecek ve bence mesafeye göre ücret çok fazla. Ayrıca çok önemli bir konu servislerde ilkokul ve lise öğrencileri aynı serviste gidiyor. Bu bence çok yanlış. Küçük çocuklar olumsuz etkilenecektir.

 • berrin

  Mustafa Bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ancak aklıma takılan bir soru var. Evimizin önünden olkula direk olarak münibüs yok, fakat önce İçerenköy tarafına gidip oradan sultanbeyli yönüne gidilebiliyormuş, ben hesaplamayı bu yol üzerinden yapmalımıyım, yoksa güzergahı yok mu saymak lazım?

  • hakan

   Toplu ulaşım araçları ile aktarma yaparak örneğin İETT nasıl giderim uygulamasından mesafe kontrolünü yapabilirsiniz.

 • yasin

  Servis ücretlerine bu kadar tepki gösterirken evinizde yeri geliyor söz dinletemiyorsunuz biz 17 çocuğa sabırla onları araç içinde yapmaması gerekenleri 8 ay boyunca hergün uğraşıyoruz kusmuğu ayrı koltukta oturmaz yaramazı ayrı sınava çalışmaz araçta ağlar uyuya kalır yalvarır beklersin müdürden laf yersin hangi birini anlatıcan burada her işin zorluğu var ama bu iş farklı onlar çünkü çocuk bedelini fazla fazla ödeyeceksin aracın yeni olacak klimalı olacak her türlü bakımı yeni olacak 50 000 binin altında aracın olmayacak okula komisyon adı altında aldığın paranın yüzde otuzunu vereceksin sizler bu paraları vermezseniz verdiğiniz para kadar çocuklarınız hizmet alır öğrenci taşımacılığın da para kazanamassak personel taşır 2 servis fazla yapar malum ekmek kavgası çocuğunu özel okula yazdıran paraya kıymıyor servis ücretine gelince pahalı yok böyle bişey ana okulu 5500 TL ilköğretim 8500 TL lise 11 000 TL sizler bu rakamları daha iyi biliyorsunuzdur.

  • orhan

   Sayın yasin bey..kendi bakış açınızdan düşüncenizi anlatırken bile ne kadar tek taraflı yazı yazdığınızı anlamama rağmen,şu cümlenizi gerçekten anlayamadım. “…çocuğunu özel okula yazdıran paraya kıymıyor servis ücretine gelince pahalı yok böyle bişey…”
   oradan bakınca,yolunacak kaz gibi mi görünüyor özel okula çocuğunu veren kişiler? insanların büyük bir kısmı dişinden tırnağından arttırarak yemeğinden yolundan keserek çocuğunu özel okula iyi bir eğitim alması için gönderiyor.. ister özel okul ister devlet okulu olsun okul servisi farklı bir hizmet mi veriyor ki fazla para istesin ?? aynı yol,aynı hostes,aynı araba..
   allah sizin gibi (rant peşinde koşan) servis taşımacılarından korusun çocuklarımızı…

 • Mustafa

  Hesaplamayla ilgili UKOME maddesi aynen şöyle.

  Tarifedeki ücretlere KDV dahildir. Ücret belirlenirken mesafe olarak ev ve okul arasında ulaşılabilir en yakın otobüs ve minibüs güzergah uzunluğu dikkate alınacaktır. Ancak hat üzerinde otobüs,minibüs güzergahı yok ise ev ile okul arasındaki en yakın mesafe dikkate alınacaktır. Ücret hesaplanması km olarak tek gidiş üzerinden hesaplanır, dönüş için ayrıca km hesabı yapılmaz Ortaya çıkacak anlaşmazlıklar durumunda mesafenin belirlenmesi için yetkili kurum İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüdür.

 • berrin

  Ben Barajyolu Adıgüzel Ataşehir adresinde oturuyorum. Çocuğum H.Özgegin AL Sultanbeyli ye gidiyor. Arabayla ölçtüm 10 km, ancak ENC Turizme göre burasını hesaplarken minibüs yolundan hesaplamak gerekiyormuş bu hesabın nasıl yapılacağını biliyorsanız bana yazar mısınız.

 • mert ali

  Okul taşıtı olan araçlar personel çekemeyecekmiş. O yüzden okul taşıtı sayısı azalır ve fiyatlar uçar diye düşünüyorum.

