Dikkat KGS Kalkıyor Yerine HGS Geliyor

HGS Geçiş Sistemi

17 Eylül 2012 itibariyle HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) devreye girecek. Amaç KGS‘yi (Kartlı Geçiş Sistemi) kaldırarak araçların daha hızlı geçiş yapmalarını sağlamak.

KGS Kalktı Mı? Kalkıyor Mu?

KGS’nin satışı ve dolumu 2012 yılı sonuna kadar devam edecek. 2013 yılı itibariyle KGS dolumu ve satışı yapılmayacak.

HGS’yi Nereden Alabilirim?

HGS iki tipte satılmaktadır. Kart tipi ve cama yapışan etiket şeklinde satılacak. Kart ve etiketler yalnızca 1 araç için kullanılabilir. Başka araçlarda kullanılamamaktadır.

PTT şubelerinden, köprü ve otoyollarda kurulu PTT gişelerinden, bazı dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek.

5 TL ve 15 TL ücret karşılığı alınabilecek. Ayrıca bakiye dolumu yapılması gerekiyor. Dolumlar kart alınabilen heryerden veya cep telefonu SMS’i doldurulabilecek.

HGS’de Olması Gereken En Düşük Bakiye Nedir?

Hesaba en az yatırılması gereken ücretler

 1.  Sınıf araçlar için 30 lira,
 2.  Sınıf araçlar için 37 lira,
 3.  Sınıf araçlar için 53 lira,
 4.  Sınıf araçlar için 67,50 lira,
 5.  Sınıf araçlar için de 81,50 lira olarak belirlendi.
Geçiş ücretleri OGS’de olduğu gibi HGS’de de %20 indirimlidir. Köprülerdeni 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruşa geçilecek.
Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yeterli Bakiye Olmadan Geçiş Yapılırsa Ne Olur?

HGS’de geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak.

Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi olmayacaklar.


14 comments to Dikkat KGS Kalkıyor Yerine HGS Geliyor

 • Hüseyin

  1 saattir 3 tane PTT dolaştım nasıl bir rezaletse HGS etiketi yokmuş. Merkezi büyük şubelere bakacakmışım. Böyle rezillik olmaz olsun.

 • Çiğdem

  KGS kartım var ancak PTT den iptal ettirip içindeki paramı geri alamıyorum. Bilen biri söyleyebilir mi bu karttaki parayı nereden nasıl geri alabilirim. Ayrıca HGS almak istemiyorum çünkü OGS var. Bu arada OGS de iptal mi acaba.

 • Yıldız

  Dün bende HGS almak için PTT’ye gittim ama HGS başvuru formu kalmadığı için HGS veremiyorlarmış merkezi yerlerdeki PTT’lere gitmem gerekiyormuş. Bu ne rezalettir anlamadım gitti. Bankalarda veriyormuş galiba Pazartesi bankalara soracağım.

 • sevil yalçın

  Ben Eskişehir’de oturuyorum çok nadir İstanbul’a gidiyorum bende şu anda KGS kart var ve içinde beli bir miktar para var ne yapmam gerekiyor HGS kartı yapıştırmalı istemiyorum iki aracım var her ikisinde de kullanmak istiyorum yani tek bir kartım olması daha çazip geliyor. Eskişehir’deki Ziraat bankası yardımcı olmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mustafa

   Maalesef kartlar Türkiye genelinde yok. Hiç satışa sunulmadı. Yalnızca cama yapışan etiketten satıyorlar. Şöyle bir yöntem yapabilirsiniz. Kalın şeffaf bir karta etiketi yapıştırın geçiş yapacağınız zaman kartı elinizle cama değdirin. Bu yöntemle birden fazla araçla kullananlar var.

 • Hasan

  Karayollarından aldığım KGS mi HGS ye çevirmek istiyorum ancak aracımı sattığım için şu an aracım yok. Ama KGS’min içinde bakiye var ve bende bunun yanmasını istemiyorum. HGS veya paramı alabilir miyim? Ayrıca PTT’nin bilgisizliği de ayrı bir sorun. Ne sistemleri çalışıyor nede yeterli bilgiye sahipler.

  • Şeref

   KGS kartınızı bir bankadan aldıysanız aldığınız bankaya giderek içindeki tüm bakiyeyi geri alabilirsiniz.

   Kartı banka haricinde bir yerden aldıysanız merkezi yerlerdeki KGS dolum ve satış noktalarını gidip paranızı geri alabilirsiniz.

   Garanti bankasıda bugün itibariyle HGS satış ve dolumlarına başladı. Hatta yıl sonuna kadar HGS etiketini ücretsiz veriyor. Bilginize.

 • mehmet

  Bugün bende PTT şubesine gittim. KGS mi HGS’ye çevirmek için. Bana otobonda bulunan PTT şubelerinden yapabileceğimi söylediler. Üstellik benim KGS kartımda 20 TL geçiş ücretim var. KGS kartımı HGS yapacağım, fakat yapamıyorum. Yapmam için Kilis şehrinden Gaziantep şehrindeki otobana gitmem gerektiği söyleniyor. Ülkemde ne saçma işlemler yapılıyor anlamıyorum. Akla ve mantığa sığmayan işler yapılmakta nedense. Bu işlemi bütün PTT şubeleri yapmalı. Anlamıyorum ben bu işleri. Ya ben çok aptalım, ya da bu işlerle uğraşanlar çok akıllı.

  • Şeref

   Bildiğim kadarıyla cevap vereyim.

   KGS kartındaki bakiyeyi alabilmeniz için merkezi yerlerdeki KGS satış noktalarına gitmeniz gerekir.

   Bugün itibariyle Garanti bankası da HGS satışlarına başladı. Hemde 5TL’lik HGS etiketini ücretsiz veriyorlar. Size yakın bir Garanti bankasından işleminizi halledebilirsiniz.

 • Özkan

  Bugün HGS almak için PTT şubesine gittim kart tipi alacaktım ama yoktu görevli kart tipinin hiçbir yerde olmadığını söyledi. Tanıtımı aylar öncesinden yapılıryor ama malzeme eksik. Ne kadar saçma bir şey yahu rezalet.

 • barış çatal

  Arkadaşım niye KGS kalkıyor ki HGS olunca ne olacak ne değişecek bir cevap lütfen.

 • irfan karataş

  Kredili KGS gibi kredili HGS olmalı ancak illa PTT bonus kredi kartı gibi bir mecburiyet olmamalı… Elimizdeki kredi kartlarına bağlanabilmeli… Mecburi yeni bir kredi kartı eşittir yeni kart aidatı ve takip zorluğu demektir. Amaç üzüm yemek ise yol budur.

 • abdullah

  28.09.2012 tarihinde sabah Güvenevler PTT şubesine gittim. HGS’nin fiyatını sordum. 5 TL etiket ve ayrıca 30 TL dedi. Yani toplam 35 TL, neyse ben kartlı olandan istedim, bizde sadece etiketli olanı var dedi. Diğer PTT şubesine telefon açtı hemen. Sadece etiketli olanını satıyoruz dedi. Ya bu ne büyük bir saçmalık, ne biçim bir ön hazırlık. PTT şubesi diyorlar, gidiyoruz ama istediğimizi alamıyoruz. Bankalar da satıyorlarsa gidip oradan alacağım ne yapayım. Herkese saygılar sevgiler.

 • samed

  HGS için PTT şubesine gittim yok dediler merkez den alabileceğimi söylediler ama nerede daha büyük merkezden alabileceğimi söylediler her yerden alınacak diyorlar hani nerede fasa fiso dert dert gene dert…

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.