MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

MS Hastalığı Nedir?
MS hastalığı yani multiple skleroz, merkezi sinir sistemini etkileyen, ciddi rahatsızlıklara neden olabilen bir hastalıktır.

Sebebi tam olarak bilinmeyen hastalığın, sinir dokusunu saran özel miyelin proteinin bağışıklık sistemince yok edilmesi ile ilerlemektedir. İlk kriz genellikle 20 ile 40 yaşları arasında görülür. Hastalık haftalarca veya aylarca süren krizlerle ortaya çıkar. Kriz dönemleri sonunda şikayetlerin azaldığı, hatta tamamen kaybolduğu devrelere ayrılır. Bir süre sonra krizler tekrar ederek şiddetlenebilir. İlk kriz belirtileri çok hafif atlatıldığından, çoğu kişi kriz geçirdiğinin farkına bile varmaz. İlk krizden sonraki krizlerin şiddeti ve süresi artar. 3-4 yıl sonra daha şiddetli krizler meydana gelir.

MS Hastalığı

MS Hastalığı Nelere Sebep Olur?

Sinir sistemini etkileyen MS hastalığında adele koordinasyonu, görsel algılama ve diğer fonksiyonları yavaşlatır veya engeller.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Koordinasyon bozukluğu veya düzensiz, dengesiz yürüyüş
Kısa süreli ağrılar
Bir veya daha fazla kol ve bacakta uyuşukluk, hissizlik, zayıflık veya felç
Enerji yokluğu ve halsizlik
Tuvalet tutamama
Gözde görme bozukluğu ve hareket ettirilirken ağrı
Gözde bulanık görme, çift görme gibi bozukluklar
Gözde istem dışı süratli hareket
Not: Yukarıdaki belirtilere sebebiyet veren başka hastalıkla karıştırılabileceği gözardı edilmemelidir. En iyi teşhis için doktorunuzu dinleyiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

MS Hastalığı Belirtisi

MS Hastalığının Sebebi Nedir?
Hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemekle beraber henüz varlığı keşfedilemeyen bir virüsün neden olduğu tahmin edilmektedir. Virüsün çevresel kaynaklar veya immün sistem genleriyle geçtiği veya her ikisiyle birden geçtiği düşünülmektedir. Bir akrabasında MS hastalığı olanların, MS hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Hastalık 15 yaşına ulaşıldığında kendini göstermeye başlayabilir. İlk kriz genellikle 20-40 yaşları arasında meydana gelir.

MS Hastalığı Ne Kadar Ciddidir?
MS’in etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastalığın başlamasından sonra iyi bir tedavi ile ortalama ömür 50 yıla ulaşmıştır. 20 yıllık bazı MS hastası kişilerse, zaman zaman şikayetlerden yakınsalar bile hastalıksız insanlar gibi uzun yıllar yaşamlarını sürdürebilirler. Bazı MS hastası kişilerin ise yatalak kalmasına veya ölmesine neden olabilmektedir.

MS Hastalığının Tedavisi:

Hastalığın sebebi tam olarak bilinemediği için iyileştirmeye yönelik tedavi yapılamamaktadır. Hastaların şikayetlerini hafifletmeye yönelik ilaçlar kullanılır. İlaçlarla yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılan MS hastalarının ortalama ömürleri arttırılmış olur. Ayrıca kullanılan ilaçlar hastalığın gidişatını yavaşlatarak ataklar arası sürenin uzamasını sağlar.

Doktorlarımız, günümüzün teknolojik imkanlarıyla bu hastalıkla ilgili daha detaylı çalışmalar yapma fırsatı bulmuşlardır. Yakın bir süre içinde bu hastalığın sebebinin bulunacağı ve iyileştirmeye yönelik tedavi yapılmaya başlanacağı beklenmektedir.

En sağlıklı bilgi için doktorunuza danışınız!

1 comment to MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  • cemre

    Bir yakınımın oğluna MS hastalığı teşhisi konmuş. Tedavisinin olmamasına gerçekten çok üzüldüm Allah tüm hastalara acil şifalar verir inşallah. :(

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.