Nemrut Dağı Heykelleri ve Piramidi Hakkında Bilgi

Nemrut Dağı - Kral I. Antiochos

Nemrut Dağı – Kral I. Antiochos

Adıyaman’ın Kahta ilçesinin kuzeyinde yer alan Nemrut Dağı, Toros sıradağlarının bir parçasıdır. Nemrut Dağı zirvesinde yer alan tarihi kalıntılarıyla bilinmektedir. Kalıntıların dünya çapında ilgi görmesi 11 Aralık 1987 tarihinde de UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi”ne girmesini sağlamıştır.

Büyük İskender‘in imparatorluğunun dağılmasından sonra, I.Antiokhos (M.Ö. 69-34), Suriye ve Fırat nehrinin kuzeyinde Kommagene adında yeni bir krallık kurulmuştu. Kommagene sınırları içerisinde bulunan ve aynı dönemde yapılan Nemrut Dağının zirvesinde bulunan tapınaktaki tümülüste I. Antiokhos’un mezarı olduğu sanılmaktadır. Dağın 2150 metrelik zirvesinde bulunan tapınakta, beş tanrıyı temsil eden, 7 metre yükseklikleri olan devasa heykeller vardır. Tapınağı çevreleyen taş blokların bazıları 9 ton ağırlığa sahiptir. O dönemde yolu bile olmayan Nemrut Dağına, tonlarca ağırlığında taşların nasıl çıkartıldıkları halen bilinmemektedir.

Nemrut Dağının Gizemi:

1881 yılına kadar, bir kaç köylü haricinde kimse Nemrut Dağının zirvesindeki kalıntıları bilmiyordu. 1881 yılında Diyarbakır’da yol yapım işlerinde görevli mühendis Charles Sester bölgedeki ilk araştırmalarında Asurlar’dan kalma kalıntılar olduğunu sanmış ve bu araştırmalarını tüm dünyaya sunmuştur. Sester’den aldığı bilgiler neticesinde Almanya’dan gelen bilim adamı Otto Puchstein ve Alman mühendis Charles Sester, 6 kişilik ekibiyle ilk çalışmalarını yaptı. Tapınaktaki arkeolojik kazılarda çok sayıda eser toprak altından çıkartıldı. Kazılarda bulunan Grekçe kitabeyi çözen Puchstein, kalıntıların Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu ve Kommagene Kralı 1. Antiochos’un tarafından yapıldığını keşfeder. Yazılan kitabede Nemrud Dağı’nın sırrı ve Antiochos’un yasaları yer almaktadır.

Nemrut Dağındaki Heykellerin Sırrı:

Kral I.Atiokhos tüm kültürleri birleştirmeyi hedefleyen bir kraldı, bu nedenle başka kültürlerin tanrılarını bir araya getirecek heykelleri yaptırdığı sanılmaktadır. Kazılarda çıkan yazıtlarda heykellerin hangi tanrılara ait oldukları yazmaktadır. Soldan sağa heykeller, kral I. Antiochos, Kommagene tanrıçası Fortuna Thyce, tanrı Zeus (Oromasdes), tanrı Apollo (Mithras-Helios-Hermes) ve Heracles (Artagnes-Ares-Herkül).

Taht üzerinde oturur vaziyette bulunan heykellerin başları, yıllar önce meydana gelen doğa olayları ve başka uygarlıkların yıkımları sonucunda yıllarca toprak altında gömülü kalmıştır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Nemrut Dağı Adıyaman Türkiye

Nemrut Dağı Adıyaman Türkiye

Nemrut Dağı Ortostat Yazılı Taş Levhalar

Nemrut Dağı Ortostat Yazılı Taş Levhalar

Nemrut Dağı Kartal ve Arslan Heykeli

Nemrut Dağı Kartal ve Arslan Heykeli

Nemrut Daği I. Antiochos ve Heracles (Herkül)

Nemrut Daği I. Antiochos ve Heracles (Herkül)

Nemrut Dağı Belgesel – YouTube Videosu:

19 comments to Nemrut Dağı Heykelleri ve Piramidi Hakkında Bilgi

 • DEFNE

  Keşke ben de Nemrut Dağı’nı, heykellerini ve Piramidini görebilsem… Umarım bir gün yolum Adıyaman’a düşer ve buraları görebilirim.

