Laktik Asit ve Fermantasyonu

Laktik Asit Nedir?

Bir tür alkol işlevi gören ve CH3-CHOHCOOH formülüyle gösterilen organik asittir.

Renksiz kokusuz bir sıvı olan laktik asit ya da 2-hidroksipropiyonik asit (süt asidi de denir), organizmadaki aşağı yukarı bütün hücreler tarafından mayalaşmanın son ürünü ve havasız solunum ürünü olarak üretilir.

Sütün ekşimesi sırasında doğal olarak oluşur veya vücutta doğal olarak oluşan organik bir bileşiktir.  Ayrıca aşırı efor sarfedildiğinde kaslarda oluşarak birikir ve geçici olarak kas yorgunluğuna neden olur.

Laktik Asit Vücuttan Nasıl Atılır?

Kaslarda biriken laktik asit idrar yoluyla veya terlemeyle dışarı atılır. Günde 2,5-3 litre kadar su içmek laktik asit atılımını hızlandıracaktır.

Tarihçe:
Laktik asit ilk olarak 1780 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilmiştir. Laktik asidin ticari faydaları anlaşılınca 1881 yılında sütün ekşitilmesiyle laktik asit üretilmeye başlandı; bu nedenle dünyada süt asidi olarak da bilinmektedir.

Laktik Asit Vücuttaki Kullanımı ve Faydaları:

Karaciğerde glikojene dönüştürülür ya da doğrudan doğruya enerji için kullanılır. Her insanın vücudunda kendiliğinden oluşan organik bir bileşiktir. Laktik asit, kas, kan ve vücudun değişik organlarında bulunur.

  • L + laktik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddedir. Yapılan son bilimsel araştırmalar vücudumuzun hücresel metabolizma ve bağırsak florasını dengede tutmakta önemli bir biyokimyasal rol oynadığını göstermiştir.
  • L + laktik asit sağlıklı kiloyu korumak için son derece etkili yardımcısıdır.
  • Bağırsaklardaki pH 4,5-5,0 seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.
  • Bağırsaklardaki iyi bakterilerin üremesini uyarır.
  • Vücuttaki toksinlerin azalmasını sağlar.
  • Kan şekeri düzeyini sabitlemeye yardımcı olur
  • Anti-bakteriyel etki gösterir.
  • Sindirim sistemi için gerekli salgıları uyarıcı etki yapar.
  • Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar, kas kasılmalarını artırır.

Laktik Asit Nasıl Oluşur?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Laktik asit sütteki şekerlerin, özellikle de laktozun mayalanmasıyla oluşur. Bu mayalanmaya da “Laktik Mayalanma” denir. Süt içerisinde bulunan laktoz, laktik maya denilen bakteriler tarafından laktik aside dönüştürülür

Laktik Fermantasyonu (Mayalanma)

Fermantasyonu ya da diğer adıyla mayalanma, şekerlerin oksijen yokluğunda (anaerobiyoz) bozunmalarının olası iki sürecine verilen ortak addır. Bunlar, hayvanlarda laktik asit, bitkilerde etil alkol oluşumuna yol açarlar. Laktik mayalanmayı gerçekleştirebilmek için, mikroorganizmaların sağlayabildiği enzim tepkimelerinden yararlanınılır. İlk tepkime, laktozun, laktaz yoluyla glikoz ve galaktoza dönüşmesidir.
Laktik asit, üç optik izomer biçiminde bulunur: Dekstrojir, levojir ve rasemik asitler. Adi asit, rasemik biçimidir. Laktik asit çoğunlukla bozulmaya yüz tutmuş peynirde gelişen mayalar aracılığıyla, glikozun mayalanmasından elde edilir. Oluşan kalsiyum laktat, billurlaştırma yoluyla arıtılır ve bundan, sülfürik asit yardımıyla asit açığa çıkarılır. Laktik asit, 180C’ta katılaşan şurubumsu bir sıvıdır. Suda ve alkolde her oranda çözünür. Isıtıldığında, bir ya da iki su molekülü yitirerek kendisiyle birleşebilir ve böylece dilaktik asit ya da laktif (laktik asit 1500C’ta ısıtıldığında elde edilen anhidrit) verilir. Sülfürik asit, sıcakta, bunu aldehit ve formik aside böler. Yükseltgenme etkenleri laktik asidi, önce pirüvik aside dönüştürürler, bu da daha sonra asetik asit ve karboik anhidrite bölünür.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.