Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir? Kısaca Özet

mitoz-bolunme-nasil-olur
MİTOZ BÖLÜNME VE EVRELERİ

Mitoz Bölünme Nedir?
Tek hücreli canlılardan çok hücreli tüm canlılarda kadar görülen bölünme şeklidir. Mitoz bölünmeyle yaşlanan ve ölen hücrelerin yerine yenileri oluşturulur. Canlıların hayatta kalabilmesi için mutlak gerekli bir olaydır. Mitoz bölünme, amip gibi tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.

Mitoz Bölünme Nasıl Olur?
Mitoz hücre bölünmesi birbirine takip eden çekirdek ve sitoplazma bölünmesi olarak başlıca iki evrede gerçekleşir. Çekirdek bölünmesi ise profaz, metafaz, anafaz ve telofaz olmak üzere dört evrede gerçekleşir.

mitoz-bolunme-evreleri

1. Evre Profaz

Birinci evre olan profazda çekirdekçik ve çekirdek eriyerek kaybolur. Kromatin iplikler kısalıp kalınlaşarak kromozom durumunu geçerler. Bu evrede kromozomlar sentromerlerle bağlı iki kromatidden oluşmuştur. Eşlenen sentrozom kutuplara doğru çekilerek iğ iplikleri oluşturur. Mitoz bölünmenin en uzun safhasıdır. Bu evre 30 ila 60 dakika arasında gerçekleşir.

Sentromerler: Kromozom üzerinde iğ ipliklerinin bağlandığı özel bir bölge.
Kromatid: Hücre bölünmesi esnasında sentezlenen, protein bir zarf ile paketlenerek sentromer ile birbirine tutturulmuş iki kopyasından her biridir. Kromatitlere aynı zamanda eş kromozomlar denir.
Sentrozom: Hücre sitoplazması içinde çekirdeğin yakınında bulunan, açık renkli ve genellikle homojen plazma kütlesi.

2. Evre Metafaz

Kromozomlar hücrenin ekvator bölgesine dizilir. Sentromer bölgelerinden de iğ ipliklerine tutunurlar. Bu evrede hücrede kaç kromozom olduğu rahatlıkla sayılabilir. Evrenin sonlarına doğru kardeş kromatidler birbirlerinden ayrılmaya başlarlar. Bu evre 2 ila 6 dakika arasında gerçekleşir.

3. Evre Anafaz

Sentromer bölgelerinden birbirine tutunan kardeş kromatidler, iğ iplikleri tarafından zıt kutuplara doğru çekilerek birbirlerinden ayrılırlar. Bu evre 3 ila 15 dakika arasında gerçekleşir.

4. Evre Telofaz

Çekirdek bölünmesinin son safhasında kromozomlar kısalarak kalınlaşır ve kromotin iplikleri oluşturur. Çekirdekçik ve çekirdek zarı tekrar oluşur ve iğ iplikleri kaybolur. Böylece çekirdek oluşarak çekirdek eşlemesi son bulur. Telofaz sonunda karyokinez bitmiş ve iki çekirdekli bir hücre oluşturmuştur. Sitoplazmanın bölünmesiyle iki yeni hücre oluşur. Bu evre 30 ila 60 dakika arasında gerçekleşir.

Mitoz Bölünmeyle İlgili Resimler:

interfaz-profaz-metafaz-anafaz-telofaz

mitoz-bolunme-evreleri-mikroskop

mitoz-bolunme

Mitoz Bölünme Slayt:
İndirebilmek için aşağıdaki indir linkine sağ tıklayarak “hedefi farklı kaydet”i seçmelisiniz.

7 comments to Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir? Kısaca Özet

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel