Labirent İltihabı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İç kulakta işitme ve dengeyi sağlamakla görevli labirentin iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Kulak organı dış kulak, iç kulak ve orta kulak olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. İç kulaktaki salyangoz görünümlü karmaşık bölüm ve bağlantıları labirent olarak adlandırılır. Bu labirentin içinde işitmeyi ve vücudun dengesini sağlayan sıvı bulur. Mikrobik nedenlerle bu bölümde iltihaplanma oluşursa baş dönmesi, bulantı, göz kayması gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Kulak Labirent İltihabı

Labirent İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli baş dönmesi (denge kaybı ve etraf dönüyor hissi oluşur)
  • Mide bulantısı, kusma
  • Gözlerin kontrol dışı hareket etmesi
  • Bazen kulakta aşırı çınlama

Labirent İltihabının Nedenleri Nelerdir?
Çeşitli bakteriler ve virüsler labirent iltihabına neden olabilir. Akut kulak iltihabı, menenjit, grip, AIDS, vb. hastalıklar da labirent iltihabına neden olabilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Labirent İltihabı Teşhisi:
Yukarıdaki belirtilerden baş dönmesi, gözlerin istek dışı yana kayması ve kulakların birinde işitme kaybı varsa labirent iltihabı olasılığı akla getirilmelidir. Teşhis için derhal bir Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna gidilmelidir. Doktorunuz şikayetlerinize göre sizi detaylıca muayene edecek, yakın zamanda geçirdiğiniz hastalıkları ve orta kulak iltihabı geçirip geçirmediğiniz hakkında muayeneye yardımcı sorular soracaktır. Teşhis konduktan sonra derhal tedaviye başlanır.

Labirent İltihabı Tedavisi:
Bu hastalık belirtiler itibariyle korkutucu gelebilir ancak doğru tedaviyle tehlikeli olmaktan çıkar. Bakterilerin sebep olduğu bir labirent iltihabıysa, doktorunuzun vereceği uygun bir antibiyotikle tedaviye başlanır.  Hem bakteri, hemde bir virüsün sebep olduğu bir iltihaplanmaysa ek olarak başka ilaçlar verilebilir. Bunların haricinde şikayetleri azaltıcı bulantı önleyici ve sinirleri yatıştırıcı ilaç verilebilir.

Tedavi süresince 3-7 gün kadar yatak istirahati gerekir. Baş dönmesi 3-7 gün içinde geçer. Dengesizlik hissinin iyileşmesi ise 3-5 hafta, bazen de aylarca sürebilir. Özellikle ani hareketlerde dengesizlik kendini belli eder. Gelecekte hastalığın kendini tekrarlama riski vardır ancak bu çok nadir rastlanan bir durumdur.

Tedavi süresince bol ıstirahat ve bol sıvı tüketimi tavsiye edilir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Tuz tüketimi azaltılmalı; çay, kahve ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Labirent İltihabı Ne Kadar Ciddidir?
Kişiyi son derece rahatsız eden bu hastalık uygun tedaviyle iyileşme gösterir. Erken tanı ve tedaviyle hastalık tehlikeli olmaktan çıkar. Belirtiler kişinin çalışma hayatını ve günlük yaşamını büyük ölçüde etkiler. Özellikle uzun süren dengesizlik hissi nedeniyle araç kullanımı başta olmak üzere çok tehlikelidir Bazen hastalarda kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.