Mamut Nedir? Mamut Hakkında Kısa Bilgi

Mamut Nedir? Mamut Hakkında Kısa Bilgiler
Mamut, tarih öncesi çağlarda yaşamış ve nesli tükenmiş hortumlugillerden memeli bir hayvandır. Mamutların Dördüncü Zaman’ın son buzul dönemi sırasında (yaklaşık 2.5-3 milyon yıl önce) ortaya çıktığı ve yaklaşık 8.000 yıl öncesinde neslinin tükendiği sanılmaktadır. İlk zamanlarda ılıman iklimli bozkırlarda yaşadığı bilinen mamutlar daha sonraları Sibirya, Orta Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çok sert ve soğuk iklimli bozkır bölgelerine de yayılarak yaşamlarını sürdürdü.

Mamut Fiziksel Özellikleri:

Mamutların günümüz hayvanlarından çok daha büyük olduğu sanılsada, gerçekte Afrika filinden bile daha küçüktür. Mamut olarak adlandırdığımız “Elephas Primigenius”un yerden omuza kadar olan yüksekliği 3 metreyi pek geçmezdi. Görünüşü bugünkü Asya filine benzemekteydi. Asya filinden ayıran en belirgin özelliği ise, gövdesinin 10-50 cm uzunlukta yünümsü kıllarla kaplı olmasıdır. Mamutlarda göze çarpan başka bir özelliği ise dişleridir; çok uzun ve gelişmiş olan bu dişler, önce aşağı doğru kıvrılır, sonra yukarı ve biraz da içeri doğru eğilirdi. Dişlerini savunma ve yiyecek bulmakta kullandığı sanılmaktadır.

Mamut, buzda ve donmuş toprak içinde bozulmadan saklı kalmış çok sayıda örneklerin Sibirya’da bulunması sayesinde, en iyi bilinen tarih öncesi hayvanıdır. Bulunan örnekleri öyle iyi durumdadır ki, yumuşak organik bölümleri bile bozulmadan kalmıştır ve hayvanın sindirim borucu içindeki besinler bile incelenebilmiştir. Özellikle Sibirya’da bulunan mamut fosilleri çok fazladır ve günümüzde halen bulunmaya devam etmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Mamut Resimleri:

Mamut Mammut Elephas Primigenius Resimleri

Müzede Sergilenen bir mamut

Mamut Mammut Elephas Primigenius Resimleri 2

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Mamut Mammut Elephas Primigenius Resimleri 3

Aşağıdaki resimlerde iki adet mamut yavrusu fosilleri gözükmektedir.

Mamut Mammut Elephas Primigenius Resimleri 4

Mamut Mammut Elephas Primigenius Resimleri 5

Sibirya’da Bulunan Yavru Mamut Fosili:

Başka Bir Yavru Mamut Fosili:

1 comment to Mamut Nedir? Mamut Hakkında Kısa Bilgi

  • demet

    Çok ama çok güzel olmuş çok işime yaradı teşekkür ediyorum.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.