 • aydın şerka

  Bu servis fiyatları UKOME açıklamasına rağmen gördüğüm bazı okullarda fiyat tarifesine uyulmuyor bunları kime şikayet edeceğiz özel okulların bir ayrıcalığı mı var bu konuda ve KM hesaplaması neye göre belirleniyor 0-3 derken gidiş dönüş mü yoksa tek gidiş mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Aydın ŞERKA.

  • Fevzi

   Öğrenci taşıyan her servis aracı yukarıda yazan kurallara ve fiyatlara uymak zorunda. Özel okullar da yukarıda yazan fiyat ve kurallara uymak zorundalar.

   Fiyatlar çift yöndür, yani gidiş geliş fiyatı. Şikayetinizi 153 Alo Beyaz Masayı arayabilirsiniz.

 • subutay

  Arkadaşlar herkes isterki herşeyimizi ucuza halledelim ama düşününkü senin çocuğunun başına Allah göstermesin her hangi bir durum geldiginde sizlerinde bildiginiz durum sorumlu kişinin başının yanacağını onun için devletin vermiş olduğu bir fiyat tarifesi var onun dışına çıkılması halinde git istediğin mercilere bende hak veriyorum sizlere ama bizleri de düşünün lütfen saygılarımla.

 • Birol Tunc

  Ukome’nin verdiği fiyatlara hostes ücreti dahil midir?
  Dahil değil ise, hostes ücret fiyatlandırması öğrenci başına kac para olarak yapılmalıdır. Lütfen bilgilendirirsiniz.

  • MURAT

   Ukome’nin verdiği fiyatlara hostes ücreti dahil değildir. Zaten bu eksik bilgilendirme yüzünden insanlar fazla fiyat alındığını zannediyorlar. 35-40 TL civarı olması gerekiyor. Yani mesafe 140 TL + 40 TL hostes 180 TL bilginize.

   • hakan

    Bu işler varsayımlarla, olması gerekenlerle olmaz. Zaten okul servislerinin hepsinde yardımcı personel bulunmak zorunda, çünkü taşınanların hepsi çocuk sınıfında. Bu nedenle fiyatlara yardımcı personel (hostes) ücretleri de dahil. Dahil olmadığını gösterir bil belge varsa söyleyin okuyalım.

 • Hasan Yücel

  Sayın veliler, ben bir okul servisi işletmecisiyim. Öncelikle bilmeniz gereken şudur ki; özel okul servisleri belediye tarifesine uymak zorunda değildir. Servis araçlarının sadece sizin çocuğunuza hizmet vermek üzere anlaşma yaptığından dolayı öğretim yılı süresince başka ek iş yapma şansı yoktur. Rakamlar ukomenin belirttiği rakamlardır sadece yanıltıcı olan ukome hostes ücretlerini yazmıyor, yoksa hiçbir devlet okulunda hiçbir arkadaşımız tarifenin üzerinde para talep etmez, edemez. Aksine yıllar içerisinde samimiyetten dolayı çok zaman resmi tarifenin altında para alırız. Sözün özü; dikkat etmeniz gerekenler… 1/ Araçta hostes olması 2/ servisin dakik olması 3/ şoförün temiz, bakımlı, kibar olması 4/ aracın yeni ve bakımlı olması 5/ araç içerisinin temiz olması. Bunlar olmazsa olmazlar. Gerisi normal insanlarda olması gereken özellikler. Sadece şunu açık yüreklilikle söylemek isterim. Ücretsiz sömestri uygulaması yanlıştır. Yazlığa giderken nasıl ev kirasını ödüyorsanız, servis ücretini ödemeniz gerekir. 9 ay boyunca çocuğunuzu taşıyan zamanında kazasız belasız eve getiren birine hiç olmazsa bunu çok görmemeniz gerekir diye düşünüyorum. MÜŞTERİ VELİNİMETİMİZDİR. Allaha emanet. Hayırlı bir sezon dilerim.

  • ahmet

   Bu mantıkla gidersek, okulun kapalı olduğu dönemde de size para ödememiz gerekiyor o zaman.

  • orhan

   Bak ne demişsin….”Yazlığa giderken nasıl ev kirasını ödüyorsanız, servis ücretini ödemeniz gerekir….”
   senin mantığına göre o zaman,eğer 15 tatilde servis aracı kapımın önünde duracaksa tamam ödeyelim..
   ne yiyip içiyosunuz..hangi kafayla bunlara inanıp yazıyosunuz hakkaten güç!!!

