Kiropraksi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sinirlere eski işlevlerini yeniden kazandırmak amacıyla omurga, eklemler ve kas dokusuna elle uygulanan tedavi yöntemine kiropraksi denir. Kiropraksi ya da kiroprokti uzmanları ilaçlardan ya da cerrahi yöntemlerden değil, çoğunlukla fizik tedavisi tekniklerinden yararlanırlar; ayrıca, egzersizle, beslenme rejimiyle ilgili önerilerde bulunurlar.

Omurgaya elle tedavi uygulamanını sağlığın korunmasına yarayabileceği kuramını geliştiren Iowalı (ABD) bakkal Daniel David Palmer tarafından başlatılan kiropraksinin dayandığı kuramlardan biri, bedenin doku direncinin azaldığı durumlarda hastalığa duyarlı duruma geldiğidir. Bu kurama göre tam olmayan bir omur çıkığı belirli bir siniri ezer; bu da sağlıklı dokunun işlevinin engellenmesine yol açar. Sinir ileti yolu zarara uğrarsa, beyin, beden dokusunun etkinliklerini düzenleyemez, böylece doku, hastalığa duyarlı duruma gelir. Kiropraksi uzmanı, omuru yerine eliyle yerleştirerek, sinir akılarının doğru biçimde akmasına olanak sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kiropraksinin özellikle bel ağrılarının tedavisinde etkili olmasına karşılık, gerçek omur yer değiştirmeleri, disk iltihapları, omur romatizması, kemik iltihapları, omurga ve omurilik urları gibi durumlarda tehlikeli olduğu anlaşılmıştır. Bu yüzden, kiropraksi uygulamasına, ancak titiz bir röntgen incelemesinden sonra hekim onayıyla başvurmak gerekir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.