Mastoid Nedir? Akut ve Kronik Mastoidit Tedavisi

Dış kulak kepçesinin hemen arkasındaki kemik dokusu mastoid kemik olarak adlandırılır. Orta kulak veya iç kulakta oluşan iltihaplanma tedavi edilmezse mastoid kemik dokusunun gözenekli yapısına girerek mastoidit denen akut mastoid iltihaplanmasına neden olur. Enfeksiyon şiddetli olursa bu kemik dokuya zarar vererek tedaviyi zorlaştırabilir. Mastoid dokuda tedavinin zor olması sebebiyle tam tedavi edilemeyebilir. İyileşme sağlandıktan bir süre sonra tekrarlayarak kronik mastoid görülebilir.

Mastoid Kemiği İltihabı Mastoidit

Mastoid İltihabı Belirtileri:
Aşağıdaki belirtilerden birkaçı veya tamamı görülebilir.

  • Kulak arkasındaki kemikte kızarıklık, şişlik ve şiddetli ağrı
  • Kulaktan boyna kadar inen ağrı
  • Baş ağrısı
  • Kulakta doluluk hissi
  • İşitmede zorluk
  • Yoğun kulak akıntısı

Mastoid Nedir İltihabı Hücresi Mastoidit

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Mustoid İltihabı Ne Kadar Ciddidir?
Mustoid kemik dokusuna yayılan kulak iltihabının tedavisi oldukça zordur. Geniş gözenekli mastoid kemik hücrelere yayılan iltihaplanmalarda cerahatin dışarı akıtılarak boşaltılması pek mümkün değildir. Bu nedenle uzun bir tedavi süreci vardır. Tedavi edilmediği taktirde işitme kaybı, menenjit, yüzde hareket kaybı, baş dönmesi gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. İltihaplanma kontrol altına alınmazsa ölüme dahi sebebiyet verebilmektedir.

Antibiyotikler kullanılmaya başlanmadan önce mustoid iltihabı oldukça tehlikeli sonuçlara sebep verebilen bir hastalıktı. Özellikle çocuk ölümlerinin baş nedenlerinden biriydi. Antibiyotiklerin kullanılmaya başlamasıyla birlikte tedaviler başarılı olmakta ve ölüm riski çok düşük seviyelerde kalmaktadır.

Mastoid İltihabı Teşhisi:
Yukarıdaki belirtiler varsa derhal bir Kulak-Burun-Boğaz doktoruna giderek muayene olunmalıdır. Doktorunuz kulağınızı muayene edecek, kulaktaki akıntıdan örnek alıp tahlil ettirecektir. Duruma göre baş röntgeni veya emar (MR) isteyerek iltihabın yayıldığı bölgenin büyüklüğünü belirleyecektir. Teşhis konulduktan sonra derhal tedaviye başlanacaktır.

Mastoid İltihabı Tedavisi:
Bir enfeksiyon hastalığı olduğu için derhal uygun antibiyotik tedavisine başlanır. Kemik dokudaki iltihabı kurutmak oldukça zor olduğundan, yüksek dozda antibiyotiklerin 3-5 hafta kadar kullanılması gerekebilir. Buna rağmen iyileşme görülmezse mastoidektomi adı verilen ameliyatla mastoid kemiğinin bir kısmı veya tamamı alınabilir. Tedaviden sonra iyileşme görülür ancak bazen kentini tekrar ederek kronik mastoidite dönüşebilir.

Lütfen en doğru bilgi için doktorunuza danışınız.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.