 • faruk toy

  Servis ücretleri çok fazla bunu karşılayamak çok zor. Bu konuda ücretlerde değişiklikler yapılmasını rica ediyorum.

 • Mehmet

  2012-2013 servis ücretleri ne zaman belirlenecek.
  Eyuboğlu eğitim kurumlari yine fahiş servis ücretleri talep etmekte.
  Bu sene ağaoğlu my town dan atasehir eyuboglu 2800.00 TL
  Tarife nedir sadece 6 km bu fiyat olur mu?
  Servis ücretleri için fatura vermek gerekli değil mi?

  • Fevzi

   Servis ücretlerinin belirlenmesinde bu yıl gecikme yaşandı. Okullar açılmadan belirlenmesi gerekir.

   UKOME’nin belirlediği okul servis ücretlerinin dışında rakamlar isteyen okulu ve servisi UKOME’ye şikayet ediniz. Ticari kanunlara göre fatura düzenlemek zorundalar. Ücreti ödediğinizde faturayı almanız gerekir. Yada ay sonunda faturayı kesip size gönderirler, sizde ödeme yaptığınızda karşılığında tahsilat makbuzu alırsınız.

   6 KM bu yılki zamla birlikte en fazla 180 TL olur diye tahmin ediyor.

   Servis sizinle bu sözleşmeyi yapmak zorunda.
   http://www.ibb.gov.tr/sites/TopluUlasimHizmetleri/Documents/TopluUlasimDocs/servisaracdocs/sozlesme.doc

 • ÖZNER BERBER

  Haziran ayının ücreti yarım aylık olarak istenmiş. Fakat haziran ayında 1 hafta okula gidilecek. Ücreti de 1 haftalık vermemiz gerekmez mi?

 • Vedat ARABACI

  Merhaba,
  Okul servisine 1 yıl için toplam kaç taksit ödenmesi gerekiyor? Ben öğrencinin okula gittiği tarihleri hesapladığımda 8 taksit ödemem gerektiğini görüyorum. Doğru mu?

 • KORAY

  bu sene okulun başından servis hizmetinden yararlanmaya başladım okulun sonuna kadar kaç taksit kaç aylık ödeme yapmam gerekiyor teşekkürler

 • PINAR DERİN

  Merhaba,

  Hiçbir gerekçe belirtmeksizin servis şirketiyle yaptığımız sözleşmeyi veli tarafı olarak feshetme hakkımız var mı?

 • Aydın Bezirkan

  yarı yıl tatili için ücret kesintisi olacakmı? Servis yine 150 lik zarf göndermiş.

  • Fevzi

   Öncelikle fiyatları servis şöförü belirlemiyor. UKOME yönetmeliğine ve kararlarına uymak zorunda. Aksi halde sonuçlarına katlanır.

   Öncelikle servis şöförüne UKOME’ye göre yarı yıl tatili için ücret ödenmemesi gerektiğini hatırlatın. Zarfa iki haftalık eksik ödeme koyup gönderin.

   İtiraz ederse UKOME’ye şikayette bulunun.

 • ismail ağca

  UKOME 2011-2012 Yılı fiyatını belirlemiş.Hangi servis buna uyuyor bir tane örnek gösterin lütfen,uymayana ne gibi cezai yaptırım var?bugüne kadar hangi servise fiyatlara uyulmadığından dolayı ceza kesilmiştir..!Bu fiyat asgari ücretmi uyulması gereken fiyatmı?.Biri cevap versin lütfen. 6 km yol için 160 tl fiyat açıklanmış servis benden aylık 275 tl istiyor.Nasıl oluyor bu fiyat diyorsun çeşit çeşit eklemeler yapılıyor.