 • suleyman akar

  Acaba insanoglu zan ediyorki bu kainatta baska canli yok bu zaninda haklimi ki bizler bu koca kainatta yanliz degiliz baska canli turleri var belkide baska insanlarda var baska gezegenlerde gelecekte teknolojinin ilerlemesi ile bu sir da cozulmus olacak

 • Nemrut

  Bizim ülkemizde böyle güzel yerlerin olması çok güzel. Büyüleyici bir atmosferi olmalı. Kısmet olursa birgün giderim belki.

 • Hüseyin

  Ben gittim kurban Bayramının 2014 Ekim ayında çok güzel Tarih kokuyor her yeri tavsiye ederim herkese.

 • Ergül OLCAY

  İnanılmaz tarih kokan bir yer olduğunu duymuştum mutlaka gitmek istiyorum.

 • yunus

  Çok güzel bir yere benziyor umarım bir gün yolum oraya düşer ve görebilirim.

 • bulent guzel

  Selam. Ben oraya 1991 de gittim. Zannedersem alman general Anadolu’da dini bir iç isyanı bastırmak için o bölge civarına görevli gidiyor ve tesadüfen bu eserleri buluyor. Almanya’ya bildiriyor. Yurt dışına kaçırmak için planlar yapıyor. İmkansız olduğunu anlayınca yönetime bildiriyor Almanya’dan gelen bayan arkeolog eseri ortaya çıkarıyor. O kadar etkileniyor ki hayatını bu heykellere adıyor ve vasiyeti üzerine ölünce küllerini nemruttan savuruyorlar. Saygılar.

 • sen

  Ben hiç nemrut dağını görmedim merak etmiyorum.

  • mustafa

   Tavsiye ederim görülmeye değer bir yer 2. seyahatimi de yaptım oraya 16 10 2013 de yanında 1 adet battaniye iyi bir fotoğraf makinesi arazide iyi gezmek için bot tarzı ayakkabı olmazsa olmazlardan şimdiden başarılar giderken mutlaka temmuz ağustos eylül ekim in 15 geçmemek daha sağlıklı olur.

  • nazbghj

   o zaman niye bu sayfayı açtın

 • abdulrahim

  Evet bir Adıyamanlı olarak sizi buraya bu güzelliği görmeye ve güneşin en güzel doğup battığı yerdir tavsiye ederim.

 • pınar

  Benim güzel ülkemin neleri var da kıymetini bilemiyoruz. Nemrut dağı çok ilginç ve güzel bir yere benziyor. Heykeli var, piramidi var, manzarası var, güneş batımı var… Belki bir gün nasip olursa gitmeyi çok isterim.

 • taha

  Çok güzel elinize sağlık.

 • seher

  Ülkemizin en güzel yerlerinden biri nemrut dağında gezip o tarihi yaşamak isterdim.

 • canan

  Ülkemizde Nemrut Dağı ve daha bir sürü değerli antik kentler var. Keşke değeri daha çok bilinse. Onca yıl harabe olarak duran Nemrut Dağı daha bir iki yıl önce restorasyona alınmış. Keşke daha önceden alınsaydı, daha fazla reklamı yapılsaydı günde 5-10 yabancı turist değilde binlerce turist gezebilseydi.

 • kelebek

  Ülkemizde nemrut dağı gibi önemli bir yerin olduğunu bilmiyordum. Duymuştum fakat heykellerden ve piramitten haberim yoktu. Resimlerden çok güzel gözüküyor. Orada olmayı çok isterdim.

 • burak

  Ben tesadüf eseri gördüm güzel bir yere benziyor, eminimki de güzel bir yerdir. UNESCO dünya mirası listesine almış. Gidip görülmesi gereken yerler arasında.

 • sibel

  Nemrut dağı ülkemizde gezilebilecek en güzel yerlerden biri, boşuna dünyanın 8. harikası denmiyor.

 • erdem

  Nemrut dağı çok güzel bir yere benziyor. Umarım bir gün yolum Adıyaman’a düşer ve ben Nemrut dağını görebilirim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.