Keops Piramidi – Khufu ve Büyük Piramit

Keops Piramidi Mısır Gizi Piramitleri

Dördüncü hanedanlık döneminde Mısır firavunu Keops (M.Ö. 2575-2464) tarafından yaptırılmıştır. Mısırın başkenti Kahire’deki Gize’de bulunan en güzel ve en büyük piramittir. Asıl adı Keops Piramidi olmasına rağmen, Khufu Piramidi ve Büyük Piramit olarak da bilinmektedir.

Birçok odası ve koridoru bulunan piramitte bilim adamlarının yaptığı araştırmalar daha birçok gizli odanın olabileceğini göstermektedir. Devasa taş blokların günümüz teknolojisindeki cihazların çalışmasını engellemesi nedeniyle, var olduğu sanılan gizli odalar halen ulaşılamamıştır. Günümüzde bilinenlere göre, üç iç salonu vardır; bunlardan en büyüğü kral salonudur; kral odasına dar bir kuyudan geçerek ulaşılabilmektedir. Kral odası içerisinde granit bloktan yapılma bir mezar bulunmaktadır. Kral odasında olduğu tahmin edilen yüzlerce değerli hazinenin ise yüzyıllar önce soyulduğu tahmin edilmektedir.

Keops piramidinin yapılışının 20 yıl kadar sürdüğü tahmin edilmektedir. Piramidin iç yapımında çalışan köleler 20 yıl boyunca hapis hayatı yaşamış, piramit inşa edildikten hemen sonra da öldürülmüşlerdir. Böylece krallık haricinde kimse piramitlerin sırrını bilemeyecek, Firavun Keops ise ölümden sonra huzur içinde olacaktı; ancak yüzyıllar önce soyulan piramitlerde kral ve kraliçe mumyaları bulunamamıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dünyanın en eski ve en sağlam yapısı olan Keops Piramidi, UNESCO tarafından dünyanın yedinci harikası olarak kabul edilmektedir. Kare tabanlı piramidin her köşesi, bir yönü göstermektedir. 20 yıl süren piramidin inşaatında, her biri 2,5 – 3 tonluk olduğu bilinen yaklaşık 2.500.000 adet taş blok kullanılmıştır. Dış kısmı kireçtaşından ve granitten yapılmıştır. Yüksekliği ilk yapıldığında 146.5 metreydi; aşınmalar sonucunda 9 metre kısalarak 137,5 metreye düşmüştür. Piramidin taban alanı 230 x 230 metre gelmektedir.

Keops Piramidi İç Şeması Sırrı

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.