Labrador Köpeği Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Kanada’nın kuzeydoğu kesimindeki Quebec ve Newfoundland eyaletlerinin bir kısmını içeren Labrador bölgesinde yetiştirilmiş retriever ailesinden bir köpek ırkıdır. Geçmişte Labrador’lu balıkçılar tarafından yetiştirilen köpek, güçlü yapısı sayesinde kıyıdan atılmış ağların kıyıya çekilmesinde balıkçılara yardım ederdi.

Labrador Retriever Fiziksel Özellikler:

Güçlü, yapılı ve orta boylu bir köpektir. Erkeklerin yerden omuzbaşlarına kadar olan yüksekliği 55-65 cm kadar, ağırlığı ise 30-37 kilo kadar gelmektedir. Dişilerin yerden omuzbaşlarına kadar olan yüksekliği 45-60 cm kadar, ağırlığı ise 28-35 kilo kadar gelmektedir. Kuyruğu vücut ölçülerine oranla biraz kısadır ve sivri uçlu yapıya sahiptir. Labradorun tüyleri kısa, postu ise sarı, kahverengi veya siyah renkte olabilmektedir. Ömürleri yaklaşık 9-13 yıl arasındadır.

Labrador Retriever Karakteristik Yapı:

Son derece akıllı, sahibinin sözünü dinleyen ve fazla yaramazlık yapmayan uysal bir köpektir. Sahibi kızdığında hemen alınır ve şımarıklık yapar. Evde yalnız kalmayı sevmez, eşyaları kemirmeme konusunda eğitim almamışsa 3-5 saat yalnız kaldığında evdeki eşyaları kemirebilir. İlgi göstermeyi, ilgilenilmeyi ve oyun oynamayı çok sever. Özellikle yaz-kış demeden suda oynamayı çok sever. Günde 1 saat kadar dışarıda gezdirilerek enerjisi tüketilmediği taktirde huysuzlanabilir. Çok oburdur, doymak bilmez bir iştahı vardır, bu nedenle fazla beslenmemelidir.

En merak edilen sorulardan biride “labradorlar havlar mı?” sorusudur. Bu sorunun cevabı hem evet, hem de hayır olacaktır çünkü genel olarak labradorlar çok az havlarken, bazıları ise çok havlayabilmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Labrador Retrieverların Kullanıldığı Yerler:
Labrodarlar çok iyi bir av köpeğidir. Özellikle sulak arazili avlaklarda çok iyi iş çıkartmaktadırlar. Müthiş koku alma yetenekleri sayesinde uyuşturucu madde, kaçakçılıkla mücadelede kullanılmaktadır. Arama ve kurtarma ekipleri tarafından doğal afetler sonrası hayat kurtarmak için kullanılırlar. Görme engelliler için özel olarak eğitilir ve iyi bir kılavuz köpeği olurlar. Güzel, sevimli ve uysal yapısı nedeniyle evlerde evcil hayvan olarak beslenmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Labrador Resimleri:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.