Meniere Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Nedir?

Meniere sendromu iç kulakta sıvı artışına sebep olarak denge ve işitme bozukluklarına sebebiyet veren hastalıktır. Bu hastalığın nedeni henüz bilinmemektedir. İlk olarak 120 yıl kadar önce Prosper Meniere adında bir Fransız tarafından hastalık tanımlandı.

Hastalığın en tipik belirtileri gelip giden işitme kaybı ile beraber baş dönmesi, kulak çınlaması ve kulakta doluluk hissedilmesidir. meniere sendromu ilk olarak tek kulakta görür ve ilerleyen dönemlerde diğer kulakta da görülme ihtimali yüksektir. meniere sendromu olan kişilerin iç kulaklarında sıvı artışına sebep olur. Bu kısımda labirent olarak adlandırılan bölümde sıvı artışına bağlı olarak basınç artışı olur ve labirent zarının bozulmasına, hatta yırtılmasına sebep olu. Bunun sonucunda da denge ve işitme bozukluğu oluşur.

Meniere Sendromu Hastalığı Kulak İçi

Meniere Sendromu Belirtileri:

  • Şiddetli baş dönmesiyle beraber bulantı ve kusma
  • Kulak çınlaması
  • Kulakta doluluk hissi
  • Soğuk ve bozuk işitme
  • İşitme kaybı

Meniere Sendromu Ne Kadar Ciddidir?

Hastalık zaman zaman ataklara neden olur. Bu ataklar bazen 1-2 saat, bazen birkaç gün, bazen haftalar ve bazen de yıllar sürer.  Bu dönemlerde kulak çınlaması, denge bozuklukları ve baş dönmesinde artışlar olur. Hastalık kişiye zorluk yaratan bir rahatsızlık verir. Yaşam kalitesini düşürdüğünden tedavi edilmelidir. Hayati tehlike yoktur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Meniere Sendromu Tedavisi:

Hastalığın neden olduğu belirtileri en aza indirmek için çeşitli ilaçlar verilir. Bunlar genellikle baş dönmesi, bulantı ve kusma önleyici ilaçlardandır. Bunların yanı sıra, idrar sökücü ilaçlar kullanılarak vücuttaki sıvı oranı azaltılabilir. Hasta olanların kafein, alkol ve nikotin kullanmaları belirtilerin azalmasına sebep olacaktır. Belirtilerin şiddetlendiği dönemlerde psikolojik gerginliği önlemek için sakinleştirici ilaçlar kullanılabilmektedir. İlaçlar hastalığı tedavi etmek konusunda yetersiz kalabilseler de, sendromun bazen kendi kendine ortadan kaybolduğu görülebilmektedir.

İlaçların belirtileri azaltmaması ve hastalık şiddetini azaltamaması durumunda ameliyat uygulanabilir. Öncelikle ilk olarak iç kulaktaki ve zarlardaki basıncı dengelemeye yönelik ameliyat yapılır. Eğer denge kontrolü yok ise dengeyi sağlayan sinir de kesilebilir. Hasta kulağın tamamen sağırlaşması durumunda ve baş dönmesinin çok şiddetli olduğu durumda orta kulağı tamamen yok edildiği bir uygulama önerilebilir.

Meniere Sendromu Hastalığı İç Kulak

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.