Kostokondrit Belirtileri ve Tedavisi? Tietze Sendromu

Kostokondrit Nedir? (Tietze Sendromu)
Kaburga kıkırdaklarından meydana gelen bir iltihaplanma sonucu gelişen hastalığına kostokondrit denir. Kostokondrit kelimesi Latincedeki costa (kaburga) ve Yunancadaki chondros (kıkırdak) sözcüklerinden gelmektedir. Bu hastalık tietze sendromu olarak da bilinir.

Kostokondrit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
Hastalık kaburga kıkırdaklarında ihtihap oluşması sonucu gelişir. Hastalığın genellikle solunum yolu enfeksiyonu, öksürük ve ağır egzersiz sonrası oluştuğu görülmüştür. Hastalığın nedeni göğüs kafesine gelen bir darbe olabilir ancak çoğu kez hastalığın nedeni bilinememektedir.

Kostokondrit Belirtileri Tietze Sendromu

Kostokondrit Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kafesinde, kaburgaların birleştiği yerde hastayı rahatsız eden hassasiyet, kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşabilir. Kaburganın hareketi sırasında veya ağrılı bölgenin üzerine basınç uygulandığında ağrının şiddeti artabilir. Ağrı keskin, batıcı karakterdedir ve derin nefes almakla artar. Birkaç saniye-dakika sürebilir

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
  • Göğüs kafesinde, özellikle ön tarafında ağrı
  • Nefes alırken ağrıda artış
  • Hassasiyet
  • Kızarıklık
  • Şişlik

Teşhis
Hastalığın teşhisi basit bir muayeneyle konulabilmektedir ancak herhangi bir kalp veya akciğer rahatsızlığının olup almadığına bakılması için EKG ve akciğer filmine gerek duyulabilir.

Kostokondrit Tedavisi

Hastalık bir süre dinlenmeyle kendiliğinden geçebilmektedir. Bu süre içerisinde göğüs kafesinin hareketine neden olan egzersizlerden mümkün olduğunca kaçınmak hastalığın iyileşmesini yardımcı olacaktır. Aspirin veya diğer antienflamatuar ilaçlar tedaviye yardımcı olabilir. Hekim gerek görürse şikayetin olduğu bölgeye kortizon gibi steroid ilaç enjekte edebilir.

İyileşme görülmezse iltihaplanmayı temizleyici ameliyat gerekebilir.

Soru – Cevap:

Kostokondrit Ne Kadar Ciddidir?
Hastalık genellikle ağrıya neden olur ve hayati bir tehlike yaratmaz. Ancak bu ağrının altında bazen kalp ve çeşitli ciddi akciğer rahatsızlıkları gizli olabilir. Kapsamlı bir muayeneden geçmek gereklidir.

Kostokondrit ne kadar sürede geçer?
Hastalık şikayetlerinin geçmesi haftalarca, hatta aylarca sürebilir. İlaç desteği, istirahat ve bazı fiziksel aktivite kısıtlamaları bu sürecin daha çabuk atlatılmasını sağlayacaktır.

Kostokondrit veya Tietze sendromu için hangi doktora gidilmelidir?
Bu hastalık için göğüs hastalıkları veya genel cerrahi doktorlarına muayene olabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.