 • Cemal

  Tüm özel okulllar serviste pahalı, tamam, şöförü var, hostesi var, vergisi var, mazotu var, amortismanı var, karı var, uçmanın da anlamı yok, benim ev ile okul arasındaki mesafe 13 km, dediler dolaşıyor 17 km,ona da okey dedim,fiyat dediler 3600-tl, hesap yapalım, 10 ay taşıyorlar, aylık 360-tl, en uzun mesafe 325-tl 25 km, 360-325=35-tl böl 2,8-tl’ye, 12,5-km daha ekle oldumu evin mesafesi sana 25+12,5=37,5 km, masrafı anlarım ama bunu anlayamadım, 13km nerde 37,5km nerde, bakılırsa 3 katına geldi, cuz taşıyanı da gördüm, araç resmen dökülüyordu, şikayet etseniz ne olacak, fiyat düşecek, tamam araçlar hemen eskiyecek, onu göreceksiniz, burada iş okul aile birliğine kalıyor, eğer oradakiler çocuklarını servisle yolluyorlarsa belki birşey olur, yoksa o da olmaz, 5 yaşındaki kızımı 3 kuruş için de kötü araçlarla gidip gelmesini istemiyorum, dengeyi bulmak için biraz daha düşünmek lazım,

 • Mehmet

  Eyuboglu fahis Servis ucretlerini ne zaman ayarlamayi dusunuyor?????
  Boyle koklu bir egitim kurumunun ogrenci tasima hizmetini her hangi bir objectif kritere dayandirmadan
  Keyfi bicimde ve emsallerinden çok yüksek fiyatlandırmasını
  SOn derece uygunsuz buluyor ve acilen düzeltilmesini taleb ediyoruz
  Bu durumun adı gecen kurumun olumlu imajına butuk zararlar vereceğini düşünüyoruz

  • Mustafa

   İstanbul için ücret tarifesi sabittir. Kilometre bazında bu fiyatlara göre ücretlendirme yapılır.

   İstanbul il sınırları içindeki tüm okul servisleri bu fiyatlara uymak zorunda.

   Uymayanları UKOME’ye (Ulaşım Kordinasyon Merkezi) şikayet edebilirsiniz.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi
   Ulaşım Daire Başkanlığı
   Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü
   Tel: 0212 449 46 65 – 0212 449 46 66 Fax : 0212 449 46 70

 • turgay taşdemir

  ben kartal da oturuyorum kızım erenköy kız lisesine gidiyor, işimin kadıköyde olması nedeniyle, kızımı sabahları ben bırakıyorum, dönüş servis aracını kullanacaktır. Dolayısı ile yarım olması lazım ücretin .servis şöförü böyle bir uygulama olmadığını ve tam alınması gerektiğini söylüyor, ama yarım veren çok bunu da biliyorum. Bu konu ile ilgili bana yardımcı olurmusunuz. lütfne.

 • ahmet

  istanbul valiliği ilgilenmesini arzu ederek. 6 km. mesafe ücreti olarak eyüpoğlu koleji 3.600.tl alıyor.sanki okulun ihtiyacı varmış gibi faiş servis ücreti almak ne kadar ahlaki olduğunu ne kadar yasal olduğunu gerekli mercilere duyurmak isterim
  saygılarımla.

  • Mehmet

   Bende aynı fikirdeyim eyuboglu en pahalı servis hizmetini veren okul ve
   Valilik tarifesinin çok üzerinde fiyatlar isteniyor
   Kesinlikle bu servis ücretlerinin yeniden düzenlenmesi lazım

  • dnz

   Eyüboğlunda servis dışında da sıkıntılar var mıdır? Bu yıl çocuğumuzu başlatmak istiyoruz.

 • emre

  ben 7.sınıfa gidiyorum 10 km yolumuz var ama 290 TL istiyorlar , özel okulda biryere kadar ..

 • erkan

  sonuş olarak sizin isteklerinize göre değil servis kullanım şartlarına göre üçret alınıyor araç içindeki koltuk sayısı kişiye alrılıyor o koltuğu kime verecek sizin istediğiniz gün ve çıkışa göre ayarlama olmaz onun için normal tam gün ödemek en mantıklısı servisle gidip gelecek

 • burak ercün

  Sn. yetkili,
  Ev ile okul arası mesafe 3.4 km dir. Eşim ve ben çalıştığım için sabahları mecburen çocuğumu okula kendim götürüyorum. Sadece okul dönüşü hizmeti almak istiyoruz.Hafta içi bazen etüt var, hafta sonu okul servisinden yararlanmıyoruz, çünkü kendimiz götürüp getiriyoruz. Bize söylenen hostes ücreti dahil tek yön 200 tl. Bunun yüksek bir fiyat olduğunu düşünüyorum, lütfen yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Saygılarımla.
  Burak Ercün.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.