Keten Nedir? Keten Bitkisi Hakkında Bilgi

Keten gillerden bir bitki türüdür. Ketenin (Linum usitatissimum) anayurdu Yakındoğu’dur. Ketengiller familyasından, yüksek ince saplı, küçük dar yapraklı, çabuk gelişen, yıllık bir bitkidir. Beyaz açık ve koyu mavi olabilen çiçekleri, sapın ve ana dalların tepesinde açar. Meyveler, sivri uçlu, yuvarlak, yaklaşık 5 mm çapında kapsüller halindedir.

keten bitkisi görünüşü

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Keten, eskiden Asya’daki ilkel toplumlarda yağlı ve çok besleyici tanelerinden yararlanmak için üretiliyordu. Suda şişen bu taneler, barsak yumuşatıcı karışımların ve bazı boyaların hazırlanmasında kullanılıyordu.

Keten günümüzde saplarının özelliğinden dolayı üretilir. Keten saplarında, kabuk ile soymuk arasında çok dayanıklı lifler bulunur. Suya batırılarak yumuşatılan saplar, iyice ezilir ve birçok yıkama işlemi uygulanıp arındırılır. Elde edilen lifler, tarandıktan sonra, iplik haline getirilir ve dokunur.

Keten lifleri, dokuma dışında ağ ve dikiş ipliği üretiminde, kaba olanları ise halat yapımında kullanılır. Ayrıcı, sigara ya da mektup kağıdı gibi iyi nitelikte kağıtlar için hammedde kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.