Kredi Dosya Masrafı İadesi Geri Alma Dilekçe Örneği

Bankadan çekilen ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi vb. kredi türlerinden alınan haksız dosya masrafı, ekspertiz masrafı, keşif masrafı ve belgelendirilemeyen masraflar yasa gereği 10 yıl geriye dönük olarak bankadan geri alınabilecek.

Dosya Masrafını Geri Almak İçin Ne Yapmalıyım?

 • Dosya masrafını geri alabilmek için krediyi çektiğiniz banka şubesinin müdürlüğüne aşağıda verilen dilekçeyi doldurarak PTT ile “İadeli Taahhütlü” postalamak gerekiyor.
 • 2 hafta kadar bekleyip banka şubesini arayarak dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını öğrenin.
 • Banka ödemeye yanaşmazsa Kaymakamlık binalarında bulunan “Tüketici Hakem Heyetlerine” giderek yardım isteyiniz.
 • Eğer alacağınız 1061 TL’nin üzerindeki ise “Tüketici Hakem Heyetlerine” değil, “Tüketici Mahkemeler’ne” başvurmak gerekiyor.
 • Mahkeme başvurusu yapıldıktan sonra genellikle 1-3 ay arasında sonuç alınmaktadır.
 • Mahkeme sonucuna itiraz etmek isteyen tarafların 15 günlük yasal süreleri bulunmaktadır.

Aşağıdaki belgenin üzerine tıklayınız, açılan sayfadan tekrar tıkladığınızda dilekçeyi gerçek boyutuyla görebilirsiniz. Yazıcınızdan çıkartıp, gerekli boşlukları doldurarak dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

90 comments to Kredi Dosya Masrafı İadesi Geri Alma Dilekçe Örneği

 • Yade

  Arkadaşlar bu dosya masrafları ile ilgili size bir avukat önerebilirim güvenebilirsiniz yani. ben 8 farklı bankadan kredi çekmiştim. 5 6 ay arasında tüm masraflarımın bana ödemesi yapıldı. Ayrıca vekalet ücreti de ödemedim. Sizin için adını numarasını vermek isterim. Av. Hasan ÖNEN 0553 204 02 54 – av.hasanonen@gmail.com

 • Yade

  Ben de konuyu yakınlarımdan duydum ve işi bilen hiç masraf almadan konuyu takip eden bir avukata devrettim konuyu. 5 ay içinde 8 farklı bankadan çekilen kredilerim için ödediğim dosya masraflarımın iadesini sağladı. karşılığında benden de hiç para almadı. o avukatlık ücretini davaları kazanınca bankalardan alıyormuş. kesinlikle tavsiye ederim avukat hasan önen 05532040254, av.hasanonen@gmail.com

 • ercan sönmez

  Bende ayrı ayrı bankalardan konut kredisi çekmiştim dosya masraflarım 3000 TL üzerinde olduğu için dava açmam gerekiyordu. bu konuda av. ahmet erpek saolsun yardımcı oldu dava actık ve 3 ay içersinde sonuçlandı isterseniz sizlere de detaylı bilgi için telefonunu verebilirim yardımcı olsun : 0212 3076039 http : /www. avukat ahmeterpek . com buradan da bilgi alabilirsiniz.

 • ayşe

  Ben masraf iadesini avukatım aracılığıyla aldım. Bankaların almış olduğu bu haksız kazancın alınması için girişimlerde bulunun. Avukatımın bürosunun numarası 02125094942 isterseniz arayıp bilgi alabilirsiniz.

 • meliha kalyoncu

  Bende bu konularla ilgili dilekçeleri yollamak istiyorum ama olumlu yanıt alan yani paralarının iadesini alan arkadaşlar oldu mu aydınlatırsanız çok sevinirim.

