Myastenia Gravis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Myastenia Gravis Nedir?
İstemli kaslarda meydana gelen zaaf ve çabuk yorulma şeklinde ortaya çıkan kronik bir sinir-kas sistemi hastalığıdır. Hastalık belirtileri ilk olarak yüzde görülmeye başlar ve ağır ağır ilerleyen gelişme gösterir. İlk olarak yüzde başlayan belirtiler, ardından göz, dudak, dilde; çiğneme ve yutma kaslarında etkili olur. Hastalık gelişmeye devam ettiği süre içeresinde kollarda ve bacaklarda da görülmeye başlar. Etkilenen kasların hareketi zaafın artmasına neden olur, dinlenmeye geçildiğinde zaafta azalma görülür. Bu nedenle uykudan yeni kalkan hastaların şikayetleri azalmış halde güne başlarlar, ilerleyen saatlerde şikayetlerde artış görülür, günün son saatleri şikayetlerin en yoğun olduğu zaman dilimleridir.

Myastenia gravis hastalığına neyin neden olduğu henüz bilinememektedir. Yapılan araştırmalar bağışık sisteminde meydana gelen bir problemden dolayı ortaya çıktığını göstermektedir. Vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorların, normal vücut dokularına saldırmasıyla hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Myastenia gravis çok sık görülmeyen bir hastalıktır. Çeşitli ülkelerde görülme sıklığı 40 binde birdir. Türkiye’de görülmese 25 binde birdir. Bu durumda ülkemizdeki hasta sayısının 2500-3000 civarı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Myastenia Gravis Belirtileri Nelerdir?

  • Yüz kaslarında zayıflık
  • Göz kapaklarında düşüklük, çift görme
  • Nefes alma, konuşma, çiğneme ve yutmada zorluk
  • Kol ve bacaklarda kas zayıflığı

Myastenia Gravis hastalığı belirtileri

Myastenia Gravis Tedavisi:

Hastalığın sebebi tam olarak bilinemediği için tedavisi yoktur ancak ilaçlar yardımıyla etkilerini azaltmak ve hastalığı geriletmek mümkün olmaktadır. Bazı hastalarda timus bezinin ameyatla alınması tam iyileşme sağlamaktadır. Hastalıkta ağızdan alınan ilaçların etkisi hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalara günde 2 tablet yeterli olurken, bazı hastalara bu sayı 30 tablete kadar çıkabilmektedir. Yoğun fiziksel faaliyet olan günlerde ihtiyaç duyulan tablet sayısı artış gösterir. Doğru ilacın bulunması ve uygun dozun ayarlanması doktor tarafından yapılmalıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Myastenia Gravis Ameliyatı Timus Bezi

Myastenia gravis ameliyatla tedavisi:
Timektomi yani timus bezinin ameliyat ile çıkartılması hastaların 1/3’ünde tamamen iyileşme sağlayabilmektedir. Ameliyat sonrası tam iyileşme yavaş yavaş gerçekleşir. İyileşme olmayacak hastalarda da belirtiler azalma gösterir ve ilaç ihtiyacı azalış gösterir. Hasta daha rahat bir yaşam sürebilmektedir.

Myastenia gravisin tedavisi var mı, tam olarak iyileşme olur mu?
Hastaların %10’luk bir kısmında hastalık kendiliğinden geçer, ama ileride tekrarlama olasılığı büyüktür. Ameliyat ile hastaların üçte biri tam iyileşme gösterir. Diğer kısmında ise hastalığın sebep olduğu şikayetler azalır.

Myastenia gravisin genetik (kalıtımsal) bir hastalık mıdır?
Tam olarak değildir, fakat yapılan araştırmaların genetik bir hastalıkla ilgisi olabileceğini ortaya koymuştur. Hastaların %3’ünde aynı ailede başka vakalarda tespit edilmiştir.

Myastenia gravisin bulaşıcı bir hastalık mıdır?
Hayır, bulaşıcı bir hastalık değildir.

Myastenia gravis hastaları hamile kalabilirler mi? Doğum yapabilirler mi?
Evet, hamile kalarak doğum yapabilirler. Doğacak bebeklerin 1/7’sinde hastalık belirtileri görülür. Bir kaç hafta içinde bebekteki bulgular tamamen kaybolur. Bunun anne kanından bebeğe geçen maddelerin, bebek sisteminde bir süre dolaşmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Myastenia gravis hastaları askerlik yapabilir mi?
Hasta olan kişilerin askerlik yapmaları mümkün değildir. Askerlik şubesinden hastaneye sevk yapılır, yapılan muayene sonucunda hastanın askerlik yapıp-yapamayacağı heyet raporuyla belirlenir.

Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.