M. Akif Ersoy İstiklal Marşını Nerde ve Ne Zaman Yazmıştır?

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Marşı olarak kabul edildi. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) resmi milli marşı olarak kullanılmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı ne zaman yazmıştır?
23 Nisan 1920’de meclisin açıldığı sene, TBMM bir şiir yarışması düzenlemeye karar verir. Altı aylık katılım süresince başvurulardan 6 tanesi beğenilerek son elemeye kalır. Bu sırada Mehmet Akif Ersoy’dan da bir şiir yazması istenir. Bir kaç gün için de şiir yazarak yarışma heyetine gönderir. 12 Mart 1921’de şiiri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunduğunda birinci seçilir.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı nerede yazmıştır?
Mehmet Akif, şiir yarışmasına katıldığı zaman Ankara’da yaşıyordu. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milletvekili olarak görev yapıyordu. İstiklal Marşı’nı Ankara’da kendi evinde yazmıştır.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İstiklal Marşı’nın Yazılışının Kısaca Hikayesi:
İstiklal harbi (Kurtulur Savaşı) tüm hızıyla devam ederken, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak göreve başladı. Türk Ordusu var gücüyle cephelerde düşman işgaline karşı koymaya çalışıyordu. Yunan ordularının Ankara’ya kadar ilerlemesi engellenememesi, yurtta birlik ve beraberliğin bozulmasına neden olmuştu. Meclis, birlik ve beraberliği kuvvetlendirici faaliyetlerde bulunuyordu. Bunlardan biri de İstiklal Marşı hazırlatmaktı. Milli Eğitim Bakanlığı, derhal 500 lira ödüllü (o tarihte çok büyük para) bir şiir yarışması başlattı. Katılımcıların hazırlanması için 6 ay süreleri vardı.

6 aylık süre içesinde 724 şiirle başvuru yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturduğu komisyon bu şiirlerin tamamını inceledi ve içlerinden sadece 6 tanesi ön elemeyi geçerek Mecliste milletvekillerine dağıtıldı. Milletvekili olan, Şair Mehmet Akif Ersoy yarışmaya katılmamıştı. Bu durumu yadırgayan bazı arkadaşları yarışmaya katılması için ısrar etti. Milletvekili arkadaşı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), Mehmet Akif’i ikna etmek için özel çaba harcadı. Bunun üzerine Mehmet Akif Bey “Ben milletvekiliyim, müsabakaya katılmam. Ayrıca bir şiir yazıp size veririm” der.

Hazırlanmak için vakti kalmayan Mehmet Akif, Ankara’da ki evinde İstiklal Marşını yazmaya başladı ve çok kısa bir süre içinde bitirerek şiirini yarışma heyetine teslim etti. 12 Mart 1921’de toplam 7 şiir Mecliste tek tek okunmaya başlar. Sıra Mehmet Akif’in şiirine gelmiştir. Milletvekili Hamdullah Suphi Bey şiiri okuduktan hemen sonra salonda coşku ve alkış sesleri yükselmişti. Büyük tezahürat ve alkışlar sonrasında oybirliği ile İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Oylamanın hemen ardından İstiklal Marşı bir kez daha okunur, ancak bu kez tüm milletvekilleri ayağa kalkarak dinlerler.

Yarışmanın büyük ödülü olan 500 lira, birkaç gün sonra Mehmet Akif’e taktim ediliyor, ancak almayı reddederek geri çeviriyor. Yetkililere “Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakkım değildir ve bana ait değildir” diyor.
Meclis yetkilileri ısrar ediyor. “Bu parayı kasamızda tutamayız. Siz alın, isterseniz bir yere bağışlayın” diyorlar. Bunun üzerine ödülü savaşta yaralanan ve hastanede yatmakta olan gazilere bağışlıyor.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.