 • orhan

  2 bankadan kredi cektmistim dosya masrafları almıslardı halen kredi borclarımı ödemekteyim ben bu sekilde basvursam bi sonuc alabilirmiyim bankaların vermis oldugu dökümanlar elimde duruyor yoksa kredi cektigim bankaya gidip ayrı bi dökümnmı almam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • arzu genç

  Eşim yurtdışında vekaletim var dosya masrafını alabilirmiyim, son başvuru nezaman teşekurler.

 • Tanzer

  Yukarıda sorulmuş ancak cevaplanamamış sanırım. Kredi kefalet kooperatifinden esnaf kredisi çektim. Halk Bankası da kredi kullandırdı. İnanılmaz kesintiler var benim durumumdakiler de bu durumdan faydalanabiliyor mu? Teşekkür ederim.

 • samet güneş

  Merhaba, 2009 tarihinde bankadan 25.000 TL konut kredisi kullanmıştım ve benden 1.500 TL dosya masrafı kestiler ve bu parayı nasıl geri alabilirim.

 • Elif Akgün

  Merhaba,

  Kredi kullandığım bankadan dosya masrafına ilişkin dekontu istedim ve 25 TL karşılığında bu dekontu verebileceğini belirtti. Ancak bir dekont için bu ödemeyi yapmak istemiyorum. Elimde kredi geri ödeme planı var ve üzerinde dosya masrafının 1.400 TL olduğunu görüyorum. Banka şubesine başvurmak için bu ödeme planıyla başvurmak yeterli midir.

  İyi Çalışmalar,
  Elif Akgün

 • abdullah barut

  Ben 10 yıldan buyana 5 bankadan kredi çekmişim çekmiş olduğum krediler adı altında benden dosya masrafları alınmıştır. Bunların bana geri iadesi için lütfen yardım edin. Saygılarımla… Abdullah Barut.

  • serkanakburu

   ************* no’lu numaradan bana ulaşırsanız yardımcı olabilirim. Avukatım.

 • İsmail Demir

  Kredi dosya ücreti adı altında tarafımdan alınan 700 ve 1000 TL için tüketici hakları lehime karar verdi. 3 ay geçti Garanti Bankası ödeme yapmıyor. 444 0 338 -Haklı müşteri hattını aradım cevap veremiyorlar… Tüketici hakları ödeme yapmazlarda icraya gidin diyor…

  İcra aşaması nasıl olacak? Bankanın ödeme yapmayacağı kesin gibi.

  • İsmail Demir

   Ayrıca, icra takibi için illa ki avukat mı lazım?
   Biz verebilir miyiz dilekçeyi, eğer öyleyse dilekçe örneğini nasıl bulabilirim?

 • ceren

  29 Haziran 2012 tarihinde sıfır otomobil için, galeri yardımıyla kredi çektim. 3 aydır kredimi ödedim. Dosya masrafı adı altında 500 TL benden banka para aldı… Sonuç olarak sizin de bilginizle başvurduğumda dosya masrafını geri alabilecek miyim? Red kağıdı geliyor demişler… Peki bu dosya masrafının geri alınma kıstası nedir ki? İyi günler.

 • bahadir

  Denizbanktan 105 TL’lik dosya masrafı h.h.b. tarafından tarafımıza ödenmesi kararı çıktı. Banka karşı dava açtı, mahkeme kararı durdurdu. Cevap olarak yasanın işlemesini istiyoruz dedik. Banka kazanmaması için ne yapmalıyız? Acil yardım! 105 TL için 1500 TL ödemeyelim.

 • hakan

  Son on yıl içinde babam kredi çekmişti dökümanları var elimizde babam vefat etti veraset ile başvursak kabul olur mu acaba?

 • mustafa kaya

  Şekerbank’tan esnaf kredisi çektim evimi ipotek edip exper parası ve dosya masrafı verdim bankaya müracaat edince ticari çekilen kredilerin dosya masrafı geri ödenmiyormuş diye beni geri çevirdiler öyle bir şey var mı bana yalan mı söylediler aydınlatırsanız sevinirim.

