Nasreddin Hoca Kimdir? Kısaca Hayatı

Nasreddin Hoca Kimdir Kısa

Nasreddin Hoca, Ya Tutarsa

Adı: Nasreddin Hoca
Doğum Yeri: Hortu köyü, Sivrihisar, Eskişehir
Doğum Tarihi: 1208
Ölüm Tarihi: 1284
Mesleği: Müderris (öğretmen), Kadı (hakim), Türk Edebiyatı mizah kahramanı

Nasreddin Hoca’nın yaşamı konusunda kesin bilgiler yoktur. Günümüzde Nasreddin Hoca ile ilgili bilinen her şey, fıkralarından ve halk arasında yayılan söylentilerden elde edilmiştir.

Elde edilen bilgilere göre; Nasreddin Hoca, 1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu Köyü’nde doğdu. Eğitimine köyün imamı olan babasından Arapça ve din dersleri alarak başladı. Daha sonra Sivrihisar ve Konya medreselerinde okudu. Eğlenceli kişiliği ve sivri zekası fıkralara merak salmasına neden oldu. Günlük yaşamda karşılaşılan olaylarla ve hayattan çıkarılacak derslerle ilgili çeşitli fıkralar yazdı. Fıkraları öyle beğeniliyordu ki, her fıkrası halk arasında yayılarak memleketin her köşesine ulaşıyordu. Daha sonra Konya’nın Akşehir ilçesine yerleşti ve orada öldü. Yaklaşık 800 yıl önce yazdığı fıkraları günümüzde ders ve hikaye kitaplarında halen yer almaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Nasreddin Hoca Fıkralarının Özelliği:

Nasreddin Hoca

Nasreddin Hoca ve Eşeği

Nasrreddin Hoca’nın yazdığı tüm fıkraları günlük yaşam içinde oluşmuştur. Fıkralarında geçen olayların çoğunda hocanın kendisi, karısı, çocuğu, komşusu, eşeği ve kadı geçmektedir. Olayların oluş yeri de genellikle ev, çarşı, pazar, cami, sokak, köy ve mahkemelerdir. Nasreddin Hoca, fıkralarında çevrelerindeki aksaklıkları ve aykırılıkları, kendi söz ve davranışlarıyla, incitici olmayan bir gülmece içeriğiyle dile getirilmiştir.

Nasreddin Hoca’nın fıkraları yalnızca Anadolu’da değil, Azeriler, Özbekler, Kazaklar, Kafkaslar başta olmak üzere diğer Türk toplumları tarafından da bilinmektedir. Fıkralarının neredeyse tamamı Doğu ve Batı ülkeleri dillerine çevrilip, eğitim ve öğretim alanında kullanılmaktadır.

5 comments to Nasreddin Hoca Kimdir? Kısaca Hayatı

 • nilayduru

  canım dilaramın ödevini igilenirken dizi çekimlerine geç kaldım ama olsun
  bilgileri tazeledik

 • Güneş

  Nasreddin Hoca çok güzel hikayeler yazmış bir çoğunu okudur. Ödevim için gerekli herşeyide burada buldum öğretmen çok beğenecek. Teşekkür ederim.

 • İsimsiz

  Nasreddin Hoca iyi ki varmışsın. Sayende insanlık büyük dersler çıkarmış.

 • yıldız

  Sağ olun proje için Nasreddin Hoca hayatı lazımdı aradığım bilgileri buldum. Ölüm tarihi olsaydı daha iyi olurdu. Bilgimanya sayfasının kurucusuna teşekkür ederim.

 • neriman nehir kıral

  nasreddin hocanın hayatı ile ilgili tüm bilgiler çok güzeldi.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.