Kütle ve Ağırlık Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? Kısaca

Kütle Nedir Kısaca?
Bir cismi meydana getiren madde miktarına, madde yoğunluğuna kütle denir. Cismin kendisidir.

Örnekle anlatacak olursak; futbol topu, cep telefonu, masa, sandalye gibi evrende yer kaplayan tüm cisimlerin kütlesi vardır. Bu cisimler yerçekimsiz ortamda yani uzay boşluğunda olsaydı ağırlıkları sıfır olacaktı; ama kütleleri aynı kalacaktı. Bu örnekle kütleyle ağırlığın birbirinden farklı olduğunu göstermiş olduk.

Kütle ölçümünde kullanılan teraziler; eşit kollu terazi, el terazisi, mekanik terazi, elektronik terazi gibi aletler yardımıyla ölçülür.

Kütle ölçüm birimleri: mg, gr, kg, ton ve benzeri ölçüm birimleridir.

kutle-ve-agirlik-nedir

Ağırlık Nedir Kısaca?

Dünya veya herhangi bir gökcisminin, kütle sahibi cisimlere uyguladığı çekim kuvvetine ağırlık denir. Cismin yere doğru çekilme kuvvetidir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Örnekle anlatacak olursak; taş, sabun, topluiğne, bardak, araba, kedi, köpek, fil, insan dahil tüm cisimlerin ve canlıların evrende her zaman kütlesi vardır. Fakat uzay boşluğunda ağırlıkları yoktur. Ağırlığın olması için yerçekimine ihtiyaç vardır. Buda Dünya, Ay, Mars gibi gezegenlerin kendine doğru çekim etkisiyle olur.

Ağırlık ölçümünde kullanılan teraziler; el terazisi, mekanik terazi, elektronik terazi gibi dinamometreler yardımıyla ölçülür.

Ağırlık ölçüsünde kullanılan birimler; N (Newton), dyn (dynemeter) birimleridir.

Kütle ve Ağırlık Arasındaki Farklar:

 • Kütle bir cismi oluşturan maddenin kendisidir. Ağırlık ise kütle sahibi cisimlere uygulanan yer çekimi kuvvetinin büyüklüğüdür.
 • Kütle, gr, kg birimlerini içeren teraziler yardımıyla ölçülür, ağırlık ise N (Newton), dyn (dynemeter) ölçü birimini içeren teraziler ile ölçülür.
 • Kütle ölçüsü birimi mg, gr, kg gibi birimlerle gösterilir, ağırlık ölçüsü birimi N birimi ile gösterilir.
 • Cisimlerin kütlesi bulunduğu yere göre değişmezken, ağırlıkları bulunduğu yere göre değişiklik gösterir.
 • Kütle kendini hareket ettiremez, yavaşlatamaz veya durduramaz. Ağırlık ise cisimleri hızlandırabilir, yavaşlatabilir, durdurabilir.
 • Kütle yönsüz (skaler), ağırlık ise yönlü (vektörel) büyüklüktür.

Bu yazı bilgimanya.com’a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız. İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

3 comments to Kütle ve Ağırlık Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? Kısaca

 • deniz

  Kütle ve ağırlık nedir öğrendim farkları da yazdım teşekkür ederim :)

 • ahmet aygören

  Kütle değişmeyen madde miktarıdır. Fakat ağırlık değişir. Çünkü ağırlık yerçekimine bağlıdır. Örneğin dünyadaki ağırlığı 75 kg olan bir insanın ağırlığı 75.10= 750 Newtondur. fakat aynı kişinin ağırlığı ayda iken 75.2= 150 Newtondur. bu hesaplama yaklaşık değerlerdir. örnekte de görüldüğü gibi kütle dünyada da değişmiyor, fakat ağırlık dünyada ve ayda farklı, bu tamamen yerçekimine bağlı, yerçekimi beni ne kadar çekerse ben o kadar ağırım!

 • zeliha

  Valla kütle ve ağırlık arasındaki farklara o kadar siteden baktım hepsi karmakarışıktı hiçbir şey almadım buradan baktım hem anladım hemde performans ödevimi yaptım. Yapanlara çok teşekkürler.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.