 • Mürteza ALTIN

  Bir bankadan duyduğum bir duyuma göre bu konudan dolayı hak sahiblerine ücretler, ödendikten sonra banka karşı dava acıyormuş, mahkeme masrafları ile verilen ücreti geri almak için. Tüketici hakları bu açılan mahkeme için yalnızsınız diye bir ibare kulanıyormuş bununla ilgili bilgisi olan varmıdır. Yardımcı olur musunuz?

  • Abdulkadir Aslan

   Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. Açtıkları dava itiraz davasıdır. Eğer bir avukat ile kendinizi savunur iseniz davayı kesin kazanırsınız. Hatta avukatlar tarafından bu tür davalara sizden herhangi bir ücret talep etmeden de bakılabiliyor.

 • pembepanter

  Dikkat!
  Arkadaşlar, bankadan döküm isterseniz ücret ödüyorsunuz, ekstre dökümünü e-posta adresinize gönderilmesini talep ederseniz BEDAVA. Bilgi verme konusunda banka sıkıntı çıkarırsa Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’ndan yararlanabilirsiniz.

 • Orhan Bilgili

  2008 yılında bankadan konut kredisi kullandım.
  Kullanmıs olduğum konut kredisi için ödemiş olduğum dosya masraflarını ve daha sonra düşen faizler sonucu yapmış olduğum 2 kere yapılandırma sonucu kesilen ücretlerin hepsini aynı anda geri alabilir miyim?
  Yapılandırma + dosya masrafı = 1500+900+1000 =3400 TL gibi bir rakam.

  Bana bu konu ile ilgili mail atabilirmisiniz?
  trinkonb@hotmail.com

 • meral

  Arkadaşlar çekilen kredinin tarihi ve tutarı önemli değil. Bankalar zaten bu bilgiye ulaşabiliyorlar. Ben bir bankadan istedim bana döküman halinde verdiler. Birde red mektubu verdiler. Bunlarla birlikte başvuru yapıcam.

 • EREN İBİŞ

  Bana verilen evrakların içinde makbuz yoktu ne yapmam gerekir.

 • hakan

  Arkadaşlar yanılmayın banka red kağıdı gönderiyor tüketici derneğine gittim müdür haklı bulunursan alırsın haksız bulunursanda senden 1500 lira mahkeme masrafı istenir diyor ama korkmadan üstüne gidicem.

  • Av.Abdulkadir Aslan

   Eğer komisyon, dosya masrafı, yapılandırma ücreti, erken ödeme komisyonu vb. konularda tüketici hakem heyetine baş vuruyorsan korkmana gerek yok. Banka hakem heyeti kararına itiraz etse bile hele ki itiraz davasında bir avukat tarafından da temsil ediliyorsan davayı kesin kazanırsın.

   İade edilmeyen bazı kalemler vardır. Bunlarında istenmesi durumunda tüketici hakem heyetinin kararından sonra banka bu karara tüketici mahkemesinde itiraz davası açar. Bu sebeple işin en başından tüketici hakem heyetine başvurmadan bir avukattan hukuki yardım alsanız hem davayı kazanmanız kesin olur hemde karşı tarafa masraf ödememiş olursunuz.

 • ayhan dursun

  Çeşitli bankalardan bir kaç kez kredi aldım. Dosya masrafıda aldılar ama erken kapattım (en az 7500 TL erken kapattım) yinede dosya masrafını talep edebilir miyim?

  • Mustafa

   Borcunuzu ödemiş olmanız alacak haklarınızı engellemez. Sonuçta ortada yasal olmadığı halde alınan bir masraf var. 10 yıl geriye dönük olarak dosya masrafı, expertiz masrafı, extre masrafı adı altında alınan tüm meblağların geri iadesini isteyebilirsiniz.

