Makale Nedir?

İbrahim Şinasi

İbrahim Şinasi

Gazete, dergi ve internet sayfalarında, okuyucuya bilgi vermek ve bilgilerden yola çıkarak bir düşünceyi savunmak ya da desteklemek amacıyla yazılan yazılara “makale” adı verilir.

Makalenin fıkra, söyleşi ve deneme türünden ayrıldığı en önemli nokta, savunduğu düşünceyi belgelerle kanıtlamasıdır. Bunun için makale yazarı, birtakım ön hazırlıklar yapmak zorundadır; ayrıca, bilimsel verilerden yararlanma yoluna da başvurur. Makalede pek çok belgeye, veriye yer verildiği ve düşünceler bunlarla savunulduğu için, adı geçen türlere oranla daha uzundur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Makale, hemen her konuda yazılabilir. Ele aldığı konulara göre, sanat (edebiyat, resim, müzik, görsel sanatlar, vb.) üstüne yazılan makaleler, bilim dalları (tıp, ekonomi, hukuk, tarih, coğrafya, fizik, kimya, vb.) üstüne yazılan makaleler, toplumsal konular üstüne yazılan makaleler gibi türlere ayrılır. Gazete, dergi ve internet sitelerinin ilk sayfalarında yer alan makaleye, “başmakale” adı verilir. Başkmakaleyi yazma işini üstlenen yazara da, “başyazar” denir.

Makale türü, dünyanın her yanında, gazete ve derginin ortaya çıkışıyla birlikte yaratılmış bir türdür. Türk edebiyatında makale türü, Tercüman-ı Ahval (1860) adlı ilk özel gazetede, İbrahim Şinasi’nin yazdığı makalelerle görülmeye başlanmıştır. Daha sonraları hemen bütün yazarlarımız, bilim, sanat ve siyaset adamlarımız, makale yazmışlardır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

1 comment to Makale Nedir?

  • elmas

    Makale hakkında verdiğiniz bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.