Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi çıkarılması en zor lekelerden biridir. Giysilerinize, koltuklarınıza ve halılarınıza mürekkep dökülmüş veya damlamış olabilir. Bu üzücü durumdan kurtulmak için bir kaç yöntem vardır.

1- Mürekkep lekesi kurumuşsa; hipermarketlerde bu iş için özel üretilmiş mürekkep çözücü özelliği olan çeşitli leke çıkartıcı kimyasal ürünler satılmaktadır. Bunlardan alarak kutu üzerindeki talimatları uygulayarak lekeyi çıkartabilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

2- Mürekkep lekesi kurumamışsa; Fazla mürekkebi yaydırmadan bir peçete veya pamuk yardımıyla emdirin. Bir kaba bir bardak kadar su ve yarım bardak kadar çamaşır deterjanı koyun (ağartıcı özelliği olmayan deterjan) ve karıştırın. Bir beze veya kağıt havluya bu sıvıyı dökerek lekenin üzerine ovmadan, silmeden bastırınız. 1-2 dakika bekleyip ılık su ile yakayınız. Leke gitmemiş ise aynı işlemi tekrarlayınız. Leke tamamen çıktıktan sonra giysinizi kurumaya bırakınız.

3- Fazla mürekkebi kağıt havlu yada pamuk ile iyice emdiriniz. Lekeli bölgeye kolonyalı veya ispirtolu bez ile ovalamadan, silmeden bastırınız (lekeyi yaymadan). Bezin leke üzerine gelen kısmını değiştirerek aynı işlemi leke çıkana kadar tekrarlayınız. Leke çıktıktan sonra sabunlu su ile yıkayarak kurumaya bırakınız.

Not: Bu işlemleri yapmak lekenin çıkmasını garanti etmez. Mürekkep lekesi çıkartılması en zor lekelerden biridir. Piyasada bu leke için özel ürünler satılmaktadır. Ancak hiç biri lekelerin tamamen çıkartılmasını garanti etmez.

Nazik kumaşlar için yukarıdaki yöntemler zararlı olabilir. Bu durumda deneme yapmadan bir kuru temizleme firmasına götürünüz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.