Led TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gözlüksüz olarak 3D izlenebilen Tv

Led Tv almaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken en önemli maddeleri aşağıda sizler için sırasıyla yazdık.

İlk önce alacağınız TV’nin garanti şartları belgesini dikkatlice okuyunuz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
 • En büyük sorun ölü piksel sorunudur.
Ölü piksel nedir: Televizyonunuzda görüntüyü oluşturan pikseller vardır. Ölü piksel, görüntü oluşturma özelliğini yitirmiş piksellere denir. Bu pikseller yeşil, beyaz,… veya sürekli siyah renk verirler. Örnek olarak bir TV’kanalını izlerken ekrana konmuş bir veya birkaç kara sinek gibi düşünülebilir. Bu pikseller üretim hatası nedeniyle, taşıma, depolama, yüksek nem, ekrana dokunma veya ekranı silerken dahi oluşabilir.
 • LED TV’ler hassas cihazlardır. Evde çocuğunuz varsa ve sürekli ekrana dokunuyor, bir şeyler fırlatıyorsa bu durum için LCD ve LED TV’ler uygun değildir. Plazma Tv’lerin bu konuda daha dayanıklıdır.
 • Burn-in yani yanma sorunu. LCD TV’lerde izlenilen tv kanalındaki kanal logosu veya uzun süre duran sabit görüntüler, kanal değiştirilse dahi ekranda ömür boyu kalıcı gölgelenmeler oluşturur. Ne yazık ki üreticiler TV logolarının yanma (burn-in) sorunlarına garanti vermemektedirler. Tamir ettirmektense yeni bir TV almak daha karlıdır.
 • Hz. (hertz) değeri önemli mi? Teorik olarak önemli. Gerçekte önemsiz. Standart şebeke elektriği dalgalanması 50 Hz’dir. Tv’ler yapay olarak Hz. değerini artırarak görüntüyü daha net ve akıcı yapmaya çalışırlar. Bu özellikteki TV’lerde 100 Hz. ile 800 Hz. arasındaki farkı anlamak neredeyse imkansızdır.
 • 2011 yılında düzenlenen fuarda 3D gözlüksüz izlenebilen TV modelleri tanıtılmıştır. Gözlüksüz izlendiği için gözlüklü modellerde oluşan yan etkilerin hiç biri olmayacak. Yeni Tv’lerin extra özellikleri olarak dokunmadan televizyonu uzaktan, kumandasız kontrol edebilme (uzaktan el hareketleriyle kontrol), sesle kontrol edebilme, 4 kat daha yüksek çözünürlük, canlı renkler ve netlik.  2012 yılı itibariyle bu televizyonlar ülkemizde de satılmaya başlamıştır. 2013 yılı itibariyle dahada yaygınlaşması bekleniyor.
 • Şu anki Tv’lerde maksimum çözünürlük 1900 x 1080 piksel’dir. 3D gözlüksüz izlenebilen Tv’lerle birlikte bu standartlar 4 kat daha yüksek çözünürlüklere ulaşmıştır. Dolayısıyla 4 kat daha net ve canlı renklerde TV’ keyfi sürülebilecek.

Bu Videoyu İzleyerek Fuarda tanıtılan tüm televizyonları görebilirsiniz.

18 comments to Led TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Ünal yüksel

  30.12.2013 tarihinde Bimeks adlı firmadan Lg 42La 660s marka ve model televizyonu 837565 nolu ve 1.827 TL bedelli faturası ile satın aldım. (Ek-1) 31.12.2013 tarihinde LG Elektronik Ticaret A.S. firmasının yönlendirdiği Güneş Elektronik Yetkili Servis firmasının 2 teknik elemanı evime gelerek satın aldığım televizyonun montajını yaptılar. Montaj tutanağı mevcuttur.(Ek-2)
  Televizyonu yetkili servisin kurduğu alanda en ufak bir müdahalede bulunmadan kullandım. Televizyona olan tek etkim bir veya iki kere kuru bir bezle tozunu almaktan ibarettir. 30.06.2014 tarihinde senelik iznimi kullanmak üzere ailemin yaşadığı Antalya iline gittim. Evin benden başka kimsede anahtarı bulunmamaktadır. Evcil hayvanım yada çocuğum bulunmamaktadır. 06.07.2014 tarihinde izin dönüşümde eve geldiğimde Güneş Elektronik Yetkili Servisinin montajını yaptığı televizyonun öne doğru ters bir şekilde düşmüş olduğunu gördüm. Televizyonun sehpa ayağı ile televizyon bağlantı göbeği arasında bulunan 4 vida yerinin göbek kısmından kırıldığını fark ettim. Televizyona hiçbir müdahalede bulunmadan fotoğrafını çektim. (Ek-3) Açma tuşuna bastığımda ses geldiğini ancak görüntünün olmadığını tespit ettim.
  Ertesi gün LG Elektronik Ticaret A.Ş.’ni aradım ve konuyu ilettim LG Çağrı Merkezi; televizyonu kuran yetkili servise şikâyet notumu ilettiler. Telefonda yerinde tespit yapılmadan bana cihazın kendiliğinden kırılamayacağını bunun garanti kapsamında ödenmeyeceğini ayrıca cihazın takribi yenisi fiyatına yapılabileceğini söylediler. Ben bunun benim hatam olmadığını evde cihazın kendiliğinden kırıldığını söyledim yapabilecekleri bir şey olmadığı söylediler. 08.07.2104 tarihinde yetkili servisten 2 teknik personel gelerek yerinde tespitte bulundular. Teknik elemanlar cihazın kendiliğinden düştüğünün bariz belli olduğunu gerekli bilgileri merkeze göndereceklerini 2 gün içinde geri dönüş yapılacağını belirttiler ve yerinde hasar tespit tutanağı tutuldu. (Ek-4) 12.07.2014 tarihine kadar herhangi bir geri dönüş olmaması nedeni ile yetkili servisi tekrar aradım ve cihazın akıbetini sordum. Teknik servisin masa başından kalkmayan bir elemanı: evime gelen servis elemanlarının beni yanlış bilgilendirdiğini dosyayla kendisi ilgilendiğini herhangi bir değişim işlemi yapılamayacağını cihazın garanti kapsamından çıktığını, tutulan tutanağın kapatıldığını televizyonu tarafımca kırıldığı için fiyatı karşılığı yaptırmam gerektiğini söyledi. LG çağrı merkezinden de aynı yanıtı aldım ve bundan sonra işlem yapamayacaklarını cihazı yetkili servisine ücreti karşılığı yaptırmam gerektiği söylendi.Nacızhane tavsıyem Tv alırken lg fırmasından ve yetkılı servıslerınden uzak durmanız.

