Katarakt Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt NedirKatarakt Nedir?

Göz merceğinin fonksiyonunu yerine getirememesi sonucu oluşan ve görme sorununa sebep olan hastalığa katarakt denir. Katarakt, göz merceğinin tedavi edilmediği taktirde görmenin kaybolmasına kadar varan ancak modern tedavi teknikleri kullanılmak suretiyle tedavisi mümkün olan, yaygın bir göz hastalığıdır.

Göz merceği, göz bebeğinin hemen arkasında yer alan gözün ufak bir parçasıdır. Gözün kırma işinin bir kısmını yapar. Kırma işleminin büyük kısmını sabit bir mercek şeklinde olan kornea tabakası yapmaktadır. Kataraktlar (ince ışık geçirgenliği olan şekilde veya kar yağmış manzarası verecek şekilde) göz merceğinde oluşurlar ve yalnızca karanlık ve aydınlığın ayırt edilmesinin mümkün olabileceği safhaya kadar görüş kalitesini bozarlar. Zamanla katarakt olgun hale gelerek görüşü tamamen bozar.

Katarakt Nedenleri Nelerdir?

Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır. Oluşan katarakt merceğin orta kısmını tutar ve bu nedenle zamanla merceğin tamamı tutulana kadar görmede aşırı bir bozukluk yapmaz. Pek çok hasta ameliyat olmaksızın idare edebilir.

Göze kaçan yabancı cisimler, göze gelen bir darbe yıllar sonra katarakt oluşumuna neden olabilir.

Kortizon veya bazı ilaçlar uzun sürede katarakt oluşumuna neden olabilir.

Elektromanyetik, kozmik, mikrodalgalar ve kızıl ötesi dalgaları gibi ışınlar da göz merceği için zararlı etkiler yaparak katarakt oluşumuna sebep olabilir.

Bazı bebeklerde doğuştan katarakt görülür. Ceninin gelişmesi sırasında annenin geçireceği iltihabi hastalıklar veya anne kanında dolaşmakta olan ilaçlar başta olmak üzere, çeşitli kimyasal maddelerin etkisiyle hasara uğrayabilir ve bundan göz merceğini oluşturacak hücrelerde etkilenebilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Şeker hastalığı ve paratiroid bezi hormonal hastalığı gibi hastalıklar da katarakt oluşmasına neden olabilirler. Kan şekerinin ani yükselmesi göz merceğinin yavaş yavaş zarar görmesine neden olur.

Bazı hastalıklar ve vitamin eksiklikleri de katarakta neden olabilmektedir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt başlamış kişide görme kalitesi zaman geçtikçe azalır. Renkler yavaş yavaş soluklaşır, başkalarının canlı gördüğü renkleri soluk görmeye başlarlar. Bu süreç çok uzun zamana yayıldığı için hastalar renklerin soluklaştığı fark edemezler. Katarakt ilerledikçe görme problemleri daha belirgin şekilde ortaya çıkar.Yüksek ışıkta görme imkansızlaşır. Çok ilerlemesi durumunda göz merceğindeki matlaşma, beyazlaşma dışarıdan da görülür. Bu kişiler gündüz ve geceyi ayırt etmekte bile zorlanırlar.

  • Görme kalitesinde azalma (başlangıç aşaması)
  • Renkleri soluk ve cansız görme (başlangıç aşaması)
  • Yüksek ışıkta görme kaybı (gelişme aşaması)
  • Göz yüzeyinde oluşan beyazlık (olgunlaşmış katarakt)
  • Gece ve gündüzü ayırt edemeyecek kadar ilerleyen görme kaybı (olgunlaşmış katarakt)

Katarakt Belirtileri Görsel

Katarakt Teşhisi Nasıl Yapılır?
Katarakt teşhisi bir göz doktoru muayenesinde kolayca tespit edilir. Katarakt başlangıcı olan bir hastanın, yıllarca tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Bu konuda doktorunuz periyodik olarak göz muayenesine gelmenizi isteyecektir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.