Mitozun Canlıların Hayatı İçin Önemi Nedir? Örnekler

mitozun-canlilarin-hayati-icin-onemi

Mitozun canlıların hayati için önemi ve örnekleri sorusunun cevabı aşağıda verildiği gibidir.

Hücreler, canlıların büyümesi ve sağlıklı olarak hayatta kalması için gerekli en küçük birimlerdir. Canlılardaki her bir hücrenin ömrü bir kaç dakika ile sınırlı olduğundan, ölen hücrelerin yerine yenilerinin yapılması şarttır. Mitoz bölünmeyle ölen hücrelerin yerine yenileri üretilir. Bu bir canlının yaşamı boyunca devam eden bir döngüdür.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Eğer mitoz bölünme, insanlar dahil tüm canlılar için şu an itibariyle durmuş olsaydı, tüm canlıların hayatları bir kaç dakika içinde sona ererdi. O halde mitoz canlıların hayatta kalabilmesi için gerekli olan, devamlı bir olaydır.

Soruya daha kısa bir cevap verecek olursak; mitoz, canlıların sürekliliğini sağlamak, büyümesini, gelişmesini sağlamak, yaraların iyileşmesini sağlamak için gereklidir diyebiliriz.

Mitozun Canlıların Hayatı İçin Önemli Olması Anlatan Örnekler:

Örnek 1 : Büyümek için mitoz bölünme şarttır.

Yeni doğmuş küçük bir bebek günden güne büyür. Bu olaya neden olan, hücre sayısının artmasıdır. Hücrelerin sayısının artması için de mitoz bölünmenin olması gerekir.

Örnek 2: Yaraların iyileşmesi için mitoz bölünme şarttır.

Düşerek dizini yaralayan bir çocuğun, dizindeki hücreler düşme sonrasında ölür ve yaralanma meydana gelir. Yaralanmanın hemen ardından mitoz bölünmeyle oluşan yeni hücreler ölü hücrelerin yerini almaya başlar, vücut bir kaç gün içinde yarayı iyileştirir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.