Nevralji Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sinir sisteminin bir bölümünde oluşan çok şiddetli ağrılara ve spazmlar nevralji olarak adlandırılır. Sinir yollarında meydana gelen bir zedelenme, tahriş, travma veya çeşitli hastalıklar nevraljiye neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra birçok vakada nevraljiye neyin sebep olduğu bilinememektedir. Nevralji ağrıları vücudun herhangi bir bölgesinde olabilir. En şiddetli hissedilenleri genellikle başta ve yüzde olanlardır. Nevralji ağrıları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Nevralji ağrıları birkaç gün sürebileceği gibi haftalarca da sürebilen ağrı nöbetleriyle de kendin gösterebilir. Bazı vakalarda nevraji kalıcıdır ve uzun dönemler sürebilir. Şikayetlerin kesildiği dönemden sonra darbe alma, gülme, güneş ışınlarına, rüzgara maruz kalma, hatta traş olurken dahi ağrı nöbetleri tekrar başlayabilmektedir.

Trigeminal nevralji için bu sayfamıza bakabilirsiniz.

Nevralji

Nevralji Belirtileri Nelerdir?

Nevraljinin belirtileri son derece keskin, batıcı ağrı veya sürekli yanma duygusu ile birlikte gelen ağrı krizleridir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
  • Baş veya yüz genelinde şiddetli ağrı
  • Aniden giren dayanılmaz şiddetli ağrılar
  • Dişlerde ağrılar
  • Uyuşma hissi
  • Karıncalanma hissi
  • Batma hissi
  • Yanma hissi
  • Üşüme hissi

Nevralji Sebepleri Nelerdir?

Sinir sistemine zarar verecek bir yaralanma, zedelenme, tahriş veya MS hastalığı gibi çeşitli hastalıklar nevraljiye neden olabilmektedir. Bunların haricinde ameliyatlardan sonra nevralji görülebilir. Çoğu vakada nevraljiye neyin sebep olduğu bilinememektedir.

Nevralji Tedavisi:

Tedavi üç aşama ile gerçekleştirilir. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır, fayda görülmezse kişiye özel ağrı tedavisi uygulanır. Yine fayda görülmemesi durumunda ameliyatla tedavi seçeneklerine geçilir.

Soru – Cevap:

Nevraljinin kesin tedavisi var mı?
Çoğu vakada sinir sisteminde hasara neden olan problemin giderilmesiyle iyileşme sağlanır. Bazı hastalıkların sebep olduğu ve sebebi bilinemeyen vakalarda tam iyileşme sağlanamamakta ancak şikayetleri en aza indirebilecek tedaviler uygulanmaktadır.

Şiddetli ağrılar nevralji belirtisi mi?
Hayır, her şiddetli ağrı nevralji belirtisi değildir.

Nevraljiden şüpheleniyorum teşhis için hangi bölüme gitmeliyim?
Bu hastalığın teşhisi için nöroloji doktoruna muayene olabilirsiniz.

Nevralji ağrılarına, ağrı kesici haplar neden işe yaramaz?
Nevralji sinir sistemini etkileyen bir rahatsızlık sonucu oluşur. Sıradan ağrı kesici haplar sinirleri etkilemediği için ağrıyı kesmede işe yaramazlar. Sinirlere etki eden özel ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

Bu sayfadaki yazılar tamamen ön bilgilendirme amaçlıdır. En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.