Nane Çayının Faydaları Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane, geçmişte birçok uygarlık tarafından şifa amaçlı kullanılmış ender bitkilerden biridir. Günümüzde de çeşitli hastalıkları önlemede ve tedavi etmede destekleyici amaçlı kullanılır. Nane, tadı ve kendine özgü aromasıyla oldukça leziz bir bitkidir. İçeriğindeki mentol ve mentol türevi maddeler bu bitkiden elde edilen çayın eşsiz bir lezzete sahip olmasını sağlıyor.

Nanenin içeriğindeki maddeler:
Mentol, menton, flavonoidler, fenoller, triperten, tanen, uçucu yağlar, antioksidanlar, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folik asit, lif ve A, B, C vitaminleri içerir.

Nane Çayının Faydaları:

 • Mide şikayetlerini giderir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kas, eklem, romatizma ve baş ağrılarını hafifletir
 • Kalp ritminin düzenlenmesini sağlar
 • Deri döküntülerini hafifletir
 • Zihinsel yorgunluğu hafifletir, zihin açar
 • Stresi azaltır
 • Uykuya kalitesini artırır, uykuya dalmayı kolaylaştırır
 • Sabahları oluşan mide bulantısını önler
 • Araç tutmalarında oluşan mide bulantısını önler
 • İştahı bastırır
 • Kötü kokulu nefesi önler

Nane Çayının

Mide ve sindirim sistemine faydaları:
Nane çayı, modern tıptan önce “mide çayı, mide iyileştirici çay” olarak bilinirdi. Nane çayı çeşitli mide ve bağırsak problemlerinde oldukça faydalıdır. Nane çayı sindirimi kolaylaştırır, mide ekşimesini ve gazı azaltır. Mide krampları, ishal, kabızlık, hassas bağırsak sendromu şikayetlerinin hafiflemesini sağlar. Kurusu da kullanılabilir ama özellikle yeşil (taze) nane çayı sindirim sistemi iltihaplanmasında ve mide gazı şikayetlerinde oldukça yararlıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bağışıklık sistemine faydaları:
Nane çayının bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olduğu görülmüştür. Özellikle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gibi çeşitli mikrobal hastalıklarda hastalık belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olarak iyileşme sürecini hızlandırır. Solunum yollarının bağışıklık sistemini güçlendirir ve astım gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını önler.

Strese, ağrılara, kalbe ve zihinsel yorgunluğa faydaları:
İçeriğinde aromalar rahatlatıcı etkiler gösterir, stres ve ruhsal sorunların azalmasını sağlar. İçeriğindeki potasyum, B vitamini ve kalsiyum, kas ve eklem ağrılarını azaltıcı etki gösterir. Kaslarda oluşan krampları önler. Aynı şekilde bayanların adet sancılarını da azaltmaya yardımcı olur. Kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar, ritim bozukluğunu önler. İçeriğindeki potasyum beyin faaliyetlerini hızlandırarak, zihinsel bulanıklığı önler, zihni açar. Baş ağrılarını azaltır.

Uykusuzluğa faydaları:
Yemek sonra mide şikayetlerini azaltır, stresi azaltır ve yatıştırıcı özelliğiyle geceleri uykuya dalmayı kolaylaştırır. Gece boyu kesintisiz bir uyku uyumaya yardımcı olur. Akşam yemeğinden sonra 1 fincan kadar içilmesi yeterli olacaktır.

Nane Çayı Nasıl Yapılır

Nane Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

Nane çayı kuru veya taze nane yapraklarından yapılabilir ancak taze nane yapraklarıyla yapılan nane çayı daha yararlıdır. Demleme işlemi fincan sayısına göre yapılmalıdır. Bu nedenle her bir fincan çay için, demliğe bir fincan su eklenir ve kaynayıncaya kadar kaynatıldıktan sonra altı söndürülür. 5 dakika boyunca suyun biraz soğuması beklenir. Sonrasında her fincan çay için 1 tatlı kaşığı dolusu kuru nane eklenir. Eğer taze naneden yapılacaksa, bir fincan için kuru nanenin 3 katı oranda nane eklenmelidir. Naneler atıldıktan sonra demliğin üstü kapatılır ve 10-15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Şekersiz içilmesi veya içine çok az bal katılarak içilmesi tavsiye edilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.