  • tolga

   O tutanaktaki bilgilerde kullanıcı kaynaklı düşmediğini belirtmişler mi? Birde kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakları hakem heyetiyle görüşebilirsiniz. Size neler yapabileceğiniz konusunda yardımcı olacaklardır.

 • E. Erkan

  Uzun süre ekranda kalan görüntülerin LCD sınalgıda iz bırakmaması için ne yapılabilir?

 • cansu

  Merhaba led tv varken lcd almamamak mantiklidr umarım.bu fikirde ilerlerken arcelik marka (1650 tl)3g li,smart, dahili uydu alicili 102 ekran bir tv mi yoksa ayni ozelliklere sahip ama 3g sz bi lg (1300 tl)mi almak dogrudur?bide 3dfilmler cok pahaliymis ayrica onlar icin dvd almalıymism ve cokta bu ozelliginin olmasina onem verme diyenler de oldu cok kararsizm yardimci olursanz sevinirim.

 • kenan

  öncelikle bilgilendirmen için tesekkürler. Yanlız belirtmek isterimki ülkemizde suan o yayınlar olmayabılır.. Buraya dikkat edelim lütfen. o yayınlar suan ulkemızde yok ama ilerde 1 2 sene ıcınde avrupadakı gıbı butun kanallarımız hd yayın verecek belkide daha kaliteli. işte o anda hez olayı devreye gırecek. yanı sen diyemezssınkı 100 hz ile 800 hz lik tv ler ayırt etmek güç. ayırt edemezzsin cunku zaten ülkede yok en fazla 50 hz lik yayın yurutuluyor. yanı soyle dusunursek eger daha ıyı anlarız. senın araba 100 yapıyo bnm araba 800 yapıyo. bu yolda hız sınırı 50 ise 2 arabada 5 ile gider :D
  anlayana..

 • BENCE SİZCE

  TV modeli ve özelliği haricinde yayın kalitesi ve yayını aldığınız alıcının kalitesi (hz).çok önemli bu ses içinde geçerli gerçek bir ses kalitesi 5+1 vs bu konuda insanların biraz daha araştırmacı olması gerekiyor .bir tv de önemli olan görüntü kalitesi. Bugün aldığınız bir TV 800 hz vs vs ise şuan o kalitede yayın yok sa bu hiç olmayacak anlamına gelmez. HD TV lerde HD olmayan alıcı kullan mak. 5+1 ses sistemi alıp R.L bağlantı yapmak vs vs bir türlü istediğiniz görüntü ve sese (BU ŞEKİLDE) ulaşamayacaksınız.

 • orhan pala

  Teşekkürler kardeşim, insanlara faydalı olmak için çaba sarf eden bu ülkede bir sürü dost kardeşimiz vardır hepinizi canı gönülden kutlarım.

 • bonder

  110 ekran Samsung Tüplü TV’mi bizim ufaklık ekranına vurmak suretiyle ekranın ön yansıtıcı parçasını kırdı parça bulamadığımız için çöp oldu. Yetek LCD TV vardı 94 cm daha sonra bu TV’yi Samsung’un yerine kurdum Lg’nin. Onuda dün akşam ekranına demir arabasını atmak suretiyle hiç etti… Sordum panel 1000 TL gibi bir rakammış yaptırmaktan sa yeni bir tane alacağız mecbur. Led TV’mi alsam diye araştırırken yazınızı gördüm. Fakat bizim durumumuz için Led veya LCD uygun değilmiş yazınızdan anladığım kadarıyla teşekkürler.

  • Murat

   Abicim bence sen çocuğu servise göster :)

 • feridun doker

  Yeni aldığım Samsung acılmamış pakette sorun çıktı değişmiyorlar devlet kuruluşları neden izin veriyor TV’yi teknosadan aldım sevgiler.

  • cemil

   Teknosa’da iade ve değişim yok. Parayı ödediğin anda iş biter. Electroword’den yapsaydın 30 gün içinde iade ve değişim yaptırırdın (cep telefonlarında bile iade ve değişim yapar).

   Bu tür alışverişlerinizi yerli firmalardan yapmanızı tavsiye etmem. Yabancı firmalar tüketici ve müşterilerinin haklarını daha çok koruyorlar.

 • selda

  Temiz bilgiler, teşekkürler.

 • teşekkürler

  Teşekkürler.

 • metin

  Allah razı olsun.

 • metin

  Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 • ibrahim altıntaş

  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

 • Murat

  Helal olsun size. Günlerdir neredeyse tüm forum sitelerini dolaştım (tüplü tvim en sonunda bozuldu)
  en dürüst, bilgilendirici ve herkesin anlayabileceği bir dille yazılan tek yorum sizinki. tebrik ve teşekkür ederım. Emeğinize sağlık.

 • yavuz

  Teşekkürler bu bilgiler çok faydalı oldu.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.