Nasreddin Hoca Kimdir? Hayatı ve Fırkalarının Özellikleri

Adı: Nasreddin Hoca
Doğum Yeri: Hortu köyü, Sivrihisar, Eskişehir
Doğum Tarihi: 1208
Ölüm Tarihi: 1284
Mesleği: Müderris (öğretmen), Kadı (hakim), Türk Edebiyatı mizah kahramanı

Nasreddin Hoca, 1208 yılında Eskişehir, Sivrihisar’a bağlı Hortu köyünde dünyaya geldi. Sivrihisar medresesinde eğitim aldıktan sonra, Akşehir’e yerleşti. Ünlü bilginlerden Seyyid Mahmut Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’den dersler alarak kendini geliştirdi. Müderrislik (üniversite öğretmeni karşılık gelen kavram) ve kadılık (hakimlik) yaptı. Ölünceye Akşehir’de yaşamını sürdürmeye devam etti.

Nasreddin Hoca öldükten sonra, çelebi kişiliğinin simgesi olan dört yanı açık, ama kilitli bir kapıcı bulunan türbesine gömülmüştür.

Hocanın renkli kişiliği, ona değişik dönemlerde yaşamış değişik kişilikler maledilmesine yolaçmıştır. Fıkralardaki kişiliğine göre, Nasreddin Hoca, Ortaçağ Anadolusu’nda yaşayan, şakacı, babacan, eşeği, karısı, oğlu, komşuları, arasında yaşayan gerçek bir kasabalıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Nasreddin Hoca Fıkralarının Özellikleri:

Nasreddin Hoca fıkraları, akla dayanan bir yaşam felsefesinin ürünüdür: İnce bir gülmece anlayışıyla, aptallığa varan saflık alaya alınır; akıl ve uyanık zeka yüceltilir; hazırcevaplığa öncelik verilir; insanlarla iyi geçinmek öğütlenir. Nasreddin Hoca fıkraları, kabalık, çirkinlik, açık saçıklıktan arınmış olduğundan, fıkra içindeki şakalar ve nükteler batıcı değildir; buna karşılık, fıkralar, hem eğlendirici, hem de düşündürücüdür. Nasreddin Hoca fıkraları halk tarafından çok sevilmiş, bu nedenle bazı fıkraları değiştirilmiş, bazılarına eklemeler yapılmış ya da birçok fıkra, Nasreddin Hoca’ya maledilmiştir. Fıkraları birçok yabancı dile çevrilen Nasreddin Hoca için, her yıl Akşehir’de bir şenlik düzenlenmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Nasreddin Hoca Fıkraları:

Acemi Bülbül – Ya Tutarsa – Kuşa Benzemek Fırkası

Kuyuya Düşen Ay – Hoca ve Eşek – Tavuğun Suyu – Kedi Eti Yedi – Parayı Veren Düdüğü Çalar

1 comment to Nasreddin Hoca Kimdir? Hayatı ve Fırkalarının Özellikleri

  • mine

    Çok iyi. :) Bu bilgilerle iyi şeyler öğrenilir.:)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.