Nem, Mutlak Nem ve Bağıl Nem Nedir?

Mutlak Bağıl Nem Nedir?

Nem:
Havadaki su buharı miktarına nem denir. Havadaki nem deniz, göl ve nehirler gibi büyük akarsu kütlelerindeki suyun buharlaşarak havaya karışmasıyla oluşur.

Havadaki nem İnsanların, hayvanların ve bitkilerin hayatta kalabilmesi için son derece gereklidir. En kurak iklimlerde bile havada bir miktar nem bulunur. Havanın nem tutmasının da bir sınırı vardır, daha çok su buharı tutamayan hava neme “doymuş” demektir. Havanın sıcaklığı doyma miktarını etkiler. Hava ne kadar sıcaksa, tutabileceği su miktarı da o kadar çok olur. Örnek olarak; 300C sıcaklıktaki hava, 00C sıcaklıktaki havadan altı kat daha çok su buharı tutabilir.

Mutlak Bağıl Nem Doyma Noktası

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Mutlak Nem Nedir?
1 metre küp hacmindeki havada bulunan nem miktarına “mutlak nem” denir. Mutlak nem miktarı gram birimiyle gösterilir.

Örnek olarak;
220C sıcaklıktaki 1 metreküp havada bulunan su buharı miktarının ölçülmesi sonucunda 9,4 gram veri elde ettik. İşte bu sonuç bize mutlak nem sonucunu verir. Mutlak nem higrometre adı verilen aletle ölçülür.

Bağıl Nem Nedir?
Havadaki mutlak nem miktarının, doyma noktasına ulaşmasına yakınlığını ifade etmek için kullanılır. Doyma noktası, havanın tutabileceği en yüksek su baharı miktarıdır. Bağıl nem yüzde olarak gösterilir. Hava durumu haberlerinde verilen %50, %60 gibi nem oranları bağıl nem oranıdır. %50 nem oranı havanın taşıyabileceği en yüksek nem miktarının yarısı kadar olduğu gösterir. %95 olduğunda havanın neme doymak üzere olduğunu, %100 olduğunda ise doyduğunu anlarız. Doyan hava çiğ noktasını oluştur. Havanın biraz soğumasıyla sis, bulut oluşturur ve sonrasında yağmur yağışı görülebilir.

Örnek olarak;
200C’deki 1 metreküp havanın en fazla 17 gram nem tutabildiği biliyoruz. Bu sıcaklık noktasında yaptığımız ölçümde 8,5 gram nem tuttuğu sonucuna ulaşırsak, doyma noktasının %50’si kadar nem tuttuğunu ifade ederiz. İşte bu yüzde değer bağıl nemdir.

Bağıl nem oranın Türkiye’de en yüksek olduğu yerler Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde görülür.

Bağıl nem formülü:
Bağıl nem = mutlak nem / azami nem x 100 m3

Video Anlatım:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.