Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma Dilekçesi Örneği

Kredi Kartı Aidatlarını Bankalardan Geri Almak – İstemek İçin Gerekli Dilekçe Örneği:

Yargıtay Banka Kredi Kartı Aidatlarının on yıl geriye dönük olarak tahsil edilebileceğini hükmetti.

Yargıtay’ın kredi kartı aidatlarının bankalardan on yıl geriye dönük olarak istenebileceğine yönelik kararı ile bu paraları almak isteyenler için kanuni o yol açıldı. Hukukçular tarafından Yargıtay kararının emsal teşkil edeceğini ve sonrasında açılacak kredi kartı ile ilgili davalarda yeni kararların buna göre verilebileceğini belirtiliyor.

Kredi Kartı Aidatlarının Geri Ödenmesi İçin Yapılması Gerekenler:

İlk olarak kredi kartı aidatını geri isteyeceğiniz bankanın genel müdürlüğüne aşağıdaki örneği verilen dilekçeyi kendinize göre düzenleyiniz. Bu dilekçeyi PTT’den “İadeli Taahhütlü” olarak bankanın genel müdürlüğüne gönderiniz. 15 gün sonra banka genel müdürlüğüne arayarak dilekçenizin durumunu öğreniniz. Banka geri ödemeyi kabul etmezse, bulunduğunuz yerdeki en yakın Kaymakamlıktaki “Tüketici Hakları Hakem Heyetine” giderek yardım isteyebilirsiniz.

Dikkat: Gerekli olan dilekçe örneği ve Yargıtay Ek kararı aşağıda verilmiştir.

………………………. BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE…

Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi hakkında.
Bankanızın …………………………….. numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanız tarafından istenen kredi kartı aidatını ödemekteyim.

Ancak, tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da “Kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”

Ayrıca, bu konuda Yargıtay 13. Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 Md ve HGK 2012/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.

Bu çerçeve ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren listenin tarafıma verilmesini,

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,

aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara baş vuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,

Ek: Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararı.

…/…/2012

Adres:

Adı, Soyadı:

İMZA:

Aşağıdaki iki belgenin çıktısını bilgisayardan alınız ve gerekli alanları doldurup bankanıza gönderiniz.

Önemli Not: Aşağıdaki ek Yargıtay kararını dilekçenize eklemeyi unutmayınız.

Kart Aidatını Geri Almak İle İlgili Video Haber:

12 comments to Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma Dilekçesi Örneği

 • öztürk alkan

  Arkadaş ben ptt halk zirat iş bakası bara yatırıyor ama beden aidat kesintisi alıyorlar ben yardı edin.

 • Sevgül yeğin

  Merhaba ben 2 yıl önce kredi kartımı iptal ettirmiştim buna rağmen bana geçen ay iki kere kart aidatı olarak hesap özeti gönderildi internet,telefon ve bankaya gitmeme rağmen iptal edilmedi bunu ödemek zorunda mıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim…

 • Oğuzhan

  Dilekçeyi zarfın içine koyun iadeli tahütlü atacaksınız ben attım 15 gün sonra aradılar bu yıllık kart aida tı almıyoruz dediler ama geçmişte olan 270 tllik bir kart aida tı aldılar şimdi pazertesi tüketici hakem heyetine gidip işlemlerin devamı yapacağım saygılar.

 • ali ihsan

  Bu yıl kart aidatı alınmıyordu banka benden 50 TL kesti nasıl geri alabilirim neler gerekli lütfen biri açıklasın teşekkürler.

 • cebrail

  Benim çeşitli bankalardan kredi kartım vardı. Ama hepsini 1 sene önce iptal ettirdim kredi kartlarınıda yaktım. Kredi kartının numarasını ve kaç yıl kullandımı ne kadar kesildini nerden öğrenicem cevaplarsanız sevinirim saygılar.

 • Musa Vural

  Arkadaşlar bu dert herkes de var ama kimi aldım diyor kimi alamadım diyor ne yapmalıyız bu konuyu buraya açan uzman arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Birde kafama takılan diyorsunuz ki; “PTT’den İadeli Taahhütlü gönderin” tamam bu şekilde gönderelim fakat bunu bir zarfın içindemi yoksa açık mı göndermeliyiz ? Adamlar benim gönderdiğim kağıdı yırtar atarlarsa yada onun yerine uyduruk bi kağıt yazıp koyarlarsa ben içinde imzalı dilekçem olduğunu nasıl ispatlayabilirim ?? Lütefn bilgisi olan yada başarıya ulaşmış biri çıksın ve adım adım en ince detayına kadar anlatsın. Yapı kredi bankası 75 TL aidat aldı bu yıl benden ve bana 3 ayda 1050 TL harcama yaparsam iptal edeceklerini söylediler bende yapamam dedim ve iptal ettirdim kartı. Saygılarımla…

 • Hasan Hüseyin AYAZ

  Kredi dosya masrafı ve kredi kartı aidatlarımı geri alabilmem için (başvurduğum bankaların hepsinden olumsuz cevap geldi, yaklaşık 10 banka)toplu belge temininde yardımcı olacak avukatlık veya hukuk bürolarının acilen ulaşmalarını arz ederim.

  • serkan altun

   Hasan Hüseyin Ayaz bey bende de yaklaşık 10 bankaya ait kredi kartı mevcut bende başvuru talebinde bulunacağım sizin çabalarınız sonucu olumlu birşey var mı öğrenmek isterim.

 • cihan

  Merhaba; ben kendim dilikçe yazısıni A4 kağıdına geçirerek bankaya faksladım. Umarım uğraşmadan hakkımızı almış oluruz bol şanslar…

 • mustafa

  Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 • M.Sadullah SAĞLAM

  Mahkeme kararı doğru okunamıyor. Bu kararı nereden nasıl temin edebilirim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.