Metabolik Alkaloz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alkaloz Nedir?

Alkaloz, vücudun kan sıvısındaki alkalin (baz) oranının artmasını belirtmekte kullanılan bir tıp terimidir.

Metabolik Alkaloz Nedir?

Vücuttan fazla alkalin (baz) birikmesine bağlı olan hastalıkları ifade etmek için tıp dilinde metabolik alkaloz terimi kullanılır. Vücuttaki organik ve inorganik asitler böbrekler tarafından atılmaktadır. Bu sistemde oluşan bir aksama vücuttaki asit oranın artırarak metabolik alkaloza neden olur.

metabolik-alkaloz

Metabolizmanın sağlıklı işlemesi ve dokulara gerekli kanın taşınması için, kandaki pH değerinin 7.35 ile 7.45 aralığında olması gerekmektedir. Bu değerin altına veya üstüne çıkması metabolizmanın sağlıklı çalışmasını olumsuz etkiler ve çeşitli hastalıklara neden olur. Alkalozun yükselmesi durumunda vücudun pH dengesi 7.45 üzerine çıkarak çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Metabolik Alkaloz Nedenleri Nelerdir?

Akciğerler, böbrekler, metabolizma veya solumayı olumsuz etkileyen herhangi bir hastalık veya rahatsızlık alkaloza neden olabilmektedir. Sodyum bikarbonat, sodyum laktat, potasyum sitrat, sodyum sitrat, sodyum salisilat vb. alkalilerin fazla alınması da alkaloza neden olabilmektedir. Uzun süreli kusmak ve idrar söktürücülerin kullanılması alkaloza neden olabilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Metabolik Alkaloz Belirtileri Nelerdir?

Alkaloz herhangi bir belirti vermeyebileceği gibi, aşağıdaki belirtilerin bir kaçı veya tamamı da verebilir.

  • Huzursuzluk
  • Güçsüzlük
  • Kramplar
  • Yavaş soluk alıp verme
  • Anemi
  • Kalp rahatsızlıkları

Metabolik Alkaloz Teşhisi Nasıl Yapılır?
Teşhis bir doktor tarafından fiziki muayene,  kan tahlili, idrar tahlili ve solunum testi sonuçlarının değerlendirilmesi sonucu konur.

Metabolik Alkaloz Tedavisi?

Alkalozun bir çok nedeni olduğundan öncelikle tedavi yapılabilmesi için nedenin veya nedenlerin belirlenmesi gerekir. Alkaloza bir hastalık neden olmuşsa, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Çeşitli ilaçlar yardımıyla kandaki alkali oranı düşürülmeye çalışılır. pH dengesi sağlamak için çeşitli ilaçlar verilebilir.

Alkaloz Ne Kadar Ciddidir?
Alkaloz tüm metobolik faaliyetleri etkileyen, derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir rahatsızlıktı.

Bu yazı bilgimanya.com yazarları tarafından yazılmıştır. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.