Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir? Neler Olabilir?

Lazer Işınlarının Zararları Neler Olabilir? Sorusuna yanıtlamadan önce lazer nedir kısaca açıklayalım.

Lazer: Koherent ve tek renk ışık elde etmek için geliştirilmiş, optik toplamayla bir doğrultu üzerinde çok uzaklara dağılmadan iletilebilen görülebilir ışık frekansları üreten cihazlara lazer denir. Kırmızı, yeşil, mavi, turuncu, sarı, turkuaz ve mor renklerde lazer ışınları vardır.

Lazer Işınlarının Zararları

Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir?

Lazer ışınlarının yararları olduğu gibi zararları da vardır. Yüksek ışık gücü ve radyasyon başta insanlar olmak üzere tüm canlılara zarar verir. Yüksek ışık gücü tüm canlıların gözlerine ve cildine zarar verir.

Lazer ışınlarının gözlere zararları; yüksek ışık gücü canlıların gözlerine zarar verir. Lazer ışığının güçlü ışığına maruz kalan gözde ışığa karşı hassasiyet, gözde batma yanma sulanma, kısmi körlük, geçici körlük ve kalıcı körlük gibi tedavisi mümkün olmayan çok ciddi zararlar oluşabilir. Bu nedenle lazer ışığı oldukça tehlikelidir ve asla hiçbir canlının gözüne tutulmamalıdır. Bu türdeki cihazların 18 yaşından küçük çocuklara verilmesi ve satılması yasaktır.

Lazer ışığının cilde zararları; lazer ışınları güçlü ışınlarla birlikte radyasyon da yayar. Güçlü lazer ışınlarının radyasyon değerleriyle birlikte ısı değerleri de yüksektir. Bu nedenle bir canlının cildine tutulduğunda cilt altına kadar işler, ısınmasını ve o bölgedeki hücrelerin tahrip olmasını, hatta tamamen ölmelerine neden olur. Ciltte kızarıklık ve yanıklar oluşabilir. Tahrip olan hücrelerin kansere dönüşme ihtimali vardır. Bu nedenle lazer canlılar için tehlikeli bir cihazdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Lazer ışınlarının hayvanlara zararları; lazer ışını tutunan hayvanlarda aynı insanlar gibi zararlar görürler. Gözlerine lazer ışını tutulan kuş, kedi, köpek, hatta akvaryumdaki balık gibi hayvanlar bile geçici veya kalıcı olarak kör kalabilir. Görme yetisini kaybeden hayvanlar başka hayvanlara yem olurlar veya beslenemedikleri için açlıktan ölürler.

Not: Dünyada her gün binlerce kişi gözlerine tutulan lazer ışınları nedeniyle görme problemi yaşıyor. Hastanelere müracaat edenlerin de büyük bir çoğunluğunun da kalıcı kör kaldığı rapor edilmiştir.

Bu yazı ortaokul düzeyindeki öğrencilere yönelik hazırlanmıştır. Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir? adlı makalemizi okudunuz için teşekkür ederiz.

Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgede lazer kalemleriyle ilgili önlemler aşağıdaki gibidir:

Lazer Pointer Hakkında Genelge Sayısı: 9146

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

…………….. VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) Bakanlığımıza gönderilen şikayet dilekçesinde “Laser Pointer” adı altındaki Lazer kalemlerinin üzerinde İngilizce insan vücuduna ve göze direkt olarak tutulmaması gerektiği ve insan sağlığına zararlı olduğu şeklinde bir uyarının bulunduğu ancak Türkçe herhangi bir uyarının bulunmadığı ve bu şekilde oyuncakçılarda satıldığı belirtilmektedir.

Laser pointer’lar büyükler için yararlı bir araç olup asla bir oyuncak olmadığı gibi sadece konferans ve slayt gösterilerinde kullanılmaktadır.

Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir? Çocukların lazer pointer’lar oyun amacı ile özellikle göze direkt olarak tutmaları sonucunda lazer ışını görmeyi sağlayan görme noktasında (makulada) yanık oluşturabileceği gibi maruz kalan kişinin de kör kalmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle İliniz yetkili elemanlarınca söz konusu lazer pointer’lar satan oyuncakçıların tespiti halinde yukarıda bahsedilen hususların duyurulması satış esnasında tüketicinin bu konuda uyarılması gerektiği hakkında bilgilendirilmesi ve sonuçtan Bakanlığımıza bilgi verilmesi gerekmektedir.

Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.