Mancınıkların Yaylarla İlişkisi Ve Çalışma Prensibi

Eski çağlarda düşmanların kalelerini yıkmak ve askerlere ağır kayıplar vermek için mancınık silahı kullanılırdı. O dönemlerde elektrik ve motor olmadığından mancınık silahlarında kullanılmaları söz konusu değildi. Peki mancınık silahının çalışma prensibi neydi?

Mancınıkların yaylarla ilişkisi ve çalışma prensibi:
Mancınık silahlarının uzak mesafelere atış yapabilmesi için yay veya yaylanabilen esnek cisimlerin enerjisi kullanılırdı. Mancınık silahları genellikle tahta, metal dişli, yay, ip ve kanca kullanılarak yapılırdı. Birkaç kişi tarafından çekilen kurma kolu, güçlü yayın veya halatın gerilmesini sağlardı. Yayı gergin tutan kancaya takılmasıyla atışa hazır hale gelir. Kancanın serbest kalmasıyla birlikte, gerilen yayın üzerindeki gerilim serbest kalır ve fırlatılmak istenen cismin yüzlerce metre uzağa gitmesini sağlardı.

Mancınık Hakkında Bilgi:

Mancınık ilk olarak MÖ 3-5. yüzyıl civarında Çinliler tarafından icat edildi fakat, savaşta ilk Yunanlılar kullandı. Zamanının en etkili silahlı olan mancınık düşmanların korkulu rüyasıydı. Düşman kalesine veya kuşatılan askerlerin üzerine taş, gülle, ateş topu, mızrak, ok vb. gibi cephaneler fırlatarak zafer kazanılırdı.

Mancınık silahlarının savaş alanlarına taşınabilmesi için tekerlek vardı. Savaş alanına ulaşılınca yere sabitlenerek ateşe hazır hale geliyordu. Büyük boyutlarda iyi bir mancınık silahıyla 100 kiloluk bir kaya parçası 200 metre kadar uzağa fırlatabilecek güçteydi. Bu etkili silah MS 15. yüzyıla kadar kullanılmaya devam etti. Ateşli silahların kullanılmaya başlanmasıyla mancınık silahlarının savaş alanlarında kullanımı sona erdi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yazar: Canan Özdemir / bilgimanya.com

Mancınık 2

Mancınık

4 comments to Mancınıkların Yaylarla İlişkisi Ve Çalışma Prensibi

 • Muhammet

  Merhaba mancınık seni çok seviyorum.

 • zafer

  Mancınık ve yaylarla ilişkisini yazdım birde basit mancınık maketi yaptım oynaması da çok zevkli oluyor tavsiye ederim. :)

 • Efe

  Ödevimi yapmama yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim.

 • feride

  Ödevimi yapmama çok yardımcı oldu çok güzel bir sayfa arkadaşım sevdaya da söyledim o da buradan yapıyor :)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.