 • Salih

  Bankalar öyle diyor kardeş. Amaçları milleti sindirmek. Bir kişiyi bile caydırırsak kâr diyorlar. Müdürlerinin müdürleri öyle demiştir.

  Sen banka şubene gidip kredi çekimiyle ilgili hesap özeti iste. 20-50 TL arasında işlem ücreti çıkartabilirler. Hiç çekinme ver parayı, makbuzunu da al. Çünkü o parayı bankadan geri alacaksın.

  Sonra yukarıdaki dilekçeyi doldur ayrıca extre ücreti için ödediğin rakamı da dilekçeye belirtip onuda talep et. Sonra ptt yoluyla bankaya gönder. Büyük ihtimalle dilekçe ellerine ulaştıktan sonra ödeyeceklerdir.

  Ödemezlerse Tüketici Hakları Hakem Heyetine git sana yardımcı olacaklardır. Parayı %99 alırsın. Çünkü kararı tüketici hakları hakem heyeti veriyor.

  Eğer isteyeceğin rakam 1061 TL üzerindeyse Tüketici mahkemelerine gitmem gerekiyor.

 • yasin manav

  Bende 1 yıl once konut kredisi çekmiştim yalnız kesilen dosya exper v.s masrafları tam olarak hatırlamıyorum acaba tam olarak nasıl ögrenebilirim ve yasal olarak nasıl bir işlem gerçekleştirebilirim.

  İlginiz ve alakanızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa

   Bankadan talep edebilirsiniz. Bu işlem için extre ücreti alabilirler. Daha sonra bu ücreti yukarıdaki dilekçe örneğine bir madde ekleyerek talep edebilirsiniz.

 • yavuz

  Banka görevlisi bana daha kimseye ödeme yapmadık diye kendinden emin bir şekilde ifade etti. Sözleşmemi istedim dilekçe için verdiği sözleşme örneğinde tarih bile yok. Dilekçemi neye göre yazıcam… Ne krediyi aldığım tarihi nede masraflarını hatırlıyorum?

 • Satılmış

  Ben 3 tane farklı bankalardan konut kredisi aldım. Fakat, banka sözleşmede imzanız var, diyerek dosya masrafını vermiyor. Ne yapmam lazım. Teşekkür ederim. Cevaplarsanız.

  • Mustafa

   Dilekçeleri doldurup kredileri aldığınız banka şubelerine gönderin. Gelecek cevabı bekleyin. Yine de ödemeye yanaşmazlarsa her banka alacağınız için 1061 TL’yi geçmiyorsa tüketici hakları hakem heyetine gidiniz. Yardımcı olacaklardır.

 • mesut bıyıklı

  Ben 36 kredi kartı yapılandırması için kredi kullandım dosya masrafı kesildi yanlız makbuzları bulamıyorum tekrar bankadan makbuz alabiliyor muyum şimdiden teşekkür ederim.

 • ömer

  Ben tüketici hakem heyetinden karar aldım ama banka yinede bana ödeme yapmayacaklarını bildirdirdi şimdi ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

  • Mustafa

   Kararın sizin lehinize sonuçlanması çok önemli. Bu kararla birlikte tüketici mahkemelerine gidip dava açınız.

   • İsmail Demir

    Aynı durum bende de var. Banka ödeme yapmıyor… Dava açsak ne olacak ki? İlla ki hacze mi gidicez?

 • Ahmet

  Mustafa bey ben 3 sene önce çektiğim kredinin tarihini hatırlamıyorum ve ne kadar kesildiğini bilmiyorum. Bana yardım edebilir misiniz…

 • mehtap görmüş

  Merhaba.
  Çekmiş olduğumuz kredilerin banka masraflarının geri ödenmesi için bankaya muracat edildiğinde. Bankanın daha sonra o kişiye dava açma hakkı var diye duydum bir banka yetkilisinden. Gerekçesi de kredi alınırken tarafımıza imzaltılan kredi sözleşmesindeki bir madde gereği. Bu doğru mudur. Böyle bir durumda ne yapabiliriz.

