Kibrit Çakmak ve İlk İnsanların Ateşi Yakma Yöntemi

Günümüzde ateşi yakmak için kibrit ya da çakmak gibi aletler kullanırız. Bu araçların yanma yöntemini ve ilk insanların ateşi nasıl yakmış olabileceklerinin araştırması.

Kibrit ve Kutu

Kibrit ve yanma yöntemi:
Çok ince bir ağaç parçasının ucuna yerleştirilen yanabilen kimyasal karışım, kutu üzerindeki pürüzlü veya tırtıklı yüzeye sürtüldüğünde kıvılcım ortaya çıkar. Kibritin yanmasını sağlayan kıvılcım, sürtünme kuvveti sayesinde oluşur. Kıvılcım kimyasal karışımın yanmasını, daha sonrada ince ağaç parçasının yanmasını sağlar. Kibritin yanabilmesi için sürtünme kuvvetinin sağladığı ısı enerjisine ihtiyacı vardır.

Çakmak Ateşi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Çakmak ve yanma yöntemi:
Plastik veya metal bir tüp içine konulan yanıcı gaz, çakmaktan çıkan kıvılcım sayesinde ateş alarak yanmaya başlar. Çakmak üzerindeki yuvarlak tırtıklı metal, altındaki çakmak taşına sürtünerek kıvılcımlara sebep olur. Kıvılcımlar yanıcı gazla temas eder ve çakmağın yanmasını sağlar. Çakmağın yanabilmesi için sürtünme kuvvetinin sağladığı ısı enerjisine ihtiyacı vardır.

İlk İnsanların Ateşi

İlk insanların ateşi yakışı:
İlk insanların ateş yakmayı ne zaman keşfettikleri bilinmiyor, ama ilk ateşi nasıl yaktıkları biliniyor. ilk insanlar taş, tahta vb. cisimleri birbirlerini sürttüklerinde cisimlerinde yavaş yavaş ısındıklarını keşfettiler. Sonraları kuru ağaç dalını, kuru bir ağaç parçasının üzerine sürttüklerinde ağacın çok fazla ısınıp dumanlar çıkartığını keşfettiler. Sürtünme sırasında dumanlar çıkmaya başladığında üzerine kurumuş ot parçaları atarak ilk ateşi yakmayı buldular.

Yukarıdaki üç yöntemde de sürtünme kuvvetinin neden olduğu ısı enerjisinden yararlanılır. Sürtünme kuvveti olmasaydı bu araçların yanması sağlanamazdı.

Yazar: Tolga Yılmaz

1 comment to Kibrit Çakmak ve İlk İnsanların Ateşi Yakma Yöntemi

  • emircan

    Çok güzel bir site ben çok seviyorum çok teşekkürler.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.