  Teşekkürler.

 • yunus emre

  Ben esnaf sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatipinden kredi çektim parayı Halk Bankasından çktim kesilen masraf yani dosya masrafıda belgede kayıtlı. Ben esnaf olduğum için bu krediden yararlandım. Esnaf sanatkarlar krediside Halk Bankla iş birli yaptığım için bende bu dosya masrafını alabilecek miyim?

 • HASAN

  İyi günler. Bankalar talep ettiğimiz gerekli evrakları vermek için bir takım ücretler istiyor. Bunun için ne yapabiliriz. Teşekkürler.

  • Recep gündüz

   Bende de Finansbank her yıl için 25 TL gibi bir fahiş rakam istedi ama hakem heyetinin bu ücretleride geri aldırılacağını duydum! Aslını tam bilmiyorum.

 • nihat

  Çeşitli tarihlerde çeşitli bankalardan tüketci kredisi aldım ancak tarihlerini ve kesintilerini net olarak bilmiyorum ne yapmalıyım?

 • hüseyin

  On yıl içinde defalarca kredi kullandım ve dosya masrafı ödedim ama bunu banka kayıtlarından çıkarabilecek miyiz?

  • nedim çalışkan

   Kimliğinle bankaya başvurduğunda çektiğin tüm krediler görünecektir tabi dosya masrafları da kredinin içinde olduğundan onlarda görünecektir senin yapacağın makbuzları istemek.

 • zafer

  Çekmiş olduğum konut kredisi var şu anda daha ödüyorum 10 senelik 1. yılındayım bundaki dosya masrafını ve daha önceki çekilmiş tüketici kredilerindeki dosya masrafını alabiliyor muyum?

  • nedim çalışkan

   Geriye dönük olarak 10 yıl yani 2003 den bu yana çekilen anılan isimlerdeki kredilerin dosya masrafı geri alınabilecek.

 • selda

  Mustafa Bey 1.000,00 TL altında olan dosya masrafları alabilme hakkına sahip miyiz? Bankalar küçük tutarlı olan dosya masraflarını ödemeya yanaşmazlarsa yapabileceğimiz başka bir yol var mıdır.

 • selda

  Mustafa Bey ;
  Dosya masrafı 400,00 TL bir bankada 600,00 TL’si diğer bankalarda olan gerçek ve tüzel kişilerin bu parayı alabilme hakları var mıdır. Banka 1.000,00 TL altındaki tutarları ile ilgilenmezse bizim yapabiliceğimiz başka bir yol varmıdır.

 • Figen

  Merhaba, birkaç sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim.
  Öncelikle geriye dönük ne kadar bir süreyi kapsıyor? Bir de dilekçe de “ekte sunduğum makbuz” ibaresi var, maalesef makbuzlarını saklamadığımız krediler var onlar için başvuruda bulunamayacak mıyız?

 • durmuş

  Bankalar bize müşteri numarası, tarihler, vade ve kesilen tutarların bilgisini veriyor mu? Teşekkürler.

 • yunusus

  Erken ödeme komisyonu olarak %2 oranda kesilen paralar geri alınabiliyor mu?

  • Mustafa

   Evet alınabiliyor. Bununla ilgili tüketici mahkemelerinde kazanılmış bir çok daha var.

 • yılmaz gür

  İadeli taahütlü dilekçeyi krediyi çektiğimiz şubeye mi yoksa o bankanın genel müdürlüğüne mi yolluyoruz. Ben şubeye yollamıştım ya inşallah yanlış yapmamışımdır.

  • Mustafa

   Şu veya genel müdürlük fark etmez. Ancak krediyi çektiğiniz şubeye başvuru yapmak daha avantajlıdır.

 • büşra

  Merhaba; dosya masrafı iadesi sadece bireysel kredi kullananlar için mi? Şirket olarak başvurmak mümkün müdür?

  • Mustafa

   Gerçek ve tüzel kişilik ayrımı yoktur. Şirket olarak da başvurabilirsiniz.

 • mehmet illi

  Babam bir yıl önce vefat etti babamın çektiği kredi masraflarını annem alabilir mi?

  • Mustafa

   Tabi ki alabilirsiniz. Haklar miras yoluyla babadan anneye geçer.

 • fatih

  Peki bunları yaptıktan sonra banka karşı dava açıp kazanma şansı var mı sonra da bütün dava masraflarını bizden kesme durumu olabilir mi?

  • Mustafa

   Önce dilekçe göndererek hakkınızı talep ediniz. Banka büyük ihtimalle mahkemelik olmaktansa ödeme yapmaya yanaşacaktır. Eğer ödemekte direniyorsa ve alacağınız tutar 1061 TL’nin altındaysa Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne gidiniz. 1061 TL’nin üzerindeyse tüketici hakları mahkemesine başvurunuz.

   Bu yönde alınmış Yargıtar kararı ile kazanma şansınız çok çok yüksektir. Ancak az da olsa kaybetme şansınız var.

 • ihsan

  Benim 4 adet kredi dosya masrafım 1200 TL çıktı bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  • Mustafa

   Önce yukarıdaki dilekçeyi doldurup ilgili banka şubesine gönderiniz. Bankadan gelecek cevabı bekleyin.

   Banka ödemekten kaçınıyorsa…

   Eğer kredileri farklı bankalardan çektiyseniz her banka için 1061 TL’yi geçmeyen alacaklarınız için Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne gidebilirsiniz.

   Eğer kredileri aynı bankadan çektiyseniz ve 1061 TL’nin üzerinde bir alacağınız varsa, tüketici mahkemelerine gitmekten başka çareniz yoktur.

 • smra

  Peki dosya masrafa 300 TL ise nereye dilekçe yazmam gerekiyor.

  • Mustafa

   Dilekçeler yalnızca banka şubesine veya genel müdürlüğüne yazılır. Banka ödemekten kaçınırsa Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne gidebilirsiniz.

 • ali

  Aynı bankadan 3 sefer ayrı ayrı kredi çektim ve dilekçede istenilen bilgiler elimde yok. Faiz oranı. Tarih gibi. Bunlara nasıl ulaşabilirim?

  • Mustafa

   İlgili bankanın herhangi bir şubesine giderek bireysel müşteri hizmetleri görevlisinden öğrenebilirsiniz.

 • sedat AKSEL

  Merhaba ben eskiden almış olduğum kredinin alınış tarihini ve hesap no sunu unuttum bu bilgileri nasıl elde edebilirim.

  • Mustafa

   İlgili bankanın herhangi bir banka şubesine kimliğinizle giderek, bireysel müşteri hizmetleri görevlisinden bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

 • filiz

  Kredimi 6 yıl önce çektim. Ödemesi 3 yıl önce bitti. Elimde döküman yok. Yinede iade talebinde bulunabilir miyim? Bankalar döküman için ayrıca 30-40 lira masraf talep ediyormuş? Birde bu dosya masrafına ekspertiz ücretide dahil mi?

  • turgut

   Geriye dönük olarak 10 yıl önce kullandığınız tüm krediler ve kesilen tüm masraflar için dilekçe ile müracaat edebilirsiniz ben bugün yazdım tüm bankalara kolay gelsin.

 • Hakan TEKİN

  Merhabalar, Son 10 yıl içerisinde gerek ben gerekse eşim değişik bankalardan değişik miktarlarda tüketici kredileri çektik. Posta yolu ile şehir dışındaki bankalardan bu tarihe kadar kullandığım tüketici kredilerini ve kredi alırken bizden tahsil ettikleri dosya masrafı ücretlerini dilekçe yazarak öğrenebilir miyiz? Bununla ilgili bir dilekçe örneği paylaşırsanız sevinirim. Tek tek tüm bankalardan bu bilgileri isteyip sonrada ödediğimiz dosya masraflarının tarafımıza iade edilmesini isteyeceğiz sanırım. Teşekkürler.

 • Süleyman

  Dosya masraflarına ekspertiz ücreti dahilmidir, değil midir?

 • hacihasan basaran

  Eğer banka tarafından benden kesilen dosya masraflaeı 1061 TL altında bir rakamsa yinede başvurabilir miyim? Teşekkürler.

 • murat

  Ben bağlı bulunduğum bankadan değilde başka ildeki bankadan krediyi çektim acaba bağlı bulunduğum bankaya mı bu dilekçeyi yollamam lazım yoksa krediyi çektiğim başka ile mi?

  • Mustafa

   Krediyi hangi bankanın şubesinden çektiyseniz o bankaya şubesi müdürlüğüne göndermeniz gerekmektedir. Zaten müraacat PTT yoluyla olacağından kolay olacaktır.

 • can

  Temmuz / 2012 ayında çekilen kredinin 1061 TL’den fazla olan kredi komisyonu ve ekspertiz masrafları adı altında alınan tutarlar için mahkemeye dava açmadan Tüketici Hakem Heyetlerine giderek sadece 1061 TL kısmı için iadesinin yapılması istenebilir mi?

  • Mustafa

   Önce bankanıza dilekçenizi gönderin. Banka ödemeye yanaşmazsa, tüm alacak haklarınız için müracaat edebilirsiniz. 1061 TL’nin üzerindeyse Tüketici Mahkemelerine gitmenizden başka çare yok. Banka mahkemelik olmaktansa ödemeyi tercih edebilir.

 • rana

  Peki bu işlem kaç sene öncesine dönük? Kapanan devrolan bankalar ne olacak? Teşekkürler.

  • Mustafa

   10 yıl geriye dönük olarak istenebilmekte. Kapanan bankalar için talepte bulunmak oldukça karışık. Devrolan banka için devralan bankanın genel müdürlüğüne dilekçenizi gönderebilirsiniz.

 • samet

  Ben aynı bankadan 3 adet kredi çektim bunların her biri için dilekçe yazmam mı gerekiyor ve bu kesilen dosya masrafının makbuzu benim elimde yok bu sorun olabilir mi?

  • Mustafa

   Aynı bankanın aynı şubesinden çektiyseniz 3 dilekçeyi tek zarfa koyarak banka şubenize gönderebilirsiniz.

   Eğer farklı şubelerden çektiyseniz her birini ilgili banka şubesine göndermeniz gerekmekte.

 • murat

  Ben dosya masraflarının iadesini istediğime dair dilekçe gönderdiğimde, banka da benden çekmiş olduğum kredinin iadesi isteyebilir mi?

  • Mustafa

   Bankalara kanuna aykırı şeyler de isteyebilirler. Yasal olarak isteyemezler. Eğer istemişlerse dosya masrafını ödemekten kaçınıyorlar demektir. Kaymakamlıklardaki Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne gidiniz yardımcı olacaklardır.

 • taylan

  Yani sormak istediğim banka ödemelerimi etkiler mi?

  • Mustafa

   Banka kredi ödemeleriniz uzun yıllar devam edebilir, bu engel değil. Dosya masrafının geri iadesini isteme hakkınız var.

 • taylan

  Merhaba ;

  Banka ödemelerim devam ediyor yinede dosya masraflarını iade talep edebilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

 • ahmet söğüt

  Bankadan almış olduğum krediye ve ödediğim dosya masrafına ait herhangi belge elimde yok. Yine de başvursam başvurum dikkate alınır mı?

  • Mustafa

   Krediyi aldığınız şubeden bir kopyasını talep edebilirsiniz. Vermek zorundalar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.